قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / پونه جایگزینی برای آنتی بیوتیک …..
پونه
پونه

پونه جایگزینی برای آنتی بیوتیک …..

پونه جایگزینی برای آنتی بیوتیک …..

پونه 

پونه یا پودنه (نام علمی: Mentha pulegium) از گیاهان خانواده نعنائیان است. گیاهی است از سرده نعنا و تیره لب گلی‌ و له شده برگ‌ آن عطر نعنا دارد. مصارف شناخته شده آن در آشپزی و شیرینی‌پزی و در طب سنتی بعنوان آرام‌بخش و مسکن و نیز در سقط جنین بکار می‌رود. اسانس آن در صنعت عطر سازی کاربرد دارد و دارا ماده سمی پولِگون است.

نام دیگر پونه در طب سنتی:خالواش» و «نعناخالواش

ترکیبات پونه:از نظر ترکیبات شیمیایی وجود اسانس روغنی فرار به مقدار ۵۲۵/۰–۴۵/۰ درصد در فودنج جبلی تأیید شده است. بررسی‌ دیگر نشان می‌دهد که اسانس روغنی موجود در فودنج جبلی در حدود ۵۰ درصد شامل تیمول است به علاوه ترکیب اسانس روغنی فرار آن دارای دی ال- پینن دی پنتن، لینالول، مقداری بی سیکلیک سسکیترپن و تری سیکلیک سسکی ترپن می‌باشد.

خواص پونه

برگ‌ و گل‌ پونه و همچنین ساقه‌ آن می‌توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک‌ باشند. این گیاه همچنین بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‌باشد.
از دم کردهٔ این گیاه برای درمان سرماخوردگی، زکام، سردردها، مشکلات گوارشی، کم کردن تب خفیف، تسکین گلودرد و برای بهبود نفخ شکم، حالت تهوع، درد قاعدگی و بی خوابی استفاده می‌شود.
پونه را به عنوان تحریک کننده تولید صفرا نیز می‌شناسند.
تزریق عصارهٔ پونه به موش‌ آزمایشگاهی نشان داد که این گیاه دارای خواص آرام بخشی خوبی است.
عصارهٔ پونه دارای خاصیت تسکین دهندهٔ درد نیز می‌باشد.

(طبیعت گرم دارد)، آرام بخش، بادشکن، محل، مسهل و ملین، صفرابر، ضد نزله و ضد عفونی کننده، مفید برای سیاه سرفه، هیستری، نفخ، برای رفع نزله و ناراحتی  ناشی از گریپ مفید است. سرفه را آرام و خروج خلط را تسهیل می کند. اثر محرک بر روی ترشحات معده دارد. در استعمال خارجی برای رفع لکه  پوستی نیز مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *