قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / پوکی استخوان چگونه بروز پیدا می کند؟
پوکی استخوان
پوکی استخوان

پوکی استخوان چگونه بروز پیدا می کند؟

پوکی استخوان چگونه بروز پیدا می کند؟

پوکی استخوان 

یکی از شایع ترین بیماری های استخوانی، پوکی استخوان (اوستئوپورز؛ Osteoporosis) است که با تشکیل استخوان غیرطبیعی و تغییر شکل اسکلتی مشخص می شود. پوکی استخوان (اوستئوپورز؛ Osteoporosis) به معنی خلل و فرج دار (porous) شدن استخوان است که با کاهش توده استخوانی و تخریب بافت استخوانی مشخص می شود. پوکی استخوان به شکنندگی و افزایش خطر شکستگی گردن استخوان ران، مهره ها و مچ دست می انجامد. مردان هم مانند زنان به پوکی استخوان مبتلا می شوند. در چند سال اول بعد از یائسگی از دست رفتن بافت استخوانی با حداکثر سرعت روی میدهد و در سالهای بعد از آن با سرعت آهسته تر ادامه مییابد. پوکی استخوان هنگامی ایجاد می شود که جذب استخوان بسیار سریع روی میدهد. یا جایگزینی استخوان خیلی آهسته صورت می گیرد. پوکی استخوان ممکن است به حدی شدید شود که حتی فشارهای خفیف مانند خم شدن، بلند کردن جسم نسبتاً سنگینی (مانند جارو برقی) و سرفه کردن موجب شکستگی آن شوند. در پوکی استخوان تراکم مواد معدنی استخوان کاهش پیدا می کند، ساختار میکروسکوپی استخوان تخریب می شود و مقدار و نوع پروتئین های غیر کلاژنی استخوان تغییر میکند. بر طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، پوکی استخوان در خانم ها عبارت است از کاهش تراکم استخوان به میزان ۲/۵ انحراف معیار پایین تر از حداکثر توده استخوانی (مقدار میانگین در یک زن ۲۰ ساله سالم). واژه «پوکی استخوان تثبیت شده» شکستگی ناشی از شکنندگی را شامل می شود. پوکی استخوان بیش از همه در زنان یائسه روی میدهد ولی ممکن است در صورت وجود اختلالات هورمونی و سایر بیماریهای مزمن یا در نتیجه مصرف داروها، به ویژه گلوکوکورتیکوییدها (کورتون)ها نیز ایجاد شود. پوکی استخوان میتواند به نحو چشمگیر بر امید به زندگی و کیفیت زندگی تأثیر بگذارد.

علایم پوکی استخوان 

در مراحل اولیه کاهش تراکم استخوان، معمولاً درد یا نشانه دیگری وجود ندارد ولی هنگامی که استخوان ها در اثرپوکی ضعیف شدند ممکن است علایم زیر ایجاد شوند: کمردرد، که در صورت بروز شکستگی یا فشردگی مهره ها ممکن است شدید باشد.

کاهش قد با گذشت زمان ایجاد می شود و همراه با آن خمیدگی پشت بروز می کند. با شکستگی مهره ها، مچ دست، مفصل ران، دندها یا سایر استخوان ها. علایم فشردگی مهره ها (شکستگی ناشی از فشردگی) عبارتند از کمردرد ناگهانی، اغلب توام با درد ریشه ای (درد منتشر شونده در مسیر عصب و ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب) و به ندرت همراه با تحت فشار قرار گرفتن طناب نخاعی یا سندرم دم اسب . (به قسمت انتهای تحتانی نخاع در ناحیه اولین مهره کمری و دسته متشکل از ریشه های اعصاب کمری، خاجی و دنبالچه ای که از نخاع خارج می شود و در مسیر مجرای مهره ها خاجی و دنبالچه، پیش از رسیدن به سوراخ بین مهرهای مهره خاص آنها نزول می کند، دم اسب گفته می شود)، شکستگی مهره های متعدد موجب خمیده شدن (قوز)، کوتاه شدن قد و درد مزمن (و در نتیجه، کاهش تحرک) می شود. شکستگی استخوانهای طویل به طور حاد موجب اختلال حرکت می شود و به عمل جراحی نیاز دارد. افزایش احتمال به زمین افتادن در سنین بالا منجر به شکستگی مچ دست، مهره ها و ران می شود. این احتمال در واقع در اثر افزایش اختلال دید ناشی از علل مختلف (مانند آب سیاه چشم، استحاله لکه ای زرد شبکیه)، اختلال تعادل، اختلالات حرکتی (مانند بیماری پارکینسون)، زوال عقل و کاهش عضله اسکلتی ناشی از سن افزایش مییابد. کلا پس از دست رفتن موقتی تون وضعیتی بدن یا بدون از دست رفتن هوشیاری) منجر به افزایش قابل ملاحظه خطر به زمین افتادن می شود. سنکوپ وازوواگال، افت فشار خون وضعیتی (کاهش فشار خون به دنبال ایستادن، از وضعیت نشسته) و حملات تشنجی میتوانند موجب زمین خوردن بیمار شوند برداشتن موانع و فرش های سبک و لغزنده از سر راه و محل زندگی این افراد خطر به زمین افتادن آنها را کاهش میدهد.

تعدادی از عوامل خطر با ایجاد پوکی استخوان در ارتباط هستند و احتمال بروز این بیماری را افزایش میدهند. در بسیاری از افراد مبتلا به پوکی استخوان عوامل خطر متعددی وجود دارند ولی در بقیه مبتلایان عوامل خطر شناخته شده ای یافت نمی شود.

عوامل خطر غیر قابل تغییر پوکی استخوان عبارتند از:

جنسیت

احتمال ایجاد پوکی استخوان در جنس مؤنث بیشتر است.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *