قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / پوکی استخوان چگونه درمان میشود؟
پوکی استخوان
پوکی استخوان

پوکی استخوان چگونه درمان میشود؟

پوکی استخوان چگونه درمان میشود؟

پوکی استخوان

بیماری است که در آن چگالیاستخوان کم شده و به ساختار میکروسکوپی خلل وارد می شود، درنتیجه استخوان شکننده تر شده و خطر شکسته شدن استخوان ها به خصوص سر استخوان ران که در حفره  استخوان لگن قرار دارد و نیز استخوان های مچ دست و مهره های پشت افزایشمی یابد.

 • استخوان عمدتاً از پروتئین ها و کانی های کلسیم ساخته شده است
 •  در کودکی و بلوغ مقدار استخوان افزایش می یابد و در دهه ۲۰ عمر به حداکثر میرسد.
 •  از حدود ۴۰ سالگی کاهش مقدار استخوان زنان و مردان آغاز می شود و تا پایان عمر ادامه مییابد.
 •  خطر پوکی استخوان به دو چیز وابسته است: ۱مقدار استخوانی که شخص در دهه ۲۰ عمر دارد. ۲ – مقداری که به تدریج از دست می دهد.

از نظر بافت شناسی پوشش خارجی استخوان(ضریع) و تعداد و اندازه  تیغه های استخوانی بافت  اسفنجی کاهش می یابد. بافت استخوانی اسنفجی، قسمت عمده مهره های پشت و دنده ها و دو سر استخوان های دراز را تشکیل می دهد و بافت استخوانی متراک، تنه استخوان های دراز را تشکیل می دهد. بین دو سر استخوان های دراز و تنه آنها یک ناحیه رشد طولی استخوان وجود دارد که این ناحیه در گوسفند جوان نرم است ولی در گوسفند پیر استخوانی می شود و رشد طولی استخوان متوقف میگردد.

 • پوکی استخوان نتیجه  نازک شدن آن است که شکننده اش می سازد.
 •  اگرچه پوکی استخوان در زنان سالخورده شایعتر است ولی در هر سنی رخ می دهد.
 • یکی از هر 30 زن و یکی از هر 5 مرد ( هشتاد ساله ) در نتیجه پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

پوکی استخوان بیشتر به بافت اسفنجی آسیب می رساند و آن را ترد و شکننده میسازد.

پوکی استخوان دو نوع است: اولیه و ثانویه. پوکی اولیه عمدتاً ناشی از کمبود هورمون استروژن است. پوکی ثانویه از مصرف داروهایی مث هورمون های کورتیکواسترویید یا بیماری ای مثل پرکاری تیروئید می باشد.

 •  علامات مرض پوکی استخوان پیشامد شکسته شدن آن است.
 • شکستن استخوان های مچ دست، مهره پشت و سر استخوان ران بسیار شایع است.
 • شکستگی ها در بیمارستان ها درمان می شوند ولی شکستگی سر استخوان ران به عمل جراحی نیازدارد. شکستگی مهره پشت زمانی رخ می دهد که مهره فشرده شود.
 •  شکستگی مهره بسیار دردناک است، قدراکوتاه میکند و ستون مهره ها خم می شوند.

  علت پوکی استخوان

الف) عوامل ثابت که عبارتنداز:

۱- مصرف نکردن هورمون جانشین به وسیله  زنان یائسه،

۲- سابقه  فردی شکستگی استخوان،

۳- نژاد سفید،

۴سالخوردگی،

۵- لاغری،

۶ کمبود استروژن ناشی از زود یائسه شدن یا برداشتن تخمدان ها،

۷- پرکاری غده تیروئید،

۸ کم کاری غده های تناسلی.

ب) عوامل خطر متغیر که عبارتند از:

۱- زیاده روی در مصرف الکل و کافئین،

۲- مصرف درازمدت هورمون کورتیکواسترویید،

۳- مصرف درازمدت فنی توئین.

در بیماری پوکی استخوان ضایعات و اتلاف املاح کلسیم و فسفر باعث می شود که استخوانها متخلخل یا سوراخ سوراخ (شبیه نان سوخاری)، ترد و شکننده – گردند. مهره های استخوانی در ستون فقرات ممکن است است به هم فشرده و باعث خمیدگی پشت یا گوژپشتی یا گردی پشت گردد و یا این که باعث انحراف جانبی ستون مهره ها شود. معمولاً این نوع تغییر یا بدشکل شدن ستون فقرات باعث می شود که سایر قسمت های بدن به خصوص اعضای مجاور نیز دچار اختلال وناراحتی شوند. تغذیه با رژیم هایی که کلسیم کافی ندارند، تغییرات هورمونی در زنان، بالا بودن سن و زندگی با روش غیرفعال یا کم تحرکی، در تولید بیماری پوکی استخوان دخالت دارند. همچنین مصرف مواد مخدر یا داروها، اعتیاد به الکل، عدم تحمل لاکتوز یا قند شیر و جذب ناقص کلسیم می توانند خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش دهند. سایر عوامل خطر برای تولید این بیماری عبارتند از: غیرطبیعی بودن یا عدم توقف قاعدگی در خانم ها، ظریف یا کوچک اندام بودن خانم ها و استعمال دخانیات. یائسگی که همراه با کاهش سریع و ناگهانی مواد معدنی استخوان ها است، یک نقطه ای بحرانی و خطرناکی در تولید بیماری پوکی استخوان می باشد. متأسفانه بیشتر مردم فقط بعد از این که بیماری پوکی استخوان پیشرفت کرده است از آن آگاهی پیدا می کنند، در حالی که اقدام صحیح این است که در این دوره بحرانی برای راهنمایی با یک پزشک مشورت کنید. در حقیقت غالباً اولین علامت و اخطار، یک کمردرد شدید در موقع بلند کردن اشیاء، یا خم شدن است که معمولاً نشان دهنده خرابی و اضمحلال یکمهرهای استخوانی است. در بعضی افراد ممکن استنشانی های از دست رفتن فرم طبیعی ستون فقرات افزایش یابد، از جمله این نشانی ها، به وجود آمدن قوز پشت و کوتاه شدن قد است. پوکی و تهی شدن استخوانها بیماری است که نیمی از زنان بالای ۴۰ سال به آن مبتلا می شوند که این بیماری به مرور زمان باعث شکنندگی استخوانهای آنها می شود. زنان تقریباً دو برابر مردان در مخاطره  شکستگی لگن قرار دارند

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *