قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / پیشگیری از آفتاب سوختگی در کودکان
آفتاب سوختگی در کودکان
آفتاب سوختگی در کودکان

پیشگیری از آفتاب سوختگی در کودکان

پیشگیری از آفتاب سوختگی در کودکان

در آغاز تابستان و روزهای گرم بهار، باید تماس مستقیم پوست بدن کودک با نور خورشید (لخت بودن در آفتاب) را به سی دقیقه در روز محدود کنید. این زمان در موردکودکانی که پوست سفید و روشنی دارند باید به پانزده دقیقه در روز کاهش یابد.

اگر دارای نوزاد هستید پوست او را بپوشانید و تا حد امکان او را در سایه نگهدارید. آفتاب زدگی در کودکان بسیار رایج است و به سهولت اتفاق میافتد. مدتی که فرزندتان میتواند در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد، باید به تدریج افزایش یابد (حدود پانزده دقیقه در روز برای دو هفتهٔ اول و سپس افزایش روزانه ده دقیقه به زمان قبلی). هرچه به مرور پوست کودک تیرهتر شود، بر مقاومت او نسبت به نور خورشید افزوده میگردد، اما پوست برخی از کودکان هیچ گاه تیره نمی شود. شنا کردن بین ساعتهای ده بامداد تا شانزده بعد از ظهر، باید با احتیاط و مراقبت کامل همراه باشد زیرا اشعهٔ ماورای بنفش خورشید می تواند توسط آب، شن و سیمان منعکس شود؛ به همین دلیل استفاده از چتر و کلاه نیز نمی تواند محافظ مناسبی برای پوست بدن در چنین شرایطی باشد. یخ و برف نیز میتوانند اشعهٔ ماورای بنفش خورشید را بازتاب دهند، از این رو خطر آفتاب سوختگی در روزهای سرد زمستان، حتی اگر هوا ابری باشد، نیز وجود دارد.

بنابراین هنگام کوهنوردی و اسکی نیز نباید احتیاط را فراموش کرد. اگر فرزندتان در اواسط روز در آفتاب سرگرم بازی است و نمیتوانید از کرم ضد آفتاب به میزان کافی استفاده نمایید، سعی کنید پیراهن آستین بلند و کلاه آفتابی به اوبپوشانید. بهترین راه پیشگیری از آفتاب سوختگی به هنگام شنا، استفاده از کرم های ضدآفتاب است. اگر پوست برنزه شود، نسبت به آفتاب سوختگی مقاومت بیشتری مییابد. کرم ضد آفتابی که استفاده می کنید باید دربرگیرندهٔ عامل حفاظت کننده از نور (حداقل شمارهٔ پانزده) باشد. در مورد پوستاهای روشن باید از شمارهٔ سی استفاده کرد. یک ساعت قبل از شنا، کرم ضدآفتاب را مورد استفاده قرار دهید و هر سه الی چهار ساعت یک بار نیز بار دیگر این کار را تکرار کنید (در صورت شنا در آب). چنانچه دارای نوزاد هستید، با پزشک مشورت کنید تا کرمی به شما معرفی کند که نسبت به آب دارای مقاومت بیشتری باشد. اگر فرزندتان داروهایی مانند سولفا یا تتراسیکلین مصرف میکند، او را به طور کلیاز تماس مستقیم با نور خورشید دور نگهدارید زیرا کرم ضد آفتاب هم در این موارد قادر به جلوگیری از آفتاب سوختگی نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *