قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / پیشگیری از بیماری گاستریت را بیاموزیم….
گاستریت و ورم معده
گاستریت و ورم معده

پیشگیری از بیماری گاستریت را بیاموزیم….

پیشگیری از بیماری گاستریت را بیاموزیم….

گاستریت چگونه بیماری است

گاستریت (gaStritis؛ التهاب معده) یک بیماری منفرد نیست بلکه به چندین اختلال مختلف گفته می شود که به التهاب معده میانجامند.

گاستریت در اثر خوردن الکل زیاد، مصرف طولانی داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی (مانند آسپیرین یا ایبوپروفن) یا عفونت با باکتریهای مانند هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter pylori:h. pylori) ایجادمی شود

گاهی گاستریت به دنبال اعمال جراحی بزرگ، ضربه، سوختگی یا عفونت های شدید ایجاد می شود. بیماری هایی مانند آنمی وخیم (pernicious anemia)، اختلالات خودایمنی و ریفلاکس (برگشت) مزمن صفرا ایجاد میشود.

علایم شایع گاستریت عبارتند از:

ناراحتی یا درد شکم، سایر علایم، شامل آروغ زدن، نفخ شکم، تهوع و استفراغ و احساس پری یا سوزش در قسمت فوقانی شکم هستند. گاهی استفراغ خونی یا قیری شدن رنگ مدفوع وجود دارد که نشان دهنده خونریزی معده است.

درمان گاستریت

معمولاً با داروهای ضد اسید معده و داروهای کاهش دهنده علایم و تسریع کننده التیام معده، به اضافه اجتناب از بعضی غذا، سبزیجات یا داروها انجام می شود. چنانچه گاستریت در اثر عفونت با هلیکوباکترپیلوری ایجاد شده باشد برای درمان آن از آنتی بیوتیکها و داروهای ضد اسید معده (داروی ضد پمپ پروتون) استفاده میشود.

گاستریت از طریق یک یا تعداد بیشترى آزمایشات پزشکى قابل تشخیص است.

1) آندوسکوپى اعضاى شکمى بالایى که در این روش پزشک مربوطه یک لوله نازک شامل یک دوربین بسیار ظریف را از راه دهان یا گاهى موارد مجارى بینى وارد بدن مى‌کند و آن را به سمت معده مى‌فرستد تا بافت‌هاى معده را مشاهده کند. پزشک التهاب‌هاى بافت را بررسى کرده و ممکن است یک نمونه کوچک از بافت معده را نیز براى آزمایش بردارد. عمل کندن بافت را براى نمونه‌بردارى بیوپسى مى‌نامند.
2) روش بعدى آزمایش خون است که پزشک مى‌تواند گلبول‌هاى قرمز خون را شمارش کرده و با کنترل آن متوجه شود که فرد دچار کم خونى است و این به آن معنى است که تعداد گلبول‌هاى قرمز خون بیمار به حد طبیعى نیست. این کم خونى گاهى اوقات مى‌تواند به دلیل خونریزى از معده باشد.
3) آخرین شیوه آزمایش مدفوع است که در این آزمایش وجود خون در مدفوع که دلیل آن ممکن است خونریزى از معده باشد کنترل مى‌شود.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *