قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری در طب سنتی
عفونت دستگاه ادراری
عفونت دستگاه ادراری

پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری در طب سنتی

پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری در طب سنتی

عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (urinary tractinfection:UTI) عبارت است از بروز عفونت در هر قسمت از سیستم ادراری، شامل اعضای جمع آوری کننده و نگه دارنده و دفع کننده ادرار، یعنی کلیه ها، حالب ها، مثانه و پیشابراه. معمولاً UTI در اثر ورود باکتری هایی که می توانند در دستگاه گوارش، مهبل (واژن) یا اطراف پیشابراه زندگی کنند به دستگاه ادراری ایجاد میشود. در اغلب موارد این باکتریها از طریق پیشابراه به مثانه و کلیه ها میرسند. اکثراً سیستم دفاعی بدن این باکتریها را از بین میبرد و علایمی ایجاد نمی شوند ولی گاهی باکتریهای مزبور موجب بروز عفونت در دستگاه ادراری می شوند. خانم ها و افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند.

عفونت دستگاه ادراری

علایم عفونت دستگاه ادراری عبارتند از:

  • سوزش ادرار؛ تکرر یا فوریت ادرار؛ درد پشت و کمر یا قسمت پایین شکم؛ ادرار کدر، تیره، خونی یا بد بو: تب یا لرز.

عفونت ادراری در آقایان معمولاً جدی تر از خانم ها است و دشوارتر درمان میشود. همچنین عفونت ادراری در افراد مسن، زنان باردار، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که به سختی ادرار می کنند نیز خطرناک است.

  • درمان عفونت دستگاه ادراری با آنتی بیوتیک مناسب انجام می شود. در عفونت های ساده معمولاً ۳ روز درمان و در عفونت های جدی تر ۷ تا ۱۰ روز درمان با آنتی بیوتیک ضروری است.

    پیشگیری از عفونت دستگاه اداری:

  • برای پیشگیری از عود عفونت های دستگاه ادراری نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در شبانه روز؛ خوردن آب زغال اخته یا ویتامین C (که هر دو، اسید ادرار را افزایش میدهند و در نتیجه، باکتری نخواهد توانست رشد کند)؛ نگه نداشتن طولانی ادرار؛ ادرار کردن بعد از نزدیکی، شستشو از جلو به عقب بعد از اجابت مزاج، پوشیدن لباس زیر نخی و آزاد؛عدم استفاده از دیافراگم یا اسپرم کش برای جلوگیری از بارداری در خانم ها توصیه می شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *