قالب وردپرس درنا توس
نارسایی کبد
نارسایی کبد

پیشگیری از نارسایی کبد

پیشگیری از نارسایی کبد

نارسایی کبد 

در نارسایی حاد کبد، طی مدت کوتاه (معمولاً به شکل ناگهانی) عملکرد کبد دچار اختلال می شود و در نارسایی مزمن کبد، اختلال طی چند ماه یا چند سال بروز می کند. ه نارسایی حاد در اثر بیماریهایی مانند هپاتیت ویروسی یا آسیب دارویی کبد (مثلاً در اثر مصرف مقادیر بیش از حد استامینوفن) ایجاد می شود. ه نارسایی مزمن کبد معمولاً در اثر اختلال زمینه ای (مانند بیماری کبد الکلی) یا هپاتیت مزمن بروز می کند.

• نشانه های نارسایی حاد کبدی ممکن است طی چند ساعت یا طی چند روز ظاهر شوند

و به دلیل تاثیر سموم بر مغز بروز می کنند. این علایم عبارتند از:

کاهشی حافظه

 گیجی یا بی قراری

خواب آلودگی 

با پیشرفت نارسایی حاد کبد، سایر اعضای بدن از جمله کلیه ها و ریه ها به تدریج نارسا می شوند و این وضعیت سرانجام به اغما و مرگ می انجامد

 نارسایی مزمن کبد ممکن است چند ماه، یا چند سال بدون علامت باقی بماند و هنگامی که علایم ظاهر شوند معمولاً تدریجی هستند. این علایم عبارتند از:  خارش  کبودی و خونریزی تورم شکم (آسیت)  تغییر شکل غیرطبیعی ناخنها 

 ایجاد آنژیوم ها عنکبوتی متعدد پوستاین آنژیوم هابه ویژه در ناحیه  قفسه  سینه دیده میشوند.

قرمزشدن کف دست ها

ضخیم شدن بافتهای کف دستها

بزرگ شدن پستان ها و کوچک شدن بیضه هادر جنس مذکر

درمان نارسایی کبد

نارسایی حاد کبد یا نارسایی مزمنی که به طور ناگهانی تشدید یافته است باید بیمار بلافاصله در بخش مراقبتهای ویژه (آیسییو) بیمارستان بستری شود. میتوان از آنتیبیوتیکها برای کاهش تعداد باکتریهای رودهای استفاده کرد تا سموم آنها در خون تجمع نیابد (تجمع این سموم و رسیدن آنها به مغز و سایر اعضا موجب عوارض می شود). ه در نارسایی مزمن کبدی، با انجام آزمایش خون، وسعت آسیبدیدگی مشخص می شود و بیمار باید از رژیم غذایی کم پروتئین و کم نمک به منظور کاهش کبد استفاده کند.

استفاده از داروهای مدر برای کم کردن تورم شکم ضروری است. ه در حال حاضر درمانی که بتواند موجب ترمیم آسیبدیدگی کبد شود وجود ندارد. ه اکثر افراد مبتلا به نارسایی شدید کبد به پیوند کبد نیاز دارند. کمتر از ۱۰٪ مبتلایان به نارسایی حاد کبد، بدون پیوند زنده می مانند و در این تعداد، اغلب در صورتی که کبد قبلاً آسیب ندیده باشد، بهبود کامل روی میدهد. در نارسایی مزمن کبد، پیش آگهی بیماری به علت زمینه ای بستگی دارد. بسیاری از مبتلایان به نارسایی مزمن کبد سال ها زندگی طبیعی خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *