قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / پیشگیری از یبوست = بهترین درمان
یبوست
یبوست

پیشگیری از یبوست = بهترین درمان

 یبوست چیست ؟

یبوست مزاج یکی از عوارض تغییر شیوه  زندگی ما و شهر نشینی است. فعالیت کم بدنی و تغییر الگوی غذایی از جمله مصرف فست فودها و کاهش مصرف میوه و سبزی  از جمله علل اصلی شیوع روز افزون یبوست است.

عبورکند تفاله  پس  مانده غذا در روده بزرگ در حال طبیعی هشتاد درصد حجم محتویات   آن را آب تشکیل می دهد، چنانچه به ۷۵ درصد آب برسد بر اثر از دست دادن آب خود ۲۴ الی ۳۶ ساعت طول میکشد و به یبوست منجر می شود؛ ولی اگر این نسبت هشتاد درصد به هشتاد و پنج درصد افزایش یابد، موجب اسهال میشود. پیوست در اثر علل گوناگونی عارض می شود، مانند: اعتیاد به مواد مخدر، اضطراب  و نقص روده بزرگ و… لیکن مادر اینجا فقط به بررسی نقش الیاف گیاهی و مواد غذا بر ایجاد آن می پردازیم.

علت یبوست

علت اصلی معمولاً کندی سرعت عبور مواد از کولون و یا اختلال دفع است. برخی از بیماری‌ها موجب یبوست می‌شوند مانند رژیم کم‌فیبر یا کم‌آبی، کم‌کاری تیروئید، بیماری دیابت، تومورها و سرطان‌ روده. هنگامی که غذا وارد روده می شود آب و مواد مغذی از آن جدا شده و مواد زائد به صورت مدفوع باقی می مانند و به وسیله انقباض ماهیچه در روده حرکت می کند.مصرف کم فیبر و آب و نداشتن فعالیت بدنی و جلوگیری از دفع این امر را دشوار و سخت می کند.

پیشگیری از یبوست

بهترین راه برای مدیریت یبوست، پیشگیری از آن بوده که معمولا از درمان آن راحت تر است. مصرف میزان مناسبی مایعات، ورزش کافی در طول هفته و رژیم غذایی پرفیبر، عدم احتباس مدفوع(مدفوع کردن هنگامی که احساس داشتن مدفوع کردید و بتعویق نیانداختن آن) از بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به یبوست می باشند.

درمان یبوست

تغذیه سالم: استفاده از نان سبوس دار به جای نان سفید. نان سفید تقریباً نشاستهٔ خالص است و مثل گوشت و تخم مرغ و قنده تمام موادش قابل جذب می باشد و چندان تفاله بر جا نمیگذارد ولی برعکس، نان سبوس دار مانند سبزیجات و میوه جات، مواد غیر قابل هضم زیاد  دارد و مقداری (مواد هضم ناشدنی) بر جا می گذارد که این تفاله  ضمن عبور از جدار روده تحت فشار داخلی، روده را تحریک کرده و با حرکات دودی باعث تخلیه میگردد.

داروهای ملین: دارو مسهل و ملین، یک بلا عمومی است». (پروفسور کورنل ) کتاب معروف طب داخلی هاریسون” می نویسد: از جمله علل مهم یبوست (درغرب) مصرف دارو ملین میباشد، زیرا مصرف زیاد ملین  و مسهل  از حساسیت عصبی جدار روده  کاسته و مکانیسم انعکاسی، عمل دفع روده  را تضعیف میکند». با توجه به این نکته مهم چقدر خوب است که به سخن ارزشمند دکتر الکسیس کارل، برنده جایزه نوبل پزشکی گوش فرا دهیم: «علم پزشکی تجارتش بر طبابتش غلبه دارد.» دکتر پوشه میگوید: «مشاهده کرده ام از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پستان، ۸ نفرشان مبتلا به یبوست و عدمتخلیه منظم روده ها بوده اند، که اگر ۱۰ یا ۱۵ سال پیش از آن از ابتلاء به یبوست آگاه بودند و به درمان آن اقدام می کردند، به سرطان مبتلا نمی شدند». این مسأله در کشور ما که از هر ۱۰ زن یک نفر مبتلا به سرطان پستان می شود، حائز اهمیت است. دکتر مارتن گمپرات، پزشک معروف بیمارستان نیویورک مینویسد: «بیشتر مردم آمریکا به یبوست مزمن مبتلا هستند و این بیماری به صورت یک مرض ملی درآمده است، زیرا بسیاری از مردم گول آگهی رنگارنگ سازندگان داروهای ملین را خورده اند…. و روز به روز بر عده مبتلایان به یبوست افزوده می شود. غرب هنوز هم در حل این معضل، که به خاطر مسایل ادب و اخلاق و تجارت جهانی دارد. آن را مسکوت گذارده است، ناتوان و ضعیف است. هم اکنون (۱۹۹۵ م) مردم هر ساله افزون بر ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید دارو مسهل، آن هم بدون تجویز پزشک، هزینه میکنند!” نکتهٔ مهمی که غالباً به آن توجه نمیشود این است که:

«داروها بدن را مسیموم میکنند و منجر به اختلالات ثانوی می گردند».

برای مبارزه با یبوست باید؛ دو دسته عوامل مهم فیزیولوژیکی و بیولوژیکی توجه نمود.

در دستورات و آداب اسلامی، این دو دسته عوامل به صورت کامل لحاظ شده است که علاقمندان را به کتاب «حلیه المتقین»، «سنن النبی»، (سراج الشیعه» و «آداب الشریعه) ارجاع می دهیم.

رژیم غذایی

میوه  تازه را با پوست بخورید.

میوه آبدار را مصرف کنید.

سبزیجات خام را مصرف کنید.

لوبیا، انجیر و آلو بخورید.

نان و غلات سبوس دار و بیسکویت فیبردار(مثل ساقه طلایی) بهتر است.

شیرکم چرب برای درمان یبوست مهم می باشد.

سوپ سبزیجات و غلات مناسب است.

شلغم و جعفری مصرف کنید.

در سالاد روغن زیتون بریزید.

غذای خود را همیشه در یک ساعت معین میل کنید.

 

 

مطلب پیشنهادی

دندان قروچه

درمورد دمدون قروچه چه می دانید …؟

درمورد دمدون قروچه چه می دانید …؟   دندان قروچه عبارتند از 1- سایش دندانها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *