قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / پیوره دندان را بیشتر بشناسیم….
پیوره
پیوره

پیوره دندان را بیشتر بشناسیم….

پیوره دندان چیست ؟ 

پیوره (pyorrhea) یا پیرادندان‌ آماس (Periodontiti) یا بیماری بافت‌ اطراف دندان، این بیماری عفونتی است در ناحیه لثه‌ها و سایر نسوج نگه‌دارنده دندان. از پا دندان‌ها خونابه می‌آید و دهان بد بو و عفونی می‌شود. شیوع پیوره که نوع جدی‌تری از بیماری لثه است با افزایش سن بیشتر می‌شود. نزدیک به ۵۰ درصد بالغین بالای ۴۵ سال به نوعی به این بیماری مبتلا هستند.

در تعریف علمی، پیوره التهاب بافت‌ پیرادندانی است که منجر به ویرانش رباط‌ پیرادندانی و استخوان آرکی در ناحیه مبتلا، می‌شود.

پیوره پیشرفته می‌تواند به لق شدن و حتی افتادن دندان‌ها منجر شود. مهم‌ترین علامت پیوره، ورم لثه‌هاست که باعث می‌شود لثه‌ها به راحتی دچار خون‌ریزی شوند؛ به ویژه موقع مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان.

علائم پیوره دندان  

بوی تعفن دهان، نرم و حساس شدن لثه‌ها، تجمع چرک در خط لثه (جایی که لثه همچون گریبانی دندان را دربرمی‌گیرد)، چین و چروک خوردن لثه در فاصله‌ دورتر از دندان، لق شدن دندان و تغییراتی در نحوه استقرار دندان. علت پیوره مانند پوسیدگی دندان، پلاک‌ دندانی است. وقتی پلاک در خط لثه تجمع پیدا می‌کند باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود که گاهی خون‌ریزی هم پیدا می‌کند. به این حالت ژنژیویت یا التهاب لثه می‌گویند.

اگر این پلاک‌ را هر روز با مسواک یا نخ دندان پاک نکنید به مرور سفت‌تر شده و ماده‌ غیرقابل برداشت به نام جرم (رسوب دندانی) ایجاد می‌کند. در صورتی که پلاک و جرم به زیر خط لثه گسترش پیدا کند، بیماری مزمن خواهد شد. با تحریک مزمن باکتریایی، نسج لثه به تدریج از دندان‌ جدا می‌شود و حفره‌هایی ایجاد می‌شود که در آنجا چرک تجمع پیدا می‌کند.

با گسترش پلاک و جرم و تداوم تحریک بافت لثه، فرایند کنده شدن لثه‌ها از دندان‌هایتان بیش از پیش ادامه پیدا می‌کند. به این حالت پریودونتیت یا پیوره می‌گویند.

در نهایت، چرک موجود بافت و استخوان نگه‌دارنده دندان را تخریب می‌کند. در صورت عدم درمان پیوره بیماری تا لق شدن و افتادن دندان ادامه می‌یابد

پیشگیری از پیوره دندان 

روزی سه مرتبه آب سرد خالص را در دهان بریزید و غرغره کنید و با انگشت سبابه محکم به لثه و بن دندان ها بکشید که لزجیت و لیزی که آنها را فراگرفته است، از بین برود. انگشت را محکم به لثه ها بکشید تا صدای جیرجیری از لثه  به گوش برسد. این عمل را اگر ادامه دهید هرگز دندان  و بن دندان ها خراب نخواهد شد برای همیشه سلامت لثه خود حفظ خواهید کرد. در این گونه مواقع اگر شخصی پرخونی هستید بهتر است قبل از هر اقدام زیر چانه و اطراف دهان را زالو ببیندازید.

درمان پیوره دندان 

بهترین روش کنترل پلاک و جرم، مسواک زدن خوب و مرتب است. معمولاً توصیه می‌شود بیمار دوبار در روز مسواک بزند و سعی کند فواصل بین دندانها را نیز مسواک بزند. استفاده از نخ دندان و جرم‌گیری نیز ضروری است. گاه از دهان‌شویه استفاده می‌شود

درمان گیاهی پیوره دندان  

 • سعد کوفی، سماق، گل محمدی، جفت، پوست انار شیرین، مازو، گل ارمنی و پوست هلیله  زرد از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط و بسیار نرم بسایید و شبها به هنگام خوابیدن بر بن دندانها بپاشید و بخوابید. صبح دهان، دندان و لثه را با آب سرد که در آن نمک یا جوش شیرین حل کرده باشید، پاکیزه شستشو دهید
 • تباشیر قلمی، تباشیر صدفی، زرشک بدون هسته (زرشک پلویی) خشک کرده را مخلوط و نرم بسایید و شبها هنگام خواب به لثه ها بپاشید و شستشودهید،
 •  پنجاه گرم ابهل را نرم بسایید و با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط و هر روز ۳ مرتبه لثه  را مالش و شستشو دهید.
 •  خون سیاوشان، گل ارمنی و گل مختوم به نسبت مساوی مخلوط و بسیار نرم بسایید و هر شب کمی از آن را با سفیده  تخم مرغ مخلوط و به لثه  بمالید و بخوابید.
 •  فوفل را نرم بسایید و شب هنگام خوابیدن کمی از آن رابا سفید ہی تخم مرغ خوب مخلوط کنید و به لثه بمالید و بخوابید.
 •  فوفل و مردار سنگ را مخلوط بسایید و با آن لثه و دندان را مالش دهید و شب هنگام خوابیدن، صمغ عربی ساییده شده را بر لثه بپاشید و بخوابید. با آن هر روز لثه و دندان را شستشو دهید.
 •  بلوط و کندر از هر کدام ۲۰ گرم، فوفل ۵۰ گرم، گلنار فارسی و مازو از هر کدام ۱۰۰ گرم همه را مخلوط و نرم بسایید و با آن روزی سه مرتبه لثه  را مالش دهید.
 •  میوه ی کاج را بجوشانید و روزی سه مرتبه با آب آن دهان شویه کنید.
 •  ریشه  خطمی را پس از شستن نیم کوب کنید بعد حدود ۲ ساعت خیس کرده، سپس در همان آب بجوشانید و روزی سه مرتبه با آب آن دهان شویه کنید
 • پوست شکوفه ی خرمای نر را بسایید و روزی سه بار به لثه  بمالید.
 •  شهم حنظل، گلنار فارسی، بلوط، مازو، تباشیر و نمک طعام را مخلوط و نرم بسایید بعد با رب انار مخلوط و روزی سه مرتبه به لثه  مالش دهید.
 •  خون سیاوشان، فوفل، بلوط، گلنار فارسی، آمله، تباشیر هندی و گل ارمنی همه را به طور مساوی ساییده شده اضافه کنید و روزی سه مرتبه با آن دهان شویه کنید.
 •  روزی سه مرتبه با کوبیدهای مخلوط عاقرقرها و خردل لثه  را بشویید.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *