پیورہ لثه را با طب سنتی درمان کنید!


پیورہ لثه را با طب سنتی درمان کنید!

پیورہ لثه را با طب سنتی درمان کنید!

پیورہ

پیوره (pyorrhea) یا پیرادندان‌آماس[۱] (Periodontitis) یا بیماری بافت‌های اطراف دندان، این بیماری عفونتی است در ناحیه لثه‌ها و سایر نسوج نگه‌دارنده دندان. از پای دندان‌ها خونابه می‌آید و دهان بد بو و عفونی می‌شود. شیوع پیوره که نوع جدی‌تری از بیماری لثه است با افزایش سن بیشتر می‌شود. نزدیک به ۵۰ درصد بالغین بالای ۴۵ سال به نوعی به این بیماری مبتلا هستند.در تعریف علمی، پیوره التهاب بافت‌های پیرادندانی است که منجر به ویرانش رباط‌های پیرادندانی و استخوان آرکی در ناحیه مبتلا، می‌شود.پیوره پیشرفته می‌تواند به لق شدن و حتی افتادن دندان‌ها منجر شود. مهم‌ترین علامت پیوره، ورم لثه‌هاست که باعث می‌شود لثه‌ها به راحتی دچار خون‌ریزی شوند؛ به ویژه موقع مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان. سایر علایم و نشانه‌های آن نیز عبارتند از: بوی تعفن دهان، نرم و حساس شدن لثه‌ها، تجمع چرک در خط لثه (جایی که لثه همچون گریبانی دندان را دربرمی‌گیرد)، چین و چروک خوردن لثه در فاصله‌ای دورتر از دندان، لق شدن دندان و تغییراتی در نحوه استقرار دندان. علت پیوره مانند پوسیدگی دندان، پلاک‌های دندانی است. وقتی پلاک در خط لثه تجمع پیدا می‌کند باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود که گاهی خون‌ریزی هم پیدا می‌کند. به این حالت ژنژیویت یا التهاب لثه می‌گویند.اگر این پلاک‌ها را هر روز با مسواک یا نخ دندان پاک نکنید به مرور سفت‌تر شده و ماده‌ای غیرقابل برداشت به نام جرم (رسوب دندانی) ایجاد می‌کند. در صورتی که پلاک و جرم به زیر خط لثه گسترش پیدا کند، بیماری مزمن خواهد شد. با تحریک مزمن باکتریایی، نسج لثه به تدریج از دندان‌ها جدا می‌شود و حفره‌هایی ایجاد می‌شود که در آنجا چرک تجمع پیدا می‌کند.با گسترش پلاک و جرم و تداوم تحریک بافت لثه، فرایند کنده شدن لثه‌ها از دندان‌هایتان بیش از پیش ادامه پیدا می‌کند. به این حالت پریودونتیت یا پیوره می‌گویند.در نهایت، چرک موجود بافت و استخوان نگه‌دارنده دندان را تخریب می‌کند. در صورت عدم درمان پیوره بیماری تا لق شدن و افتادن دندان ادامه می‌یابد.

عوامل ایجاد یا تشدید کننده:

جرم دندان، آماس مزمن لثه، وارد آن ضربه بر ناحیه  فک، ضعف قوا، تهاجم بیماری های مختلف،  فقدان روشنایی، چاقی مفرط، عدم درمان ژنژویت، کمبود ویتامین C.

درمان گیاهی پیورہ:

ویتامین های گروه B و D، کلسیم، سبزی خام (خصوصاً اسفناج خام)، سالاد «هویج خام + اسفناج خام + کلم + آبلیموی تازه + روغن زیتون + نمک»، به مدت دو ماه رژیم آب «پرتقال - نارنگی- گریپ فروت - تو سرخ - کیوی »، شیر+ عسل + یک کپسول روغن ماهی + یک قرص مخمر آبجو، مالش با آبلیمو ترش + سماق (قبلاً صاف کنید ) کباب ماهی با آبلیمو و سماق و پیاز، «ریشه  خطمی (۳۰ گرم ) کوکنار (۵ گرم) + ساخارین (۰/۰۲۵ گرم) + کلرات دوپتاس (۱۰ گرم) را با میله ای که سران پنبه پیچیده شده در کمال احتیاط بمالید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد