چالش ام اس در روابط زناشویی


چالش ام اس در روابط زناشویی

چالش ام اس در روابط زناشویی

  

ام اس می تواند حتی بهترین روابط زناشویی را هم به چالش بکشد. هیچ زوج جوانی در دنیا نمی توانند مفهوم این پیمان را درک کنند که می باید در طول زندگی «در بیماری و در سلامت» در کنار هم بمانند، مگر اینکه در خانوادهای پرورش یافته باشند که در آن فردی به بیماری مزمن یا ناتوانی خاصی مبتلا بوده باشد.

بدون شک این چالش برای افرادی از شما که تاکنون چنین تجربه ای را با هم داشته اید، راحتتر خواهد بود. چون این امکان برایتان فراهم بوده است تا همدیگر را بشناسید، روابط زناشویی ای که از هر جهت برای هر دوی شما مناسب باشد، پایهریزی کنید و با سلایق و نقاط قوت و ضعف یکدیگر آشنا شده و با آن انس بگیرید. تمام این با تجربیاتی که از سایر شرایط سخت حاصل شده است، در بیماری ام اس نیز به شما کمک خواهد کرد.

شما که جوانترید ممکن است دوران سختتری را تجربه کنید، به این دلیل ساده که ممکن است همدیگر را چندان خوب نشناسید و روابط زناشویی تان هنوز به اندازه ی کافی مستحکم نشده باشد. اساساً همزمان با مشخص شدن بیماری ام اس، تازه در حال شناختن یکدیگر هستید. خوشبختانه، لازم نیست کسی این راه را به تنهایی طی کند. منابع و راهکارهای زیادی جهت کمک به زوج ها موجود است تا بتوانند استرسیها و فشارهای ناشی از یک بیماری مزمن همچون ام اس را مهار کنند.

وقت گذاشتن برای یکدیگر

همانطور که همه میدانند، زندگی خانوادگی حتی در شرایط ایدهآل هم پر از تنش است. کار بیرون، بچهها و کارهای ریز و درشت خانه میتواند وقت و انرژی فرد را بگیرد، به نحوی که خیلی از زوج ها خود را به «وسایل نقلیه ی شبرو» تشبیه میکنند. و این تمثیل به خاطر آن است که مسافرت شبانه لطف زیادی ندارد و هر دو خیلی خسته اند. ما به زوج ها یک زندگی باکیفیت در کنار هم را توصیه می کنیم، اما خصوصاً اهمیت این موضوع زمانی محرز می شود که بیماری ام اس وارد خانواده شود.

ارتباط، نیازمند زمان و فضا است تا رشد یافته و شکوفا شود - این گفته ممکن است بیهوده به نظر بیاید، اما حقیقت دارد. به عنوان مثال، تفاهم و تشریک مساعی برای حل مشکلاتی که در این فصل راجع به آنها صحبت می کنیم، میسر نمیشود مگر اینکه تصمیم بگیرید این امور را در صدر اولویت هایتان قرار دهید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد