قالب وردپرس درنا توس
چای
چای

چای و خواص آن / قسمت اول

چای و خواص آن

 

مردم آسیا با چای از چند هزار سال پیش آشنایی دارند، ولی اروپائیان از ۵۰۰ به سال پیش با چای آشنا شده اند. چای را نخستین بار انگلیسی ها از مستعمره ها به انگلیس بردند، ولی راز آن را تاسیصد سال برای خود نگه داشتند، تازه دویست سال پیش بود که یک تصادف پای چای را به آلمان و از آنجا به اروپای غربی و بعد به اروپای شرقی باز کرد. ماجرای تصادف مزبور در «تاریخ چای از آسیا تا اروپا» چنین لقل شده است:

«…، دویست سال قبل، بلکه کشتی باد بانی انگلیسی که از هندوستان به انگلستان میرفت، و محموله چای بار خود داشت، در نزدیکی سواحل دریای شمال دستخوش طوفان شد و امواج کوه پیکر این کشتی را برداشتند و در ناحیه «واسر کالت»، از نواحی شرقی آلمان، به خشکی بردند و به گل نشاندند .

اهالی «واسرکالت) وقتی په سراغ کشتی رفتند آن را تهی از ملوان و ناخدا و در عوض مالامال از نوعی سبزی خشک و سیاه رنگ دیدند. آنها در عمرشان چای ندیده بودند. از عطر چای خوششان آمد و آن را به خاله بردند و با مقداری روغن درماهی تازه ریختند، سرخ کردند و از آن سوپ درست کردند. لیکن، از مزه این سوپ چندان خوششان نیامد و نمونه گیاه مزبور را به پایتخت فرستادند و از سیاستمداران برای شناسایی این ماده کمک ها خواستند.  

تازه، شش ماه بعد، از طریق اقدامات سیاسی و دولتی و جاسوسی مردم فهمیدند که آن گیاه خشکه چای نام دارد، و در عوض سوپ، به درد تهیه یک نوشیدنی مطبوع و تسکین بخش میخورد.» به این ترتیب آلمان ها پس از انگلیسی ها به اسرار چای بی بردند و آن را از جاوه وهند به اروپا آوردند و در شمال و مرکز این قاره آن را رواج دادند. یک چای شناسی هندی گفته است:

چای را دستکم گیرید، چون مقامش خیلی بالاست و در دنیا بعد از آب بیشترین آشامیدنی است که مصرف میشود. چای هزاران خاصیت دارد. اعصاب را تمکین میدهد، خستگی را رفع می کلد» برای بدن نیروی تازه بسیج میکند، انسان را راضی و خوشحال میسازد، کلیه ها را بکار بی اندازد، قوای جنسی را تحریک می کند و از لحاظ روحی واسطه ایجاد صمیمیت و دورهمنشیلی در خانواده میشود. خودتان بارها احساس کرده اید که دور سماور نشستن و چای نوشیدن و گپ زدن چه لذتی دارد.

چای سرگرمی بزرگ

باوجود علاقه شدید اروپایی ها به چای باید اعتراف کرد که مصرف چای در زادگاهش، یعنی آسیا، خیلی زیادتر از سایر نقاط جهان است. در کشورهای پرجمعیت آسیا نظیر چین، هند، واندونزی، نوشیدن چای بزرگترین سرگرمی مردم است، و بی آزار ترین و ارزانترین وسیله کسب لذت و نشاط.

اسم چای اول بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح به گوش تاریخ رسید. یعلی، هنگامی که «شن-لولگا» امپراتور مقتدر چین به ستایش از چای قیام کرد و در وصف چای گفت:

«چای روح  نیک وافکار عاقلانه را در انسان بیدار می کند. درجه شجاعت و شوق به زندگی را افزایش میدهد. اگر دل مرده و خسته باشی چای تو را سرحال خواهد آورد…».

چای و خواص آن /قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *