قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / چای کوهی ،برگ ،گل،روغن و تخم آن چه فوایدی دارد؟
چای کوهی
چای کوهی

چای کوهی ،برگ ،گل،روغن و تخم آن چه فوایدی دارد؟

چای کوهی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی چای کوهی است . چای کوهی گیاهی است از خانواده ی Hypericaceae، چند ساله و علفی با برگ های متقابل بیضی و کمی دراز، در پهنه ی برگها صدها نقطه ی شفاف غیرحاجب ماورا که شبیه سوراخ است دیده می شود. گل های آن به رنگ سفید یا زرد به صورت منفرد در قله ی ساقه به طور گروهی و مجتمع به صورت چتری در بالای گیاه در ماه های اردیبهشت تا مهر ظاهر می شوند، گل های آن کمی معطر و دارای بویی شبیه صمغ صنوبر است. میوه ی آن به شکل کپسول است که در داخل آن تخم ها جای گرفته اند. این گیاه معمولاً در اغلب مناطق دنیا در اراضی لخت و قسمت های روشن شده و کم درخت جنگل ها و در خرابه ها می روید، در ایران در دامنه های البرز، کرج، جاده ی چالوس، قره داغ یا آذربایجان غربی، جنگل علی بولاغ، لاهیجان، طوالش، خراسان، غرب ایران، بروجرد، نهاوند، گرگان، گنبد قابوس، جنگل گلستان،دره  هراز، دره تالارو سایر مناطق دیده می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: هوفاریقون – هزار چشم – داذی رومی – گل راعی -قوریون – پرفرراتوم – علف چای – سوراخ سوراخ

 

ترکیب شیمیایی: یک ماده ی رنگی قرمز به نام هایپریسین – یک ماده ی رنگی قهو ه ای مایل به قرمز – یک نوع گلوکوزید به نام هایپربین – مواد پزودوهایپریسین – یک نوع تانن – چند آلکالوئید – اسانس روغنی فرار-روغن ثابت ۔ کاروتنوئید – کلروفیل – روتین – پرو-رزین – کولین – نیکوتی نیک اسید.

ویتامین ها: A و C در آن وجود دارد.

برگ چای کوهی

خواص  برگ چای کوهی

۱- ده تا چهل گرم از برگ  و سر شاخه های گل دار آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را هر روز صبح، ظهر و شب بنوشید. قابض، مدز، محلل و قاعده آور و ضد کرم معده و روده است، برای درمان میگرن، سردردهای عصبی، تأخیر در عادت ماهیانه ی زنان جوان، آسم مرطوبی، صرع، هیستری و تسکین اعصاب مفید می باشد.

۲- اگر تا ۴۰ روز، هر روز کمی از عصاره ی آن خورده شود، برای رفع درد ناحیه ی سرین، درمان سیاتیک و نقرس مفید است.

۳- ضماد آن برای پاک کردن و التیام زخم ها، جراحت های شدید و وخیم و سوختگی آتش مفید است.

۴- اگر گردکوبیده ی آن پاشیده شود، برای پاک کردن زخم های متعفنه بسیار مؤثر است.

۵- مالیدن شیره ی برگ تازه ی آن برای التیام زخم ها، سوختگی ها و خراش هامفید است.

گل چای کوهی

طبیعت آن: خیلی گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: یک ماده ی قرمز رنگ به نام هایپریسین – یک نوع گلوکوزید به نام هایپربین – اسانس روغنی فزار-روتین – کوئرستین – تانن

خواص گل چای کوهی 

روی هر غذا یک فنجان آب دم کرده ی آن را بنوشید. محلل و خشک کننده است، گرفتگی ها را باز می کند، اخلاط و لزجی ها را از هم می پاشد، ضدافسردگی است، برای کزاز مفید است، برای درمان ایدز مؤثر می باشد، برای باز کردن گرفتگی های معده و کبد و ازدیاد ترشح ادرار نافع است، مسهل صفرا و قاعده آور است، برای رفع کمی اشتها، اسهال ساده، قولنج کبدی و کلیوی، زردی، سنگ کلیه و کم خونی دختران جوان مفید می باشد، سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند، برای درمان ایدز مؤثر می باشد.

روغن چای کوهی

نام دیگر: St.John’swort oil

طرز تهیه: گل چای کوهی یک واحد و روغن زیتون ده واحد را مخلوط کرده در ظرفی بریزید و به مدت دو ساعت روی آتش ملایم گذاشته و گاه گاهی آن را به هم برنید، بعد از روی آتش برداشته و یک شبانه روز کنار بگذارید، سپس در پارچه ای تمیز بریزید و با فشار آن، روغن را صاف کرده و نگه دارید.

خواص  روغن چای کوهی 

مالیدن آن برای رفع تشنج مفید است، برای آفتاب زدگی و روشن کردن پوست مؤثر می باشد، برای ضد عفونی کردن زخم ها، رفع جراحت ها و ورم ها نافع است، برای تسکین دردرماتیسم و لومباگو مفید می باشد.

 تخم چای کوهی

خواص تخم چای کوهی

هر روز دو گرم از آن را با عسل مخلوط کرده و بخورید.برای درمان سیاتیک بسیار نافع است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *