قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / چرا بعضی افراد کم می خوابند..؟؟
چرا بعضی افراد کم می خوابند..؟؟
چرا بعضی افراد کم می خوابند..؟؟

چرا بعضی افراد کم می خوابند..؟؟

چرا بعضی افراد کم می خوابند..؟؟

کم خوابی یا بی خوابی :

تقریباً از هر دو نفر از شهروندان یک نفر از کم خوابی یا بی خوابی رنج میبرد.

از جمله شایع ترین عوامل بی خوابی در کنار عوامل روحی و روانی (افسردگی، ترس، کمبود وقت مناسب برای خواب، عصبانیت و یا غم و غصه) عوامل بدنی و جسمی مانند خستگی بیش از حد، خارش درد، اختلالات تنفسی، سرفه و یا تخلیه مثانه و ادرار مکرر می باشد در کنار تمامی عوامل یاد شده عواملی نیز وجود دارند که در واقع خود ساخته هستند،

به عنوان مثال پرخوری بیش از حد قبل از رفتن به بستر نیکوتین، الکل و یا نوشیدن قهوه قبل از خواب، داروها (تعداد بی شماری از داروهای ضد درد و سرماخوردگی حاوی کافئین هستند) یک بستر و بالش بسیار نرم و یا بسیار | سخت، و در نهایت استفاده از لباسهای خوابی که هیچ گونه تناسبی ندارند.

لازم به ذکر است که کم خوابی و بیخوابی با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از افراد به علت ترس از خواب بیدار می شوند و بعد از آن دیگر قادر به خوابیدن نیستند. کسی که بد میخوابد، احساس خستگی و کسالت دارد. و شخصی که به صورت طولانی مدت از کم خوابی و یا بی خوابی رنج میبرد، تواناییهای او ضعیف میشود و این امر به وضوح به اثبات رسیده است که این افراد بسیار حساس هستند و اکثر تخلفات رانندگی را نیز این افراد مرتکب میشوند.

تلاش کنید درطیٰ روز به اندازه  کافی تحرک داشته باشید: پیاده روی، حرکات نرمشی، دوچرخه سواری، شنا و یا هر نوع ورزش و نرمش دیگر در هوای آزاد باعث تمدد اعصاب و آرامش درونی می شود، اما به این امر توجه داشته باشید که نباید در اوایل شب و یا دیر وقت به ورزش بپردازید، زیرا از این طریق جریان گردش خون به شدت تحت تأثیر قرار میگیرد، به گونه ای که شما به احتمال زیاد تا چند ساعت بعد از آن همچنان سر حال بوده و بیدار می مانید.

در مورد بستر یا تخت خواب خود دقت کنید. آیا تشک شما هستند؟ آیا در هنگام تماس پوشش رختخواب یا پتو با پوست احساس خشنی و یازبری می کنید؟ شاید این امر برای شما غیرقابل باور باشد، اما کوچکترین تغییرات می توانند، بزرگترین تأثیرات برای یک خواب راحت را داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *