قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / چرا رنگ موی افراد متفاوت است؟
رنگ مو
رنگ مو

چرا رنگ موی افراد متفاوت است؟

چرا رنگ موی افراد متفاوت است؟

 

رنگ مو نتیجه انتقال ملانین (رنگدانه مو) از ملانوسیت ها به داخل سلولهای جدید مو است که این انتقال در ریشه (پیاز مو) صورت می گیرد. ملانوسیت ها در مو دو نوع ترکیب ایجاد می کنند:

ملانین -> قهو ه ای تیره

نئوملانین – رنگدانه زرد – سرخ

ملانین قهوه ای تیره بسته به غلظت هرکدام از رنگدانه ها (قهوه ای یا سیاه)، موهای ای، تیره یا بلوند را ایجاد می کند و نئوملانین عامل ایجاد موهای سرخ است. در صورت کاهش و نقص در رنگدانه ها، موها خاکستری یا سفید به نظر می رسند.

سفید شدن معمولی مو  که در بیشتر افراد با بالا رفتن سن پیش می آید دائمی و غیرقابل برگشت می باشد و فقط مانی موی سفید شده می تواند مجددا به رنگ اولیه خود درآید که سفید شدن مو عارضه بک بیماری باشد که با بهبود بیماری، موها نیز به طور موقت یا دائم و فقط در موهایی که تازه رشد می کنند رنگ طبیعی خود را باز می یابد و موهایی که قبلاً رشد کرده اند همچنان می مانند.

بدین ترتیب قسمتی از موهای نزدیک پوست سر، رنگی و در قسمت های بالاتر سفید هستند تا هنگامی که موها بلند شده و نوک موها اصلاح شود. گاه نیز ممکن است موها به تناوب قسمت های رنگی و سفید داشته باشند و این امر هنگامی است که با شدت و ضعف بیماری، ظرفیت تشکیل رنگدانه تغییر یابد.

لازم به ذکر است که مو نمی تواند در عرض یک شب سفید شود زیرا پیگمانتاسیون ملانین که در سرتاسر ساقهٔ موی مرده پخش شده. به هفته ها زمان نیاز دارد که طی فرآیند رشد آهسته مو، جدا شده بریزد.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *