قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / چرا قاعدگی در خانمها ایجاد می شود؟
قاعدگی در خانمها
قاعدگی در خانمها

چرا قاعدگی در خانمها ایجاد می شود؟

چرا قاعدگی در خانمها ایجاد می شود؟

قاعدگی در خانمها

در جنس مؤنث، دورههای ماهیانه تناسلی از هنگام بلوغ شروع شده و مراحل آن به طور متناوب و تقریباً با نظم و ترتیب تا چندین سال همچنان تکرار می شود. یک دوره  جنسی در خانم ها معمولاً شامل ۲۸ روز است که مدت ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز خونریزی از دستگاه تناسلی جزو ان می باشد. به طور قراردادی اولین روز خونریزی از دستگاه تناسلی در قاعدگی به عنوان اولین روز از یک دوره جنسی به حساب می آید.

خلاصه اینکه خانم ها به طور طبیعی در هر ۲۸ روز یک مرتبه به مدت ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز دچار خونریزی از رحم می شوند که اصطلاحاً به آن قاعدگی می گویند. در هنگام قاعدگی سلول های بافت مخاطی از سطح داخلی رحم جدا شده و ریزش می کند که برای این کار خونریزی و ترشحات قاعدگی ایجاد می شود. در خانم ھاپس از قاعدگی در یک دورہ جنسی، از روزهای ۷ تا ۱۴ سلول های مخاط رحم و سلول های غده ای آن شروع به تکثیر کرده و محل بافتهایقاعدگیریخته شده در رحم را نوسازی و ترمیم می کنند.

علاوه بر آن، از روزهای ۱۵ تا ۲۸ غده های مخاط رحم متورم می شوند و مواد لزجی تراوش می کنند. در این مرحله بافت زیرین یا آستر مخاط رحم نیز ضخیم و پر خون می شود. در این مرحله اگر تخم بارور در رحم کاشته شود و به اصطلاح آبستنی رخ دهد، سلول های مخاط رحم پایدار باقی می مانند، ولی در غیر این صورت قاعدگی رخ داده و قسمت سطحی مخاط رحم همراه با ترشحات خونی از رحم جدا شده و از بدن خارج می گردد. خون قاعدگی برخلاف خون سایر قسمتهای بدن لخته نمی بندد ولی گاهی اوقات ممکن است لخته های بسیار ریز در آن دیده می شود  اما اگر خونریزی قاعدگی خیلی شدید شود معمولاً لخته های بزرگ نیز تشکیل می گردد.

طی سالیان دراز که سن بالا می رود یک خانم به یائسگی نزدیک می شود. در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی میزان هورمون استروژن در خانم ها شروع به کاهش می کند. در اوایل ۴۰ سالگی  خانم ها وارد مرحله استانه یائسگی می نشوند. در این مرحله نظم و خشکتر شده و موها شکننده تر و کمپشتتر می شوند. بعضی از خانمها استثنائاً احساس کاهش میل جنسی می کنند و بسیاری از آنها از دگرگونی و تغییر خلق وخوی و کج خلقی رنج می برند. به دنبال اینمرحله به طور متوسط در سن ۵۰ یا ۵۱ سالگی مرحله یائسگیفرا می رسد و قاعدگی برای همیشه متوقف می شود.

اختلالات قاعدگی

قاعدگی های نامنظم به دوره های قاعدگی گفته می شود که از نظر زمان بین وقوع آنها اختلاف زیادی وجود دارد. این نوع اختلال و بی نظمی در قاعدگی در دومرحله از عمر خیلی زیاد دیده می شود: یکی در دخترهای جوان و آن هایی که قاعدگی شان به تازگی ایجاد شده و دیگر در سن میانسالی و در خانمهایی که در آستانه یائسگی بوده و به زودی یائسه شده و قاعدگی شان برای همیشه قطع خواهد شد. دوره های قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز  است، اما این دوره ها در بعضی خانم ها هر ۲۴ روز و در بعضی  دیگر به ندرت ممکن است به طور طبیعی و منظم تا ۳۵ روز هم دیده شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *