قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / چرا قاعدگی در خانم ها ایجاد می شود
قاعدگی
قاعدگی

چرا قاعدگی در خانم ها ایجاد می شود

چرا قاعدگی در خانم ها ایجاد می شود؟

در جنس مؤنث، دوره های ماهیانه تناسلی از هنگام بلوغ شروع شده و مراحل آن به طور متناوب و تقریباً با نظم و ترتیب تا چندین سال همچنان تکرار می شود.

یک دوره جنسی در خانمها معمولاً شامل ۲۸ روز است که مدت ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز خونریزی از دستگاه تناسلی در قاعدگی به عنوان اولین رو ز از یک دوره جنسی به حساب می آید خلاصه این که خانم ها به طور طبیعی درهر ۲۸ روز یک مرتبه ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز دچار خونریزی از رحم می شوند که اصطلاحاً به آن قاعدگی می گویند.

در هنگام قاعدگی سلولهای بافت مخاطی از سطح داخلی رحم جداشده و ریزش می کند که برای این کار خونریزی و ترشحات قاعدگی ایجاد می شود.در خانم ها پس از قاعدگی در یک دوره  جنسی، از روزهای ۷ تا ۱۴ سلول های مخاط رحم و سلول های غده آن شروع به تکثیر کرده و محل بافت های ریخته شده در رحم را نوسازی و ترمیم می کنند.

علاوه بر آن، از روزهای ۱۵ تا ۲۸ غده های مخاط رحم متورم می شوند و مواد لزجی تراوش می کنند، در این مرحله بافت زیرین یا آستر مخاط رحم نیز ضخیم و پرخون می شود.

در این مرحله اگر تخم بارور در رحم کاشته شود و به اصطلاح آبستنی رخ دهد، سلولهای مخاط رحم پایدار باقی می مانند، ولی در غیر این صورت قاعدگی رخ داده و قسمت سطحی مخاط رحم همراه با ترشحات خونی از رحم جدا شده و از بدن خارج می شود. خون قاعدگی بر خلاف خون سایر قسمت های بدن لخته نمی بندد ولی گاهی اوقات ممکن است لخته های بسیار ریز در آن دیده شود. اما اگر خونریزی قاعدگی خیلی شدید شود معمولا لخته های بزرگ نیز تشکیل می شود.

طی سالیان دراز که سن بالا می رود خانمها به یائسگی نزدیک می شوند. در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی میزان هورمون استروژن در خانمها شروع به کاهش می کند. در اوایل ۴۰ سالگی خانمها وارد مرحله یائسگی می شوند.

در این مرحله از نظم و  ترتیب عادت های ماهیانه کاسته میشود و پوست بدن خشکتر شده و موها شکننده تر و کم پشت تر می شوند بعضی از خانمها استثنائاً احساس کاهش میل جنسی می کنند و بسیاری از آنها از دگرگونی و تغییر خلق وخوی و کج خلقی رنج میبرند.  به دنبال این مرحله به طور متوسط در سنین ۵0- ۵1 سالگی مرحله یائسگی فرا میرسد و قاعدگی برای همیشه متوقف می شود.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *