قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / چرا پوست سر جوش میزند؟
جوش ریز سر
جوش ریز سر

چرا پوست سر جوش میزند؟

چرا پوست سر جوش میزند؟

جوش ریز سر

جوش هایی که بر پوست سر میزنند دو نوع می باشند: نوع خشک و نوع تر، که اکثرا با خارشو گاهی نیز با سوزش خفیف همراه بوده و این نوع جوش ها غیر از پوست سر و بیخ موها در پشت گردن و صورت نیز در بین موهای ریش مشاهده می شوند.

برای درمان آن پاکسازی بدن به وسیله یافتیمون، هلیله زرد و شاه تره لازم است، تعدیل خلط نیز ضروری خواهد بود. همچنین گرفتن دوش متوالی روزانه و پرهیز از خوردن غذاهای محرک و غذاهایی که طبیعت آنها گرم هستند و گوشت، چربی جات، غذاهای سرخ کرده، گوشت جوجه کبوتر، تخم مرغ، گوجه فرنگی، بادمجان، انواع فلفل و ادویه جات لازم است. برای درمان آن لعاب تخم کتان و لعاب تخم خاطمی را در یک ظرف شیشه ای بریزید و روزی چندمرتبه، هر بار مقداری از آن را با دست بر محل دانه ها بمالید و ماساژ دهید، این کار احتیاج به حمام ندارد ولی اگر دانه ها خارش دار و مزمن بودند و برای مدتی طولانی باعث آزار شده اند می توانید به حمام بروید و با یک جسم خشک و خشن مانند کیسه  حمام محکم روی آنها بکشید تا وقتی که کاملاً پوست کنده شده و محتویات جوش ها خارج گردند، سپس قدری سرکه رقیق شده را با آب جوشانده ترشک مخلوط کنید و بمالید

درمان جوش ریز سر

اقاقیا، قنبیل، زردچوبه و مازو از هر کدام ۵ گرم، تخم مورد ۱۰ گرم و ریشه ریسا ۲۰ گرم، همه را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد با ۱۰ گرم مغز بادام تلخ کوبیده شده و مقداری سرکه خمیر کرده و بمالید.

الکلیل کوهی، بابونه شیرازی، گل بومادران، مریم گلی و آویشن شیرازی را به نسبت مساوی بجوشانید و آب آن را به مرور میل فرمایید.

نشادر، مردار سنگ و زاج سفید از هر کدام ۵ گرم و سفیدآب قلع و تخم بارهنگ از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با ۱ لیوان گلاب و ۱ لیوان سرکه مخلوط کنید و بمالید و قبل از مالیدن این دارو، باید محل خارش را با آب تنباکوی خیلی رقیق به نسبت ۵ گرم در ۱ لیتر آب بشویید و بعد آن داروی مالیدنی را استفاده کنید.

۵گرم کات کبود را با ۱۰ گرم آرداف خود و یک فنجان ماست مخلوط کنید و بمالید.

هر شب تعدادی آلوچه براقانی خیسانده راله کرده و بر سر ببندید و صبح بشویید.

هرشب ۱۰ گرم جوش شیرین را با ۲۰ گرم سدر و کمی ماست ترش مخلوط کنید و بمالید

اشنان و زاج سیاه را بکوبید و با سرکه مخلوط .کنید و بر سر بمالید

گل خطمی و گل بابونه شیرازی را نرم بسایید و با سدر مخلوط، سپس با آبغوره خمیر کرده و بر سر بمالید.

پوست لیموترش خشک، شاه تره، گل خطمی، کتیرا و سدر را با هم، مخلوط کرده و بخیسانید و با آنسر را بشویید و تا مدتی نیز روی سر بماند.

ضمناً خوردن مام الشعیر، تمرهندی آب تمرهندی، اب زرشک، رمه انار، شربت انار و آب انار توصیه می شود، برای شستشو نیز میتوانید از آب جوشانده برگ گردو یا آب چغندر یا آب جوشانده شاه تره یا آب جوشانده بومادران یا آب جوشانده گل بنفشه و یا آب جوشانده گل خطمی استفاده کنید،

او همچنین می توانید از داروهای زیر نیز به عنوان مالیدنی استفاده کنید: آب مرزنجوش، آب پرسیاوشان، آب قرنفل، آب تره، زهره  گاو، روغن گل، انقوزه  پخته شده در روغن زیتون، آب زیره  حل شده در پیه مرغ، مخلوط شهم حنظل در روغن زیتون، آب خرفه، سرکه، مخلوط سرکه با روغن گل و مخلوط آب شهمحنظل تازه با روغن کنجد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *