قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / چرا کودکان دچار مسمومیت غذایی میشوند؟
مسمومیت غذایی در کودکان
مسمومیت غذایی در کودکان

چرا کودکان دچار مسمومیت غذایی میشوند؟

 چرا کودکان دچار مسمومیت غذایی میشوند؟

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی در اثر خوردن غذای آلوده به نوعی ماده  سمی، مخصوصاً باکتریها، ایجاد می شود. علایم مسمومیت بسته به نوع ماده سمی بین ۳ تا ۲۴ ساعت پس از خوردن غذای آلوده بروز پیدا می کند. این علایم عبارتند از: دل پیچه، اسهال، استفراغ، و تب. سم تشکیل شده از عوامل باکتریایی، توکسین (Toxin) نام دارد. توکسین با انتشار در بدن موجب التهاب و تورم جدار روده می شود.

عوامل باکتریایی بسیاری برای ایجاد مسمومیت وجود دارند ولی شایعترین آنها عبارتند از: سالمونلا (Salmonella)، شیگلا (Shigella) وای کولی (E.coli)؛ که مورد اخر متداولترین عامل مسمومیت غذایی در بین نوزادان به خصوص شیرخوارانی که از بطری تغذیه می کنند، می باشد.

مسمومیتهایی که عامل آنها غیر باکتریایی است، در اثر خوردن مواد شیمیایی، حشرهکشها و گیاهان سمی خاص، ایجاد می شوند.

علایم مسمومیت غذایی

 • گرفتگی عضلات شکم
 • تب
 • استفراغ
 • مدفوع مکرر و شل ( اسها ل) که ممکن است حاوی خلط و چرک و یا خون باشد
 • ضعف عضلانی ولرز
 • بی اشتهایی یا کم اشتهایی

  درمان مسمومیت غذایی

  ۱) اگر فرزندتان استفراغ میکند و احتمال می دهید تب دارد، درجه  حرارت بدن او را بررسی کنید.

  ۲) به مدفوع کودک دقت کنید و ببینید آیا در آن خلط، چرک یا خون دیده می شود.

۳) کودک را در رختخواب بخوابانید تا استراحت کند و غذایش را قطع کنید ولی به منظور جلوگیری از کم آبی بدن در فاصله ی زمانی کوتاه و به دفعات و به میزان کم به او مایعات سبک از جمله آب جوشیده به همراه کمی شکر و نمک یا چای کم رنگ، سرم یاپودر مخصوص بازیابی آب بدن (آراس) با اضافه کردن آب جوشیده به کودک بخورانید. در صورت شدید بودن مسمومیت و تداوم بد حالی، کودک را فوری نزد پزشک یا به بیمارستان ببرید.

۴) سعی کنید عامل مسمومیت و غذای آلوده ای را که کودک خورده است شناسایی کنسد.

اگر استفراغ و اسهال بیش از ۶ ساعت طول کشید و علی رغم استفاده از سرم و محلول خوراکی و قطع غذا، علامتی از بهبودی در او ظاهر نشده و قادر به کنترل مسمومیت نبودید، فوراً به پزشک یا به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید. اگر فرزندتان با مواد شیمیایی مثل حشرهکش و گیاهان سمی مسموم شده است فوراً او را نزد پزشک یا به بیمارستان ببرید. ضمناً عامل مسمومیت را برای نشان دادن به پزشک همراه داشتهباشید.

در بیشتر موارد، درمان دارویی خاصی برای مسمومیت غذایی تجویز نمیشود.

تنها راه درمان، استفاده از مایعات و سرم های خوراکی و تزریقی است، زیرا از طریق اسهال و استفراغ مایعات و املاح زیادی از بدن دفع می شود و بدن دچار کمبود این مواد حیاتی می شود. معمولاً پزشک سرم و یا پودر حاوی قند و نمک را تجویز می نماید. اگرکودک یا شیرخوارتان در معرض خطر کم آبی شدید بدن قرار داشته باشد پزشک او را به بیمارستان میفرستد تا در آن جا سرم وریدی به او وصل شود و اگر استفراغ او شدید و مکرر باشد، قطعا داروی تزریقی ضد تهوع و استفراغ تجویز می کند.

– کاسه یا لگن کوچکی را کنار تخت کودک قرار دهید تا در هنگام بروز استفراغ بتواند از آن استفاده کند، و مجبور نباشد مدام از جا بلند شود و به دستشویی برود.

– لگن و یا ظرفی را در دسترس کودک قرار دهید

– اگر کودک تب دارد، با کم کردن لباس و پوشش و استفاده از دستمال و اسفنج مرطوب، تب او را پایین بیاورید.

– پس از استفراغ به کودک کمک کنید دهانش را با آب بشوید (تا دهانش بدمزه باقی نماند)

– بهداشت را دقیق رعایت کنید. پس از رفتن به توالت دست های خود و فرزندتان را با صابون بشویید ودر زمان مناسب به او این کار را آموزش دهید.

– برای پیشگیری از مسمومیت غذایی، غذاها را در یخچال نگه داری کنید و در هنگام مصرف، آنها را به طور کامل داغ کنید. میکروب سالمونلا در غذای ولرم می تواند زنده و

فعال بماند ولی در غذایی که به طور کامل داغ شود و حرارت ببیند، کشته می شود. – قبل از طبخ غذا، مواد غذایی، به خصوص گوشت و مرغ را یخ زدایی کنید و آنها را به طور کامل بپزید. به محض این که فرزندتان اشتهای غذا خوردن را بازیافت و احساس گرسنگی کرد به او غذاهایی که هضم آنها راحت و سریع است از جمله سوپ، ماست، ژله و غذاهای کم چرب و بدون چربی بدهید. در صورت مراعات این نکات معمولاً پس از گذشت یک هفته بهبودی کامل حاصل می شود و وضعیت کودک به حالت عادی باز میگردد.

– در صورت بروز مسمومیت، بررسی کنید که فرزندتان در طی ۲۴ ساعت گذشته از چه مواد غذایی استفاده کرده است. در ضمن هرگونه غذای پخته شده و از قبلی مانده را اعم ازماهی، لبنیات یا شیرینی که گمان می دهید، عامل مسمومیت باشد دور بریزید.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *