قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / چربی ها در بدن چه می کنند …؟؟؟
چربی
چربی

چربی ها در بدن چه می کنند …؟؟؟

چربی ها در بدن چه می کنند …؟؟؟

 

پس از خوردن موادغذایی چرب، اسید چرب وارد شده در بدن در غشاء سلول یعنی جائی که سرنوشت سوخت و ساز چربی تعیین می شود قرار میگیرند و باتوجه به این که ساختمان شیمیائی چربیها متفاوت است به طور کلی دو گروه اصلی چربی برای ساختن شبه هورمون فوق الذکر نقش مهم دارند.

 

اسید چرب اومگا- ۳

 

اسید چرب اومگا- ۳ که به طور عمده در مواد غذای دریائی مانند ماهی و بندرت در برخی از گیاهان بری وجود دارند

 

اسید چرب اومگا-۶

 

اسید چرب اومگا-۶ که به طور عمده چربی گیاه بری را تشکیل می دهند مانند روغن ذرت، آفتابگردان، گل رنگ و نظائر آن و همچنین در مواد غذای حیوانی که دام تولید کننده آنفرآورده از مراتع و گیاهان بری تغذیه شده اند وجود دارد.

عملکرد چربی در بدن 

 

پس از این که مقداری اسید چرباومگا-۶ از طریق خوردن مقداری گوشت باروغن ذرت و نظائر آن وارد بدن انسان شد، این اسید چرب به ماده شیمیائی به نام اسیدآراشیدونیای تبدیل میشوند که منبع تولید التهاب و افزایش چسبندگی در خون و انقباض رگ خونی است.

ولی اثر چربی دریایی به کلی با این چربی متفاوت است و کاملاً مفید و خوش خیم اند.

اسید چرب اومگا- ۳ که در مواد غذای دریایی وجود دارد می توانند در بدن تبدیل به موادی شوند که با پدیدهٔ لختهٔ خون مبارزه می کنندو رگ خونی را بازمی کنند یعنی ضدانقباض رگها هستند و التهاب را فرو می نشانند و جالب این است که چون مواد خوراکی معمولا شامل مخلوطی از این دو نوع اسید چرب هستند لذا پس از ورود به بدن پیامها و آثار متفاوتی روی سلول دارند که برخی منشأسلامتی وبرخی دیگر منشأ بیماری است.

و در نتیجه ماده غذایی که خورده میشود بسته به این که نسبت وجود مقدار این دو نوع اسید چرب در آن چقدر است، ممکن است سلامت آفرین و یا بیماریزا باشد.

 

تحقیق دکتر ویلیام لاندس

 

دکتر ویلیام لاندس از پیشروان تحقیقات دربارهٔ آثار گوشت ماهی وروغن ماهی و استادسابق شیمی آلی در دانشگاه ایلینویز معتقد است اگر پس از خوردن غذا سلول بدن سرشار از اسید چرب اومگا-۶شود باعث تشدید و تحریک فعالیت پروستاگلاندین هاشده و زمینهٔ آماده برای بیماریها می شوند و اگر موادغذای به مقدار کافی و بیشتر اسید چرب اومگا- ۳ داشته باشد، فعالیت آراشیدونیای اسید را کنترل کرده و مانع تولیدبیش از حدمجاز شبه هورمون ایکوزانوئید بیماری زامی شوند.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *