چطور از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنیم..؟


چطور از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنیم..؟

چطور از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنیم..؟

تغییر رنگ دندان

به غیر از زردی مختصری که در اثر افزایش سن به طور طبیعی ایجاد می شود، تغییر رنگ دندان علل متعددی دارد. سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد چای و قهوه می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ شود. مرگ ریشه دندان باعث تغییر رنگ خاکستری می شود. داروهای خاص مثل تتراسیکلین و برخی بیماریها مثل سیاه سرفه و سرخک در مراحل خاص تکامل دندان می توانند باعث ایجاد تغییر رنگ منقوط شوند. درمان: لکه های سطحی ناشی از سیگار کشیدن و مصرف قهوه هنگام تمیز کردن دندانها توسط دندانپزشک برداشته می شوند. تغییر رنگ ناشی از مرگ ریشه دندان را معمولاً می توان هنگام ترمیم و پر کردن ریشه دندان سفید کرد. تغییر رنگ های عمقی تر را معمولاً میتوان تنها با چسباندن روکش های چینی یا پلاستیکی به دندان یا با روش های جدید سفید کردن دندان اصلاح کرد. برای کسب راهنمایی های لازم به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان افتاده

احتمالاً آخرین مطلبی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر ضربه ای از طرف شخص یا چیزی به دندانتان وارد شد و آن را از جای درآورد، باید دنبال دندانتان بگردید. دندانپزشکان میدانند که دندان را میتوان با پیوند مجدد نجات داد. زمان مهم است و بهترین نتایج وقتی حاصل می شود که ظرف حدود ۳۰ دقیقه بعد از افتادن دندان بتوان آن را در حفره خود قرار داد. مواردی که باید انجام شود به قرار زیر است: دندان افتاده را پیدا کنید و آن را با آب لوله کشی یا بزاق شستشو دهید. با دندانپزشک خود تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که در راه هستید. • دندان را با ملایمت در حفره خود قرار دهید. یک پارچه یا دستمال را محکم گاز بگیرید تا دندان در جای خود بماند و هرچه زودتر خود را به دندانپزشک برسانید. اگر نتوانستید دندان را سر جای خود قرار دهید، در حالی که در راه رسیدن به دندانپزشک هستید آن را در دهان خود یا یک فنجان آب بگذارید. اجازه ندهید دندان خشک شود.اگر پیوند به موقع انجام شود، احتمال نجات دندان ۵۰ درصد است. این دندان در درازمدت بسیار بهتر از دندان مصنوعی ساخته شده به شکل روکش و پل عمل می کند.

دندان های عقل

درگذشته های دور فک انسان به قدری بزرگ بود که می توانست خود را با سه ردیف دندان آسیا منطبق کند. ولی در حال حاضر دندان آسیای سوم یا دندان عقل اغلب مشکل ساز است و باعث وارد آوردن فشار، عفونت و گیر افتادن دردناک (در آمدن ناقص) می شود. دندان عقل همچنین باعث ایجاد شکستگی فک در ورزشکارانی می شود که به ورزشهای برخوردی مثل فوتبال و مشت زنی می پردازند. به همین دلیل اغلب این دندانها را می کشند. آیا اگر دندانهای عقل مشکلی ایجاد نکند کشیدن آنها ضرورت دارد؟ در حال حاضر دندانپزشکان توافق دارند که اگر این دندان هاگیر نکرده اند، عفونی نشده اند، دردناک نیستند، یا دندان آسیای دوم را تحت فشار قرار نداده اند، بهتر است به حال خود رها شوند. اگر به ورزش های برخوردی اشتغال دارید، رهنمودهای دندانپزشک خود را جویا شوید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد