قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / چطور از دست زگیل خلاص شویم؟
زگیل
زگیل

چطور از دست زگیل خلاص شویم؟

چطور از دست زگیل خلاص شویم؟

زگیل 

در زگیل یا وروکا توده های کوچکی هستند که توسط پاپیلوما (ویروس های انسانی) ایجاد می شوند. این ویروسها به سلول های پوستی تهاجم پیدا کرده و آنها را وادار به تکثیر می کنند. بنابراین نواحی ضخیم شده ای از پوست به وجود می آیند. زگیل ها معمولاً روی دستها و پاها ایجاد می شوند و عموماً بی ضررند. با این وجود بعضی از انواع زگیل ها ناحیه تناسلی را مبتلا کرده و شدت بیشتری دارند

زگیل ها در تماس  مستقیم با یک فرد آلوده یا از ذرات ویروسی موجود در پوسته های پوستی که اخیراً ریزش کرده انتقال می یابند. عفونت معمولاً در آب و هوای گرم پخش می شود. اکثر مردم تا سن ۲۰ سالگی حداقل ۱ زگیل داشته اند، امّا بعضی زگیل ها عود می کنند. افراد مبتلا به یک بیماری تضعیف کننده سیستم ایمنی مثل ایدز ممکن است دچار تعداد زیادی زگیل شوند.

انواع زگیل

سه نوع اصلی زگیل وجود دارد، این انواع براساس شکل ظاهری و محلهای متفاوتی از بدن که در آنجا به وجود می آیند طبقه بندی شده اند:

زگیل های شایع :این زگیل ها غالباً روی دستها ایجاد می شوند. با مشخصات زیر: – سفت با یک سطح برجسته و خشن – با تعدادی نقطه های سیاه کوچک منقوط شده اند-نقطه های سیاه عروق خونی کوچک می باشند.زگیل های شایع اغلب به صورت گروهی رشد می ئکنند.

زگیل های پلانتار: این زگیل ها در کف پاها ایجاد می شوند. هر چند زگیل های پلانتار مشابه زگیل های شایع هستند، امّا به دلیل این که دایماً تحت فشار ناشی از وزن بدن هستند به داخل پوست رشد می کنند. گروهی از زگیل های پلانتار که به هم متصل می شوند زگیل موازئیکی نام دارند و به صورت زیر هستند:

– در کف پا به صورت مسطح قرار دارند. محکم با یک سطح ضخیم شده هستند

-هنگام راه رفتن معمولاً دردناکند

– با نقاط سیاه کوچکی منقوط شده اند.

ویروسی که منجر به زگیل های پلانتار می شود معمولا در اثر پابرهنه راه رفتن در نواحی آلوده مثل رختکن ها و استخرهای شنا کسب می شوند.

زگیل های مسطح : زگیل های مسطح روی مچ، پشت دستها و صورت ایجاد می شوند. زگیل های مسطح دارای اندازه متغیر بوده با مشخصات زیر:

– به رنگ پوست

– با سر مسطح و خیلی مختصر برجسته

– اغلب خارش دار این زگیل ها اغلب در امتداد خطوطی که در نتیجه  خاراندن، ویروس پخش شده است به وجود می آیند.

درمان زگیل

اکثر زگیل ها بدون درمان ناپدید می شوند، امّا ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد. تعداد زیادی از داروهای بدون نسخه جهت درمان زگیل ها در دسترسند. در صورتی که زگیلی علی رغم روش های کمک به خود باقی مانده یا این که شما شک دارید که یک ضایعه زگیل است یا خیر با پزشک مشورت کنید. در صورتی که زگیلی دردناک شد یا روی صورت یا دستگاه تناسلی به وجود آمد یا یک کودک زیر ۵ سال را مبتلا ساخت باید پزشکتان را مطلع سازید. پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که زگیل را با منجمد کردن، تراشیدن و یا سوزاندن بردارد. گاهی در بعضی موارد زگیل ها مجددا عود می کنند. برای از بردن ماده  بیماریزا، خوردن: ماء الاصول، روغن کرچک، بادام، روغن بادام، افتیمون، گل قند، اسفناج، کدو، هندوانه، لیمو شیرین، آبلیموترش، هلو، شلیل، عناب و آب عناب مؤثر خواهد بود.

سیاهدانه را نرم بسایید، بعد با نمک و سرکه مخلوط کرده و بمالید.

انجیر نارس یا برگ درخت انجیر را از درخت جدا کنید و شیره ای  که از ته آن تراوش میکند را روزی چند مرتبه روی زگیل بمالید و هرگاه حالت زخمی ایجاد شدآن را با پیه مرغ آب شده چرب کنید

مغز پیاز سالمی را خالی کنید و به جای آن نمکبریزید و بگذارید تا نمک آب شود و صبح و شب آبش راروی زگیل بمالید و هربار پوستهای روی آن را ببرید.

چند بار در روز ۱ سیر پخته  گرم شده را روی آن ببندید و دوباره عوض کنید.

پوست دو عدد لیموی تازه را ۸ روز در سرکه بخیسانید و با آن سرکه روزی ۲ بار روی آن را بشویید.

آب شنگ خام را بخورید و مرتب تفالهاش را

پنج عدد برگ همیشه بهار را بکوبید و یک شبانه روز در یک استکان الکل بریزید و بعد از خیس شدن، صاف کرده و با پنبه یا پارچه ۴۸ ساعت دایم روی آن کمپرس کنید

هر روز جگر سفید برهای جوان تا یکساله را بدون نمک کباب کنید تا خونابه بیاید و آن خونابه را روی زگیل بمالید.

یک عدد برگ تره فرنگی را ۲۴ ساعت درروی آن بگذارید. او راسرکه قوی بخیسانید و شب آن را از سرکه درآورید، روی زگیل گذارده و آن را ببندید و صبح باز کنید، بعد یک قطعه پیاز و یا برگ پیچک تازه را روی آن ببندید.

روزی ۳ بار برگ تازه و جوان درخت گردو را بکنید و دم کرده آن را روی زگیل بمالید.

شیره مامیران تازه را روی آنها بمالید.

آهک آب ندیده، زرنیخ سرخ، زاج سبز و قلیاب را با هم خمیر کنید و روی زگیل ها قرار دهید.

نشادر و تخم کرفس را بکوبید و با عسل مخلوط کرده روی آن ضماد کنید.

اوشق و مقل ارزق را بکوبید و بگذارید تا ۲۴ ساعت در سرکه بماند، سپس تخم کتان و گل خطمی و گل بنفشه و گل بابونه و تخم مرو را کوبیده و داخل آن بریزید، بعد آب تره، شیره خرفه و پودر کندر را اضافهکرده به محل  بیماری ہمالید

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *