چطور می توان شخص به کما رفته را به هوش آورد….؟؟ 


 چطور می توان شخص به کما رفته را به هوش آورد….؟؟ 

 چطور می توان شخص به کما رفته را به هوش آورد....؟؟ 

  ۱) جوشانده عسل با زعفران ۲) استشمام عطر محمدی ۳) ماساژ پا ۴) شربت عسل و زعفران ۵) بادکش کتفسال گذشته یک تحقیق علمی نشان داد که طب سوزنی به به هوش آوردن بیمارانی که دچار ضربه شدید مغزی شده‌‏اند کمک می‌‏کند. اِعمال الکتروآکیوپانچر« نوعی طب سوزنی که جریان الکتریکی از سوزنها عبور داده می‌‏شود » بر روی نقطه جی‌‏وی‌‏۲۰ (بای هویی) که در بالای سر قرار دارد، و نقطه جی‌‏وی‌‏۲۶ (شویگو) که درست در پایین بینی قرار دارد، باعث سرعت بخشیدن به بازگشت بیماران در حال کما به هوشیاری شده و به بهبود سیستم عصبی کمک می‌‏کند.گروه بیمارانی که تحت درمان طب سوزنی بودند با دو گروه دیگر از مطالعات کلینیکی مورد مقایسه قرار گرفتند. یک گروه تحت درمان استاندارد پزشکی و گروه دیگر تحت درمان با نالوکسون« نوعی داروی شیمیایی » بودند. گروه سوم تحت درمان الکتروآکیوپانچر قرار گرفتند. میزان هوشیاری از کما برای گروه تحت درمان استاندارد پزشکی ۴۶.۶ درصد و برای درمان نالوکسون ۷۳.۳ درصد بود، در حالی‌‏که گروه طب سوزنی ۸۰ درصد هوشیاری بعد از کما را در به‌‏دست آورد.هر سه شیوه درمانی شامل یک نوبت درمان در طول روز می‌‏شد و برای الکتروآکیوپانچر هر جلسه درمانی ۳۰ دقیقه بود. محل نقطه طب سوزنی جی‌‏وی‌‏۲۰ بای‌‏هویی (جایی که صدها کانال انرژی به هم می‌‏رسند) در سطح بدن. این نقطه در محل تقاطع فرق میانی سر و خطی که گوشها را بهم وصل می‌‏کند قرار دارد

چه عواملی باعث كما می شوند؟

كما می تواند به دلایل مختلفی روی دهد. بیشترین علت آن هم صدماتی است كه بر اثر ضربه و جراحت به سر صورت می گیرد. اما مصرف زیاد الكل(مسمومیت الكلی)، دیابت، مورفین و خون‌ریزی زیاد هم می‌تواند فرد را به كما ببرد. در مواردی خونریزی یا تورم بافت مغز آن‌قدر شدید است كه حتما باید به نوعی فشار را از روی مغز برداشت.

در حالت كما چه اتفاقی می‌افتد؟

اعتقاد عمده ای كه در بین مردم وجود دارد، این است كه شخص در خواب بسیار عمیقی فرو رفته است. این عقیده به طور كامل درست نیست. البته ممكن است در بعضی از موارد این چنین باشد اما نه در همه موارد.
این جا بدنیست بدانید كه درجه‌های كما توسط هوشیاری شخص بیمار نسبت به محركهای خارجی، تعیین می شود. در بسیاری از مواردی كه اشخاص در حالت كما به سر می‌برند، بیمار دریافت‌هایی از محیط نیز خواهد داشت و این حالت با توجه به بهبودی شخص بیمار زیاد تر هم می شود.
مثلا ممكن است، حركتهای جزئی از خود بروز دهد یا نسبت به صداها یا محرك‌ها پاسخ دهد. در بعضی موارد نیز ممكن است شخص به كما رفته عكس العمل‌های شخص هوشیار را از خود بروز دهد. مثلا در بعضی بیمار‌ها باید حتما این مراقبت به عمل آید كه او نتواند سرم یا لوله های دیگر متصل به خودش را از جا در بیاورد كه در نهایت به مرگش منجر بشود. همه این موارد باعث می شود تا درجات كما در افراد متفاوت باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد