قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / چند دلیل خوب برای خوردن بیشتر خیار!!
خیار
خیار

چند دلیل خوب برای خوردن بیشتر خیار!!

چند دلیل خوب برای خوردن بیشتر خیار!!

خیار

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خیار است .خیار میوه ی گیاهی است از خانوادهی Cucurbitaceae)، یک ساله با ساقهای خزنده و پوشیده از تارهای سفت و خشن که برگهای آن بزرگ و پیچکدار میباشد. گلهای آن زردرنگ و بزرگ است که نرو ماده جداگانه روی یک پایه قرار دارند. میوه ی آن دراز و سبز و سبز مایل به سفید و کوچک و بزرگ میباشد که مربوط به نژادهای مختلف آن است. طبیعت آن: سرد و تر است. ترکیبات شیمایی: در هر یک صد گرم خیار مواد زیر وجود دارد: آب ۹۵ گرم – پروتئین ۰/۹ گرم – مواد چرب ۰/۱ گرم – هیدراتهای کربن ۲/۵ گرم – خاکستر ۰/۵ گرم – فسفر ۲۷ میلی گرم – آهن ۱/۱ میلی گرم – کلسیم ۲۵ میلی گرم – پتاسیم ۱۶۰ میلیگرم – سدیم ۶ میلی گرم – تیامین ۰/۰۳ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۰۴ میلی گرم – نیاسین ۰/۲ میلیگرم – مادهی گلوتاتیون – مواد از ته – مالیک دهایدروژناز – سوکسی نیک دهایدروژناز – ان استی نیس کروزمان – پروتئولیتیک انزیم – اسکوربیک اسید اکسیداز – آنزیم ارپیسین – گوگرد – کلروفیل – ساپونین – سلولز. ویتامینها: A ۲۵۰ واحد بینالمللی – B – B – B و C ۱۱ میلی گرم در میوه ی خیار وجود دارد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:قشد – قاء.

خواص خیار 

درمان گیاهی فشارخون

هر روز عصر یک عدد خیار را از بوته بچینید که خوب آفتاب روز را خورده باشد و بخورید. زکام تابستانی را درمان میکند، استخوان های پیران را محکمتر میسازد.

هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک عدد خیار را بدون نمک بخورید. فشار خون را درمان میکند.

روزی پنج یا شش مرتبه هر بار یک خیار بزرگ و زرد و رسیده را از وسط دو نیم کرده و مغز آن را بتراشید. و با فشار، آب آن را بگیرید و بخورید. التهاب و صفرا و تبهای صفراوی و تب حصبه یا تیفوئید را درمان میکند.

درمان گیاهی سنگ کلیه

آن را زیاد بخورید، یا آب آن را بگیرید و بنوشید. برای شستوشوی کلیهها مفید است، سنگ کلیه مثانه را از بین میبرد، درد مثانه را تسکین میدهد، عطش و حرارت خون را می نشاند، یبوست و یرقان را درمان میکند، درد معده های گرم را تسکین میدهد.

درمان گیاهی اسهال

نرسیده و کوچک آن را با شکر بپزید و به بچه ها بخورانید. برای اسهال آنها مفید است.

 آن را هم زیاد بخورید و هم رنده شده ی آن را روی مثانه ضماد کنید. مدز است و حبس البول یا بندآمدگی ادرار را درمان می کند.

درمان گیاهی کچلی

هر روز گوشت و مغز آن را له کرده ضماد کنید و یا آب آن را بگیرید و بر روی موضع ناراحت بمالید. ترکخوردگیهای پوست، خارش، جوش هایی که هم خارش و هم سوزش دارد و همچنین کچلی را درمان میکند، برای ناراحتیهای پوستی، سوختگی از آتش و سوختگی در اثر آب جوش بسیار مفید است.

هر روز ته تلخ خیار را آنقدر روی موضع بمالید تا کف کند و سفیدی ته خیار ظاهر شود، بعد آن ته خیار را در فاضلاب بیندازید تا نابود شود. سودا را درمان میکند. نفاخ است، در معده سریعاً فاسد می شود و بطی هالهضم می باشد. مصلح آن نمک است.

برای راحت زاییدن هنگام درد، ده گرم خشک آن را دم کنید و آبش را بنوشید.

درمان گیاهی یرقان

سه روز، هر روز مقداری از آن را بجوشانید و آبش را بنوشید، زردی یا یرقان را درمان میکند.

درمان گیاهی چروک پوست

پوست خیارهای بزرگ و کاملاً رسیده را بکنید، بر صورت پهن کنید و پس از یک ساعت بردارید، بعد صورت را با کرم چرب کنید. درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت را برطرف میکند.

ده روز، هر روز عصر یک مثقال از نیم کوب شده ی آن را دم کنید و آب آن را بدون شیرین کردن بنوشید. مدز، خنک کننده و مقوی است، بازکننده و پاک کنندهی عروق از مواد لزج میباشد، فشار خون را درمان میکند، سنگ کلیه و سنگ مثانه را از بین میبرد، برای رفع اورام کبد مفید است.

درمان گیاهی بواسیر

برای جلوگیری از خون بواسیر، روزی سه بار آن را روی محل بواسیر بمالید.

عصاره ی تازه ی آن به عنوان قی آور کودکان در مواردی که اختلال هضم داشته باشند،مصرف میشود.

درمان گیاهی بری بری

خشک آن را بجوشانید و آب آن را بنوشید. مدز است و برای معالجه ی بیماری بریبریمفید میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *