قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / چند نسخه گیاهی برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه در طب سنتی
چند نسخه گیاهی برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه در طب سنتی
چند نسخه گیاهی برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه در طب سنتی

چند نسخه گیاهی برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه در طب سنتی

چند نسخه گیاهی برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه در طب سنتی

چند نسخه برای تهیه دم کرده و شربت های مفید برای گلودرد و سرفه

برای رفع علائم سرماخوردگی در طب سنتی از دم کرده ها و جوشانده ها و شربتهای گیاهی متعددی استفاده می شود که صدها نوع از آنها در دورهٔ ۸ جلدی معارف گیاهی تألیف نویسندهٔ این کتاب آمده است ولی در اینجا به چند نوع از آنهاکه مورد تأیید و توصیه دانشمندان و پزشکان رسمی بین المللی نیز است اشاره میشود.

۱- شربت ترب اسبی روسی13a95425079088a0a1247e9debd36c7b

نسخه ای از دکتر زیمنت به نقل از پزشکان روسی: یا قاشق سوپخوری ترب اسبی تازه خرد شده را بایلی قاشق مرباخوری عسل و یا قاشق مرباخوری میخای سائیده شده را مخلوط و دریای لیوان (حدود ۲۰۰ گرم) آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید و جرعه جرعه بنوشید و همین که ترب خرد شده تهنشین کرد مجدداً به هم بزنید و بنوشید. از این مایع می توان به عنوان غرغره استفاده کرد. هر دو نوع مصرف آن برای آرام کردن درد گلو و رفع خشونت آن مفید است.

۲- شربت ریشه شیرین بیان

 

ریشه شیرین بیان تا حدودی خاصیت بی حس کردن دارد و تحریای گلو و خشونت گلور ارفع و نرم کرده و سرفه را آرام می کند. در مصرف شربت 20214031402115102aریشهٔ شیرین بیان نباید اسراف کرد زیرافشارخون را بالا میبرد و برای اشخاصی که فشارخون بالا دارند نوعی عوارض جانبی آن است. برای تهیه شربت شیرین بیان مغز سفید ریشهٔ آنرا تهیه وخرد کرده و در حدود ۲۰ گرم از آنرا در ۲۵۰ گرم آب ولرم خیس می کنند و پس از ۱۲ ساعت

۳- غرغره دم کرده مریم گلی

108

دکتر مایکل کاسلمان مؤلف کتاب «گیاهان شفابخش» میگوید پزشکان آلمانی غالباً غرغره داغ مریم گلی را برای گلودرد و التهاب لوزهها تجویز میکنند. دکتر کاسلمن معتقد است که خاصیت درمانی مریم گلی ناشی از وجود تانن قابض در آن است. دستور او برای تهیه دم کرده مریم گلی برای تهیه مایع غرغره بشرح زیر است:

یا یا دو قاشق مرباخوری برگهای خشک مریم گلی را دریای پیمانه (حدود ۲۲۰ گرم) آب جوش ریخته و ۱۵-۱۰ دقیقه میگذارند خیس بخورد و چندین بار غرغره می کنند گلودرد و ناراحتی التهاب لوزه ها و سرفه را آرام می کند. دکتر کاسلمن توصیه می کند از این دم کرده به کودکان زیر دو سال سن نباید داده شود.

۴- شربت سرفه پیاز

201511231248577233a

شش عدد پیاز متوسط سفید رارنده کرده و با یا پیمانه (۲۰۰ گرم) عسل مخلوط و در حمام ماری “ریخته و روی آتش ملایمی به مدت ۲ساعت می پزند. پس از آن آنرا بافشار صاف می کنند و عصارهٔ صاف شده را در فواصل منظم گرم گرم میخورند.(شب تا صبح) آنرا صاف کرده و جرعه جرعه میخورند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *