قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / چند نکته درباره خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک
خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک
خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک

چند نکته درباره خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک

چند نکته درباره خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک

خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی کودک 

۱- چون شیر مادر بعد از سن ۶ ماهگی به تنهایی نیاز کودک را تأمین نمی کند، شروع نکردن غذای کمکی موجب کندی یا توقف رشد می گردد.

۲- دیر شروع کردن غذای کمکی موجب می شود کودک در زمان مناسب عمل جویدن را یاد نگیرد، بنابراین بعد از آن نیز تمایلی به خوردن غذای کمکی نداشته و غذاخوردن اوبه تعویق خواهد افتاد.

۳- کودک در پایان ۶ ماهگی باید با مزه و طعم و بوی غذا آشنا شود، در غیر این صورت در آینده نیز تمایلی برای خوردن غذا نداشته و چون شیر مادر نیز برای او کافی نیست،دچار سوء تغذیه و توقف رشد میگردد.

هر غذای کمکی را به مدت ۵ تا ۱۰ روز ادامه دهید تا کودک به بو،طعم و مزهٔ غذا آشنا شود و اگر نتواند آن را تحمل کند یا به آن ناسازگاری داشته باشد، مشخص گردد. از طرف دیگر کودک و دستگاه گوارش او در این مدت به آن مادّهٔ غذایی عادت خواهد کرد و در هر هفته فقط یک مادهٔ غذایی جدید به ترکیب غذایی اضافه نمایید.

– برای مطبوع و خوشمزه کردن غذا، میتوانید آن را کمی شیرین کنید، ولی نباید خیلی شیرین باشد تا شیر مادر به نظر کودک بیمزه جلوه کند. همچنین شیرین کردن زیاد غذا، اختلالات گوارشی ایجاد خواهد کرد.

– غذای کودک را در منزل تهیه کنید تا هم سالم، هم بدون مواذ رنگی و مواذ نگهدارنده و هم ارزان تر باشد

. – برای غذا دادن زمانی را انتخاب کنید که فرصت کافی داشته باشید و در کمال آرامش به کودک غذا بدهید. زمانی را انتخاب کنید که کودک نه سیر باشد نه گرسنه. اگر کودک نکرده و زیادتر می خورد. در این صورت دیگر شیر نخواهد خورد.

اگر زمان غذا دادن هر روز در یک ساعت معین باشد، بهتر است، زیرا باعث می شود کودک به خوردن غذایکمکی عادت کند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *