چند کاربرد مهم از گیاه روناس / قسمت دوم


چند کاربرد مهم از گیاه روناس / قسمت دوم
در طب معاصر. جوشانده ریشه روناس، عصاره خشک آن، همچنین داروی مرکب سستیناد، به عنوان دارویی مدر، ضدالتهاب و  اختلاجی استفاده می شود.ترکیبات روناس، برای به تدریج نرم کردن و تخریب سنگهای فسفاتی و اکسالاتی کلیه و مثانه مفید است.مکانیسم تأثیر این گیاه در مورد سنگهای کلیه به این شکل است که مواد رنگی موجود در ترکیب آن و بیش از همه اسیدها، موجب حل شدن و خروج نمکهای فسفر و کلسیم و منیزیم در دستگاه ادراری گشته و در واقع علاوه بر تداخل شیمیایی بین ترکیبات سنگ کلیه و مواد موجود در روناس، کشش عضلات مجاری ادراری نیز تحت تأثیر این مواد کاهش یافته سبب دفع سنگها می شود. مکانیزم فعالیت دارویی این گیاه برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا به طور کامل روشن نشده است.ولی با توجه به وجود مقدار زیادی نمکهای کلسیم، فسفر و منیزیم در ترکیب سنگهای صفراوی میتوان گفت که مواد رنگی موجود در ترکیب روناس توسط صفرا و سیستم صفراوی حمل ونقل شده و با نمکهای اسیدی - فسفری ترکیب سنگ های صفراوی و همچنین کلسترول ایجاد واکنش کرده به تحلیل و خارج شدن آنها به طرف روده کمک می کند.مطابق اطلاعات طب سنتی و طب کهن شرق جوشانده ریشه روناس زردی و خارش پوست را که در جریان یرقان ایجاد می شود کم میکند.مکانیزم ظاهر شدن این تأثیر پرارزش دارویی به عقیده ما مربوط به آن است که این مواد به احتمال قوی تبادل کلسترول، بیلی روبینو اسیدهای صفراوی را که در اثر بیماری زردی (هپاتیت شدید و مزمن) اختلال یافته اند معتدل نموده و روند التهاب راکم می کند و به این وسیله پروسه های اختلال یافته تبادلی و همودینامیکی را که در جریان بیماری کبد به وجود آمده تنظیم می نماید. طبق نظر گیاه پزشکان ویتنامی جوشانده ی روناس دلبرگی (۱ R.Cardifoliz) دارای تأثیر فعال منعقد کننده ی خون و باکتریوستاتیکی( ۱:۱۰۰) نسبت به استافیلوکوک طلایی میباشد. در کار بیمارستانی همین نوع روناس به عنوان دارویی مدر، منعقد کننده خون (هنگام قاعدگی شدید و بسیار زیاد) و همچنین جهت درمان اندومتریت"، ضرب خوردگی و زردی استفاده می شود. به علاوه ریشه های خرد شده آن به مقدار ۱۰ الی ۱۵ گرم در شبانه روز به شکل جوشانده و به عنوان داروی خلط آور توصیه شده است.

طرز استفاده

۱. جوشانده ریشه های روناس رنگی : ۱۰ قاشق چای خوری ریشه خرد شده آن را در استکان آب ریخته ۳ دقیقه جوش داده، سپس صاف کرده و به مقدار یک قاشق سوپخوری روزی ۳ بار بعد از غذا برای درمان سنگ کلیه مصرف می کنند. دوره درمان بعد از ۳ تا ۵ هفته  تکرار گردد ۲. عصاره روناس رنگی به شکل قرص های ۰/۲۵ گرم تولید می شود.به مقدار یک تا ۲ قرص روزی ۳ بار در نصف استکان آب حل کرده و می آشامند. دوره ی درمان ۲۰ تا ۳۰ روز. سیستینال که در شیشه های کوچک ۱۰ میلی لیتری در کشور چک تولید می شود ترکیبی است از عصاره ریشه روناس، سالیسیلات منیزیم، روغن معطر، الکل اتیلیک و روغن زیتون. این دارو را به مقدار ۳ تا ۴ قطره روی یک حبه قند چکانده و ۳۰ دقیقه قبل از غذا به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز برای درمان سنگ کلیه مصرف می کنند. برای بیماران گرفتار قولنج ۱۰ قطره روزی ۳ بار و برای رفع آن ۲۰ قطره یک بار در روز توصیه می شود. سیستینال تأثیر اختلاج آمیز و مدری داشته، به خارج نمودن سنگ های کوچک کمک می کند.

تدابیر احتیاطی

جوشانده ریشه های روناس، عصاره خشک، سیستینال و دیگر داروهایی که در ترکیب آنها شیره روناس به کار رفته است در موضع دردناک، تأثیر برانگیزاننده دارد. بنابراین بیماران گرفتار زخم معده و گاستریت ناشی از افزایش اسید، باید در مصرف این داروها احتیاط کرده و در صورت ضرورت آنها را تنها بعد از غذا یا همراه آنتی اسید استفاده نمایند. بیماران گرفتار گلومرولونفریت شدید و مزمن نیز باید از خوردن داروهای حاوی روناس خودداری نمایند زیرا این داروها هنگام گذشتن از کلیه می توانند مشکل آنها را تشدید کنند. اشتباه اصلی طبیبان سنتی در آن است که به سبب محدودیت علمی خود، خوردن روناس را بدون در نظر گرفتن ویژگی های منفی آن توصیه می نمایند. بنابراین در حالتی کهبیماران گرفتار سنگ صفرا و سنگ کلیه به بیماری زخم معده گرفتارند، خوردن روناس درد سخت و شدیدی ایجاد می کند. همچنین در صورت توأم بودن بیماری سنگ کلیه یا سنگ صفرا با نفریت مزمن، خوردن آن عاقبت بدی دارد. داروهای تحلیل برنده و خارج کننده ی سنگ صفرا یا کلیه در صورتی تأثیر مثبت دارند که سنگ حداکثر ۰/۵ سانتیمتر قطر داشته باشد. ولی از آن جا که پزشکان سنتی عادتاً بیماران را بدون در نظر گرفتن ابعاد و تعداد سنگ ها درمان می کنند، گاهی دیده می شود که در جریان درمان با روناس سنگهای بزرگ کیسه صفرا و یا کلیه به سوی مجاری خروجی حرکت نموده و راه صفرا یا دفع ادرار را میبندند. در نتیجه عوارض خطرناکی به وجود می آید (انسداد صفراوی یا ادراری) که نتیجه آنها مسموم شدن بدن است. زندگی این بیماران را تنها جراحی نجات می دهد.چند کاربرد مهم از گیاه روناس / قسمت اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد