چهارچوبی برای نحوه ی برقراری ارتباط توسط متخصص گفتار درمانی


چهارچوبی برای نحوه ی برقراری ارتباط توسط متخصص گفتار درمانی

چهارچوبی برای نحوه ی برقراری ارتباط توسط متخصص گفتار درمانی

 

متخصص گفتاردرمانی عضلات دهان و گلوی شما را که برای صحبت کردن ضروری است معاینه کرده و چگونگی تنفس و توانایی شما بر شدت و فرکانس صدا را می آزماید. وی همچنین ارزیابی حرکتی گفتار را نیز انجام می دهد تا تعیین کند که تنفس، تولید صدا، تلفظ لغات و روان بودن گفتار به صورت مناسبی در کنار هم انجام می شود یا نه.

و دست آخر، متخصصی گفتاردرمانی به تکمیل چهارچوبی برای نحوه ی برقراری ارتباط شما میپردازد، تا ببیند برای انجام این ارتباط در خانه یا محل کار به چه چیزهایی احتیاج دارید -- به عنوان مثال، بررسی می کند، آیا شما بیشتر با افراد آشنا روبه رو هستید و به صورت نفر به نفر ارتباط برقرار می کنید یا باید توانایی آن را داشته باشید که با جمع زیاد و پرسروصدایی در ارتباط باشید. در نهایت، هدف متخصص گفتاردرمانی این است که شما را مطمئن سازد که می توانید هرجا و هروقت اراده کنید، به صورت مؤثری با دیگران ارتباط برقرار نمایید.

بعد از اینکه متخصص گفتاردرمانی مشخص کرد که چه مشکلی دارید، یک برنامه ی درمانی خاصی برایتان تدوین میکند. این برنامه، معمولاً شامل تمرینات روزانه برای لبها، زبان، کام نرم، طناب های صوتی و دیافراگمتان است. همچنین ممکن است راهکارهایی به شما ارائه دهد که جبران مشکلات مربوط به وضوح در گفتار، کمکتان کند.

در صورت نیاز، متخصص گفتاردرمانی ممکن است برای رفع مشکل، داروهای خاصی هم برای شما تجویز نماید. در مواردی که با کیفیت و بلندی صدا مشکل داشته باشید و این مسئله به دنبال اسپاستیسیته حادث شده باشد، داروهایی مثل لیورزالی (باکلوفن) یا زانافلکس (تیزانیدین) میتواند مفید باشد. در صورتی که لرزش در طنابهای صوتی، آرواره، لبها، یا زبانتان باعث بروز مشکل شده باشد، ممکن است پزشک مصرف دارویی نظیر کلونوپین (کلونازپام) را توصیه کند. و در نهایت، اگر مشکلات کنترل صدا و شدت آن با خستگی مرتبط باشد، ممکن است آمانتادین یا پروویجیل (provigil) (مودافینیلی) (modafinil) مفید باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد