قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / چه بیماریهایی در اثرکم کاری تیروئید بوجود می ایند
کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید

چه بیماریهایی در اثرکم کاری تیروئید بوجود می ایند

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا اصطلاحاً هیپوتیروئیدی،هنگامی رخ میدهد که ترشح هورمون های تیروئیدی T3 و T4 کاهش مییابد. در شایع ترین نوع آن که ۱٪ جامعه (به خصوص خانم های مسن) را مبتلا میسازد، غده ی تیروئید کوچک و مچاله میشود و سلول های آن به علت نقص که در سیستم ایمنی فرد بیمار وجود دارد، از بین می روند. در بعضی موارد با شیوع کمتر، اختلال در سیستم ایمنی نه تنها باعث کم کاری تیروئید میگردد، بلکه سبب بزرگ شدن تیروئید و ایجاد گواتر نیزمی شود. هر دو نوع این کم کاری های تیروئیدی همراهیا سایر بیماریهای به اصطلاح بیماری خودایمنی که ذکر خواهد شد، دیده می شوند. گرچه ابتلاء به کمکاری تیروئید شما را نسبت به سایر افراد سالم جامعه در مقابل ابتلاء به بیماری های خودایمنی مستعد میکند، اما باز هم احتمال مبتلا شدن شما به این بیماریها خیلی کم میباشد. یکی از دلایلی که فرد دچار کم کاری تیروئید میشود، درمان بیماری گویوز از طریق جراحی یا درمان باید رادیواکتیو میباشد.

کم کاری تیروئید، مشکلی نیست که یکشبه ایجاد شود بلکه به آهستگی و در طی چندین ماه ایجاد میگردد و شما یا خانواده تان ممکن است در ابتدا به وجود علائم آن پی نبرید، یا اینکه این علائم را به حساب افزایش سن و پیری بگذارید. امروزه با وجود آزمایشگاه های مجهزی که در سراسر کشور ساخته شده است، انجام آزمایش از عملکرد تیروئید و تشخیص کمکاری تیروئید در مراحل اولیه ی آن، کار بسیار آسانی است. به کمکاری تیروئید در مراحل پیشرفته گاهی اوقات میگردم گفته میشود. ایجاد

تمام علام و نشانه های مربوط به کمکاری تیروئید که در اینجا ذکر می شود، در همه ی بیماران دیده نمی شود مگر این که از کمکاری تیروئید چندین سال گذشته و درمانی انجام نشده باشد. شما ابتدا ممکن است به خاطر خستگی یا اضافه شدن وزن تان به پزشک مراجعه کنید، هرچند این علائم می توانند به علل دیگری هم رخ دهند. در این موارد پزشکی از شما یک آزمایش تیروئید به عمل خواهد آورد، در صورتی که کم کاری تیروئید وجود داشته باشد. T4 کاهش یافته وهورمون TSH افزایش مییابد.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید کم کاری تیروئید باعث کند شدن واکنش های شیمیایی در بدن شده و علائم و نشانه های زیر را پدید می آورد

افزایش وزن به علت کم کاری تیروئید

اکثر بیماران مبتلا به کمکاری تیروئید از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن پیدا میکنند، این افراد اشتهایشان افزایش نمی یابد و حتی ممکن است کاهش هم یافته باشد.

علاِئم کم کاری تیروئید:

 • حساسیت نسبت به سرما

بیماران دچار کم کاری تیروئید شدیدا نسبت به سرما حساسیت پیدا میکنند و دوست دارند که چندین لباس گرم پوشیده و کنار بخاری بنشینند این افراد احساس میکنند وقتی که میخواهند سریعاً حرکت کنند، عضلاتشان سفت و دچار گرفتگی می شود، مخصوصاً در هنگام سرما

 • مشکلات روحی روانی

شما ممکن است احساس خستگی کنید و خواب آلوده باشید و از نظر ذهنی کند شده باشید. واکنش های شما آهسته تر می شوند. در بیماران مسن تر ممکن است به غلط تصور شود که دچار زوال عقل شده اند.

 • بریده بریده حرف زدن

صدای شما ممکن است خسته و گرفته و صحبت های تان بریده بریده شود

 • مشکلات قلبی 

برخلاف بیماران دچار پرکاری تیروئید، نبض شما ممکن است. آهسته تر شده و به حدود ۶۰ ضربان در دقیقه برسد. شما ممکن است فشارخون نیز داشته باشید، بیمار سالخورده ای که مدت های طولانی دچار کم کاری شدید تیروئید بوده می تواند اولین علامت کم کاری تیروئید باشد.

 • یبوست 

همان طور که تمام فعالیتهای بدن  در کم کاری تیروئید آهسته میشوند، به لحاظ ضعیف شدن دستگاه گوارش ممکن است شما د چار ییوست هم بشوید.

 • قاعدگی شدید

قاعدگی های شما ممکن است خیلی سخت و شدید شود (در صورتی که هنوز یائسه نشده اید).

 • مشکلات پوست و مو

پوست شما به احتمال زیاد   خشک و خشن  میشود و به آسانی  پوسته پوسته شدن میگردد، پوست رنگ پریده شده و پلک ها، دستها و پاها ورم میکنند. بعضی از بیماران ممکن است متوجه شوند که رنگ پوستشان به رنگ زرد لیمویی تغییر یافته است و رگه های خونی که در گونه ها قرار دارند به رنگ ارغوانی درآمده اند. موها خشک و شکننده می شوند و کناره های خارجی ابروها ممکن است بریزد.

 • اختلالات سیستم عصبی

شما ممکن است کمی از شنوایی تان کاسته شود و مشکلاتی در تعادل و توازن خود پیدا کنید. اگر انگشتان شما به خصوص در شب دچار سوزش و گزگز شدند، می توانید با تکان دادن شدید دستهای تان باعث تسکین آن شوید.

بیماریها که همراه با کمکاری تیروئید ایجاد میشوند

گرچه خطر وجود این بیماری ها در افراد دچار کم کاری تیروئید، کم می باشد، اما این افراد نسبت به سایر افراد سالم در مقابل ابتلاء به این بیماری های خود ایمنی ( اتوایمیون ) حساس تر هستند

 • کمخونی وخیم (انمی پرنیسیوز)

تزریق مرتبآمپول ویتامین B12 برای درمان این بیماری ضروریاست.

 • دیابت (مرض قند)

در درمان این بیماری، معمولاً تزریق انسولین ضروری است.

 • بیماری آدیسون

در این بیماری غدد فوق کلیوی که بر روی کلیه ها قرار دارند، هورمون های کورتیزول و آلدوسترون را به میزان ناکافی ترشح میکنند. خوشبختانه می توان به این بیماران قرص های حاوی این هورمون ها را تجویز کرد.

 • نارسایی زودرس تخمدانها

این بیماری باعث می شود که عقیمی و یائسگی در سنین پایین ایجاد شود.

 • کمکاری غدد پاراتیروئید

این غدد در کنار غده ی تیروئید قرار دارند. در این بیماری، سطح کلسیم خون پایین می آید. این بیماری با مصرف ویتامین Dدرمان

می نشود.

 • ویتیلیگو

این یک بیماری پوستی است که باعث سفید شدن بعضی از قسمتهای پوست می شود

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *