قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / چه رابطه ایی بین سدیم و پتاسیم وجود دارد؟
رابطه سدیم و پتاسیم
رابطه سدیم و پتاسیم

چه رابطه ایی بین سدیم و پتاسیم وجود دارد؟

چه رابطه ایی بین سدیم و پتاسیم وجود دارد؟

رابطه سدیم و پتاسیم

از مواد اساسی تغذیه می باشد و بین مختلفه معدنی بعد از کلسیم و فسفر بیشترین مواد معدن تشکیل  می دهند.شخصی که حدود ۷۰ تا ۷۵ کیلوگرم وزن دارد ۱۱۰ گرم سدیم و ۴۰ گرم منیزیم در بدن دارد. سدیم و پطاسیم از نظر خواص شیمیائی در بدن تقریبا مشابه هستند ولی محل استقرار آنها در بدن متفاوت است. سدیم بیشتر و به طور عمده در مایع های که خارج سلولها در گردش است وجود دارد و فقط مقدار کمی در داخل سلولها میباشد. پتاسیم بیشتر در داخل سلولهاست و مقدار خیلی کمی از آن در مایع های بدن یافت می شود.

ارتباط بین مقدار این دو ماده معدنی در نقاط مختلف بدن موجب می شود که این دو ماده بین سلولها و مایعات اطراف سلولها در رفت و برگشت و مبادله باشند. وجود سدیم و پتاسیم در بدن از نظر حفظ تعادل طبیعی آب بدن سلولها و مایعات اطراف آنها حیاتی است. کم شدن مقدار سدیم در مایعات بین سلولی منجر به انتقال آب از مایعات در گردش بدن به داخل سلولها می شود و ازدیاد مقدار سدیم موجب انتقال آب از داخل سلولها به مایعات اطراف سلولها می گردد. سدیم و پتاسیم برای اعصاب مهم هستند زیرا در عکس العمل اعصاب در برابر تحریکات و هم چنین برای انقباض عضلات مهم و ضروری می باشند. تمام انواع عضلات از جمله قلب تحت تأثیر سدیم و پتاسیم قرار دارند.

سدیم و پتاسیم به منظور حفظ تعادل بین مقدار اسید و قلیای خون با پروتئین ها و فسفات ها و کربنات ها همکاری میکنند. معمولا در مواردی که مقدار کافی سدیم و پتاسیم از طریق غذا وارد بدننمی شود بدن به طور خودکار از طریق کاهش دفع آنها در ادرار، سدیم و پتاسیم موجود در بدن را حفظ می نماید. عرق کردن زیاد موجب کاهش شدید سدیم بدن می شود. در این قبیل موارد کاهش سدیم را به سادگی می توان از طریق خوردن نمک طعام جبران نمود. اسهال و استفراغ های شدید نیز مقدار سدیم بدن را کاهش می دهد و تعادل بین سدیم و پتاسیم در مایعات بدن و در داخل سلولها را شدیداً مختل میسازد. در برخی موارد این عدم تعادل طوری شدید است که لازم می شود از طریق رگ محلولهای دارای نمک تزریق شود.

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *