چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟


 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند....؟؟

  راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل در ساختمان استخوان ها، که بیشتر در زمان کودکی پدیدار می شود.در بیماری راشیتیسم استخوان هاسست می شوند و به راحتی تغییر شکل پیدا میکنند.  این عارضه بدون درد است وعلائم راشیتیسم معمولاً قرینه اند و در هر دو طرف بدن دیده میشود. یکی از علائم مهم راشیتیسم شیرخواران مسدود شدن ملاج بعد از ماه یازدهم و دیر جوش خوردن استخوان سر است و از آنجا که جمجمه این کودکان بسیار نرم است و به سهولت تغییر شکل میدهد، اگر این بیماران را جابجا نکنید جمجمه کودک شکل مخصوصی را به خود می گیردویتامین D باعث تأمین مقدار مناسب کلسیم و فسفر برای رشد استخوان می شود. فرد مبتلا به راشیتیسم کمبود ویتامین D دارد. زیرا بدن این فرد در حال تلاشی است که بتواند استخوان سازی کند. کودک مبتلا به راشیتیسم سر و پیشانی بزرگ و بی تناسبی دارد. رشد و نمو آن با تأخیر انجام می شود.  پیشگیری از راشیتیسم و نرمی استخوان با منابع ویتامین D مانند ماهی و ساردین و شیر تقویت شده امکان پدیر است. روغن ماهی نیز بهترین داروی این بیماری است چرا که علاوه بر ویتامین D دارای ویتامین A نیز می باشد.بهترین راه برای جلوگیری از نرمی استخوان مراقبت کامل در غذا و رعایت بهداشت کودک است و گذاشتن و حرکت دادن کودک در هوای آزاد و نور آفتاب برای سالامتی کودک بسیار مفید می با شمال توصیه می شود برای این بیماران از کلسیم، آهن و فسفات ها استفاده کنید. مصرف شلغم مفید می باشد زیرا دارای منیزیم فراوانی است و از همین جهت نیرو بخش برده و اسکلت را محکم میسازد و تقویت می کند.

علت بیماری

ویتامین دی برای جذب کلسیم در روده ضروری است. در صورت کمبود این ویتامین، کلسیم جذب نمی‌شود و در این صورت استخوان‌ها و دندان‌ها دچار نقص می‌شوند. در صورت وخیم بودن این وضعیت، ماهیچه‌ها نیز دچار ضعف می‌شوند.غذاهایی که سرشار از ویتامین دی هستند عبارت هستند از کره، تخم مرغ، روغن کبد ماهی، مارگارین، شیر، آب میوه و ماهی‌های چرب چون تون،شاه‌ماهی و ماهی آزاد.یکی از علل نادر راشیتیسم یک بیماری ارثی است که به الل غالبی که بر روی کروموزوم ایکس قرار دارد مربوط می‌شود و موجب اختلال در بازجذب فسفات و متابولیسم ویتامین دی می‌شود.

علایم

علایم راشیتیسم عبارت هستند از:
  • نرمی یا درد استخوان
  • نقص در رشد دندان‌ها و پوسیدگی زودرس
  • ضعف ماهیچه‌ها
  • افزایش امکان شکستگی استخوان‌ها
  • خمیدگی و نقص در شکل‌گیری استخوان‌ها
  • نقص در رشد
  • کمبود کلسیم در خون
  • تتانی ماهیچه‌ها
  • نرمی غیرعادی جمجمه در نوزادان
خمیدگی استخوان‌ها از علایم «کلاسیک» راشیتیسم است که در استخوان پاها و قفسهٔ سینه به وجود می‌آید. این نقص در جمجمه نیز ممکن است به وجود آید؛ در این صورت جمجمه حالت بیضی‌شکل خود را از دست می‌دهد. در صورت وخیم بودن بیماری، خمیدگی در استخوان‌های بلند و ستون مهره‌ها نیز ظاهر می‌شود. این خمیدگی‌ها با درمان در سنین کوکی معالجه می‌شوند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد