قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص مردان / چه عواملی بر ناباروری مردان مؤثرند؟
ناباروری مردان
ناباروری مردان

چه عواملی بر ناباروری مردان مؤثرند؟

چه عواملی بر ناباروری مردان مؤثرند؟

علاوه بر عامل تغذیه که به آن اشاره نمودم، عادات بسیاری در زندگی مردان ممکن است بر میزان باروری آنها مؤثر باشند. لذا بهتر است با عوامل تحلیل برنده قوای جنسی بیشتر آشنا شوید

– حمام داغ، سونا و لباس های تنگ. بیضه ها در صورتی کار خود را به خوبی انجام می دهند که آنها را سرد نگه دارید. بهترین دما برای بدن ۹۴ تا ۹۶ درجه فارنهایت است، اما دمای مناسب برای بیضه ها چند درجه کمتر از این دماست. سونا، شلوار تنگ و چسبان و همچنین شورت هایی که به بدن میچسبند و دارای الیاف مصنوعی هستند،همه میتوانند دمای بیضه ها را بالا برده و برساخت اسپرم تأثیر گذارند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید از لباس های زیر گشاد استفاده کرد.

– صندلی دوچرخه. در کسانی که به طور مداوم دوچرخه سواری میکنند صندلی دوچرخه فشاری را به روی کشاله ران اعمال می کند که ممکن است به مفاصل و اعصاب این ناحیه آسیب رساند. امروزه صندلی هایی طراحی شده اند که میتوانند این فشار را به میزان زیادی کاهش دهند.

– ورزشهای سنگین: ورزشی هایی چون فوتبال، هاکی، بسکتبال، بیسبال و حتی فعالیت جنسی بیش از اندازه میتواند به اندامهای جنسی صدمه بزند. چنین رخدادی موجب خواهد شد ساخت اسپرم و یا مرحله انزال در مرد دچار اختلال گردد. اگر به چنین ورزشهایی میپردازید، بهتر است از تجهیزات ایمنی استفاده کنید و به یاد داشته باشید اگر هدفتان از مقاربت، لقاح است باید در فعالیت جنسی زیاده روی نکنید

– استرس : مطالعات دپارتمان فیزیولوژی در دانشکده  اوهایو نشان داده است، حتی مقادیر کمی استرس در زندگی نیز می تواند مقدار ترشح تستسترون را کاهش داده و از تعداد اسپرم ها در هر میلی متر مکعب بکاهد. علاوه براین افسردگی ممکن است برتوانایی جنسی مرد تأثیر منفی گذارد.

– خطرات محیط کار: قرار گرفتن در برابر اشعه و یا مواد شیمیایی می تواند موجب آسیب یا کاهش تعداد اسپرم ها گردد. علاوه براین مواد شیمیایی و اشعه میتوانند در بروز نواقص ژنتیکی در نوزاد نیز مؤثر باشند.

– داروها: برخی از داروها دارای عوارض جانبی هستند که براندامهای جنسی اثر منفی دارند. هنگام استفاده از داروهایی چون داروهای درمان فشار خون بالا، زخم معده، سرطان، صرع، کولیت، سندرم روده تحریک پذیر و حتی عفونتهای باکتریایی حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است این داروها با پایین آوردن میزان ساخت اسپرم بر باروری پدر تأثیر داشته باشند.

– از سیگار کشیدن دست بردارید: آیا به دلیل مهمی برای ترک سیگار نیاز دارید؟ پس به موارد زیر توجه کنید. تحقیقات اخیر نشان داده اند مردانی که سیگار می کشند در هر بار انزال، میزان کمتری اسپرم برای لقاح خواهند داشت. از سوی دیگر دود سیگار برای همسر و نوزادی که هنوز به دنیا نیامده است خطرآفرین خواهد بود. بنابراین اگر خواهان به دنیا آوردن فرزند سالمی هستید، با خود قرار بگذارید حداقل برای چند ماه زندگی سالمی اختیار کنید؛ یعنی تغذیه مناسبی داشته باشید – شامل میزان زیادی لبنیات و سبزی – به ورزش روزانه بپردازید و حتماً آرامش روانی داشته باشید و نیز از دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی دوری گزینید تا تولیدمثل بدون اشکال انجام شود و بهترین   نوزاد را نصیب خود کنید.

 

مطلب پیشنهادی

جلوگیری طبیعی توسط مرد

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان   در حال حاضر دو روش پیشگیری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *