قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / چه عواملی موجب تغییر رنگ دندان ها میشود؟
تغییر رنگ دندان ها
تغییر رنگ دندان ها

چه عواملی موجب تغییر رنگ دندان ها میشود؟

 چه عواملی موجب تغییر رنگ دندان ها میشود؟

رنگ غیرطبیعی دندان ها ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد. در مورد تغییر رنگ دندان ها بهداشت دندان در سطح پایین، استفاده از توتون، تنباکو و نوشیدن قهوه و چای عوامل خطر محسوب می شوند. رنگ دندان ها در میان افراد متنوع و متفاوتاست. دندانهای ثانویه (دایمی) معمولا تیره تر از دندان های اولیه (شیری) هستند.

همچنین دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن به میزان خفیفی تیره تر می شوند. اگرچه تغییر رنگ غیرطبیعی گاهی به دلیل تغییرات داخلی دندان ها ایجاد می شود ولی بهداشت دندان ها در سطح پایین، همچنین استفاده از دخانیات و نوشیدن قهوه و چای به تغییر رنگ دندان ها کمک می کند. یک علت شایع تغییر رنگ دندان ها، تشکیل پلاک دندانی (رسوبی از خردههای غذایی، بزاق و باکتریها) روی سطح دندانها میباشد. دندان هایی که روی آنها پلاک تشکیل شده غالبا زرد مایل به قهوه ای هستند، اما دندان های کودکان ممکن است سیاه یا سبز شود. نوشیدن زیاد یا مکرر چای و قهوه و استفاده از دخانیات و نیز داروهای مایع که حاوی اهن هستند. ممکن است سطح دندان ها را رنگی کنند.

همچنین دادن برخی داروها به اطفال در دوران رشد دندانهای ثانویه (دایمی) نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شود. به عنوان مثال اگر تراسایکلین به اطفال زیر ۱۰ سال داه شود ممکن است باعث زرد شدن دندان های دایمی شود. اگر این دارو به زن حامله داده شود دندانهای کودک، وی ممکن است بعد از تولد تغییر رنگ یابند. فلوئوروزیس شرایطی است که در آن به دلیل افزایش فلوئور طبیعی در آب برخی از مناطق دنیا روی دندان ها لکه های رنگی ایجاد میشود. ولیکن جایی که فلوراید برای کاهش خطر پوسیدگی دندان به آب افزوده میشود، غلظت فلوئور برای ایجاد فلوئوروزیس ممکن است در صورت دادن قطره یا قرص های فلوراید در مقادیر زیاد به طفل نیز ایجاد شود.

ممکن است دندان در ادامه ی التهاب غیرقابل برگشت پولپ و وقتی بافت نرم مرکز دندان یا پولپ میمیرد تیره تر از حالت طبیعی شود. درمان کانال ریشه نیز ممکن است سبب تیره شدن دندان شود (اگر ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده شده تیره باشد.) رنگی شدن سطح دندانها به صورت معمول و رایج با لایه برداری و صیقل دادن دندانها به وسیله ی دندان پزشک یا بهداشت کار دهان انجام می شود. اگر رنگ شدگی دندان شدید باشد می توان با استفاده از مواد شیمیایی آن را سفید کرد.

چطور از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کنیم؟

با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی تان می توانید از بدرنگی دندان ها جلوگیری کنید به عنوان مثال اگر خیلی قهوه می نوشید یا سیگار می کشید، مقدار آن را خیلی کم و یا حتی قطع کنید.

همچنین به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دندان هایتان تمیز بماند و هر شش ماه یکبار به بهداشت کار دهان و دندان مراجعه کنید تا دندان هایتان را تمیز کند.

اگر دندان های شما بدون هیچ دلیل مشخصی تغییر رنگ داده اند و همچنین علائم دیگری نیز ظاهر شده اند به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

چه روش هایی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد؟

روش سفید کردن دندان ها، بسته به علت تغییر رنگ آنها مختلف هستند و می توانند شامل موارد زیر باشند:

1- یادگیری روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از یک دندانپزشک

2- پرهیز از مصرف موادغذایی و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان ها می شوند

3- باندینگ دندان (پیوند دندان)

4- روکش کردن دندان

5- استفاده از مواد سفیدکننده دندان با تجویز دندانپزشک

6- استفاده از روش های سفیدکردن دندان در دندانپزشکی

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *