قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / چه مواقع باید به کودک غذا داد؟
غذای کودک
غذای کودک

چه مواقع باید به کودک غذا داد؟

چه مواقع باید به کودک غذا داد؟

غذای کودک

بسیاری از کودکانی که با بطری و شیرخشک تغذیه می کنند، به طور متوسط ۵ یا ۶ بار تغذیه در شبانه روز برایشان کافی است. سعی کنید به جای محدود کردن غذا دادن به کودک، او را هر وقت که میخواهد شیر بدهید. با سپری شدن دوران اول پس از تولد که بی نظمی هایی در زمان تغذیه کودک وجود دارد، شما باید قادر باشید که زمان شیر خوردن بعدی کودک را پیش بینی کنید. کودکانی که از راه بطری تغذیه می شوند نسبت به کودکانی که از پستان مادر شیر میخورند، زودتر شیر خوردن نیمه شب را ترک می کنند و این یکی از امتیازات تغذیه با شیشه است. به هر حال نمی توان گفت که چه الگویی از زمان شیر خوردن در کودکان مختلف درست یا غلط است. هر کودک برنامه  منحصر به خود را دارد. بنابراین قابلیت انعطاف در برنامه تغذیه امری ثمربخش است. تأمین مقدار شیر برای کودک: کودکان تا پنج ماهه گی روزانه به ازای هر کیلو وزن به ۱۲۰ کالری انرژی نیاز دارند برای دریافت این میزان کالری آنها به ۲۰۰ گرم فرمول ساخته شده بر حسب کیلو در روز نیاز دارند. (این میزان مطلقاً یک راهنماست). کودکان با یکدیگر فرق دارند. شما با آزمایش و به تجربه کشف خواهید کرد که کودکتان چقدر شیر نیاز دارد. اگر او در هر وعده تمام شیر خود را بخورد، دفعات بعد نیازش افزایش مییابد، اما اگر در هر بار خوردن مقداری شیر ته شیشه باقی بماند نیاز کودک در دفعات بعد به مراتب کمتر خواهد بود.

تغذیه با غذای جامد: دادن غذای جامد به معنای از شیر گرفتن کودک نیست. فکر خوبی است، شیر دادن را همچنان ادامه دهید تا مطمئن شوید که کودک از رژیم غذایی خوب و متعادل استفاده می کند. کودک هنوز به شیر شما یا شیرخشک به عنوان تغذیه اصلی خود نیاز دارد تا دست کم سنش به ۱۲ ماه برسد.

شروع تغذیه با غذای جامد: غذای جامد را باید به تدریج به کودک داد و اولین غذاهای جامدی که به کودک می دهید، فقط جنبه تمرینی دارند. او برای رشد به انرژی زیادی نیاز دارد که نمیتواند آن را فقط از غذای جامد بگیرد، بنابراین دست کم تا ۱۲ ماهگی شیردهی به عنوان مهمترین عامل تغذیه باقی خواهد ماند. در گذشته، دادن غذای جامد به کودکان را زود شروع می کردند. اما تحقیقات نشان میدهند که سیستم گوارشی کودکان تا قبل از شش ماهگی قادر به هضم غذایی غیر از شیر نیست و اگر زودتر از این سن به آنها غذای جامد بدهید، شیر کمتری میخورند. احتمال بروز اگزما، بیماریهای تنفسی و چاق شدن بیش از حد وجود دارد. در مورد کودکان شیرخشکی تحقیقات کمتری به عمل آمده است، ولی به دلایل عدیده نباید زودتر از ۱۷ هفتگی دادن غذاهای جامد را شروع کرد. در هرحالی نکته مهم این است که به اشارات خود کودک توجه کنید تا ببینید آیا برای شروع خوردن غذای جامد آماده هست یا نه. در این مورد میتوانید به نکته زیر توجه کنید: • اشیاء کوچک را بر می دارد و آن ها را در دهان می گذارد.مینشیند و سر خود را محکم بالا میگیرد. • موقعی که چیزی میخورید با علاقه زیاد نگاهتان می کند. • کمی بعد از شیر خوردن گرسنه به نظر میرسد. اگر فکر می کنید که کودک شما واقعا اماده خوردن غذاهای جامد است، میتوانید به اندازه یک قاشق چایخوری یا در همین حد، بعد از خوردن شیر به او غذای رقیق و مناسبی بدهید. غذاهای مناسبی هستند که می توانید قبل از همه امتحان کنید: سبزیجات یا میوه پوره شده، غلات، (غیر از گندم). مثل برنج مخلوط با شیر دوشیده شده یا آب، بدون اضافه کردن شکر یا نمک، اگر در خانواده شما سابقه آلرژی وجود دارد، بهترین کار این است که هر غذای جدید را در زمان جداگانه و با چند روز فاصله به کودک بدهید. به این ترتیب اگر نوزاد به مادهای حساسیت داشته باشد، میتوانید خیلی زود تشخیص بدهید.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *