قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / چه موقع خارش پوست بدن خطرناک است؟
خارش پوست بدن
خارش پوست بدن

چه موقع خارش پوست بدن خطرناک است؟

چه موقع خارش پوست بدن خطرناک است؟

خارش پوست بدن

خارش یک احساس  تحریکی محدود یا منتشر در  پوست می باشد. خارش یک علامت خیلی شایع است که همراه با بسیاری از اختلالات پوستی دیده می شود. تحریک ممکن است محدود به یک منطقه  کوچک بوده و یا در سرتاسر بدن منتشر شود. خاراندن مداوم که اغلب به پوست آسیب می رساند، مشکل را بدتر می کند. خارش ناحیه ای، اغلب می تواند به دلیل گزش حشره باشد. همچنین خارش ممکن است با یک راش همراه باشد. یک راش خارش دار،علامت اصلی حالاتی هم چون: کهیر، اگزما، لیکن پلان و عفونت های انگلی پوست مثل جرب است. خارش منتشر، ممکن است درنتیجه  خشکی پوست یا واکنش تحریک به فرآورده های حمامی خاص یا شوینده ها و یا در نتیجه  یک واکنش آلرژیک به داروهای مشخص ایجاد شود. همچنین این حالت میتواند  عنوان یک علامت از یک اختلال زمینه ای جدی مثل بیماریکبدی یا نارسایی مزمن کلیوی رخ دهد. پیچ های پایدار و خارش دار ممکن است درنتیجه  استرس های روحی به وجود آیند. این نوع خارش به طور معمول اندام هاو گردن را مبتلا می کند، امّا می تواند نواحی دیگر بدن را هم درگیر سازد، خاراندن مکرر که اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می گیرد منجر به ضخیم شدن پوست و افزایش خارش می شود و در نتیجه یک سیکل معیوب به وجود می اید این وضعیت که تحت عنوان لیکن سیمپلکس یا درماتیت عصبی خوانده می شود در زنان شایعتر است.

روش های متعددی وجود دارند که شما می توانید باعث تسکین خارش و توقف خاراندن شوید. نرم کننده ها به مرطوب کردن پوست خشک و خارش دار کمک خواهند کرد، به ویژه اگر آنها را بعد از شستشو و حمام کردن به کار برید. برای تسکین خارش شدید ممکن است دریابید که استفاده از آنتیهیستامینهای خوراکی بدون نسخه، کورتیکواستروئیدهای موضعی و یا پماد کالن دولان و کالامین مفید است.

تا حد امکان باید از مصرف مواد محرک پوست مثل فرآورده های معطر شستشو، شوینده ها یا لباس های پشمی، نایلونی و پلاستیکی اجتناب ورزید. ممکن است پوشیدن لباس های نخی، شل و آزاد که پوست را تحریک نمیکنند و کوتاه نگه داشتن ناخن ها به طوری که هنگام خاراندن به پوست آسیب نرسانند مفید باشد. در صورتی که دچار خارش پایدار بوده و هیچ علت مشخصی برای آن نمی یابید

باید با پزشک تماس بگیرید، اما به نظر بنده در کسانی که مدتی به خارش تمامی بدن یا قسمتی از بدن مبتلا هستند که باعث ناراحتی شدید آنان شده است بهترین معالجه و اولین اقدام زالو انداختن به ناحیه ی خارش دار است، خون گیری و کم کردن خون نیز مؤثر خواهد بود و بهترین درمان، از بین بردن عامل محرک خارش و حساسیت است، به طورکلی غذاها در پیدایش خارش و یا تحریک آن ژل بسیار مهمی را به عهده دارند، مثلاً با خوردن غذاهای نمک سود، ماهی کهنه و نمک زده یا دودی شده، پنیر کهنه، غذاهای سرخ کرده، انواع فلفل، ادویهجات، زنجبیل، دارچین، هل، میخک، خرما، انجیر، انگور، خربزه، گوجه فرنگی، زب گوجه، بادمجان، تخم مرغ و سرکه بیماری شدت مییابد و درمان آن نیز به طول می انجامد. همین طور درمان آن با از بین بردن   عاملآن محرک سود بخش بوده است لذا در صورتی که مبتلا شده اید باید مرتب حمام کنید و از خوراکی هایی که طبعیتشان خنک است، مایعات، شیر گاو، آبلیمو، شیر خشت با شربت انار، مخلوط عرق کاسنی و عرق شاه تره، شربت بنفشه، آب انار، آب زرشک و آب عناب بیشتر استفاده کنید. برای درمان آن می توانید ۲۰ گرم گل ارمنی، ۲ گرم کافور، دو استکان سرکه، یک استکان آب زردچوبه و نیم استکان روغن بادام را با هم مخلوط و دم کنید و در حمام به بدن بمالید.

درمان گیاهی خارش پوست بدن

  • مازو را نرم بسایید و در سرکه حل کنید و بمالید.
  •  آرد عدسی را با سرکه و کمی روغن گل مخلوط کنید و بمالید. ه موردوگل ارمنی را با سرکه مخلوط کنید و بمالید.
  •  گلنار فارسی، پوست انار، آرد جو، تخم ترشک، ریشه  مرغ، مریم گلی و آویشن را بجوشانید، بعد کمی بوره و گل ارمنی در آن مخلوط کنید و بمالید.
  •  آب برگ عناب، آب چغندر خام، آب کرفس و سرکه را باهم مخلوط کنید و بمالید.
  •  هر روز صبح ۵ گرم پوست هلیله زرد را بسایید و با ۱ فنجان سکنجبین و مقداری آب مخلوط کنید و میل فرمایید.
  •  پوست هلیله زرد، پوست هلیله  کابلی، هلیله سیاه، پرسیاوش، تخم کشوث، گل نیلوفر، سنامکی، بسبایج و گل گاوزبان از هر کدام ۵ گرم، شاه تره و سه پستان از هر کدام ۱۰ گرم و عناب، تمرهندی، گل بنفشه، تخم کاسنی و ریشه کاسنی از هر کدام ۲۰ گرم، همه را مخلوط و نیم کوب کرده و به ۳۰قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را شب در آب جوش بخسیانید صبح در همان آب بجوشانید و آب آن را ناشتا بنوشید

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *