قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / چه موقع خارش پوست در کودکان خطرناک است؟
خارش در کودکان
خارش در کودکان

چه موقع خارش پوست در کودکان خطرناک است؟

چه موقع خارش پوست در کودکان خطرناک است؟

خارش

خارش معمولاً علامتی از نوعی مشکل پوستی از جمله اگزما، کچلی بدن و سر (عارضه  قارچی پوست)، گزیدگی کک، گال و کرمهای انگلی است و یا در اثر حساسیت به نوعی غذایا دارو و بروز کهیرو یا بیماریهای عفونی از قبیل آبله مرغان ایجاد میشود. گاهی اوقات تنش های عصبی و نگرانی موجب بروز عکس العمل خارش می شود و خاراندن پوست ممکن است خارش و تحریک پوست را شدیدتر کند.

عوارض خارش

خارش به ندرت ایجاد خطر می کند ولی نباید آن را نادیده گرفت بلکه باید دلیلش را یافت و آن را برطرف کرد.

درمان خارش

۱) سعی کنید علت خارش را بیابید. موضع خارش تا حدودی بیانگر علت آن است. به طور مثال خارش مقعد و ناحیه ی تناسلی میتواند بر وجود انگل ها یا آلودگی های قارچی دلالت داشته باشد. ممکن است خارش بین موها و ناحیه  سر نشانه ای از کچلی و خارش پا و بین انگشتان علامتی از بیماری قارچی پوست پا و یا گال باشد. ۲) ببینید آیا فرزندتان با حیوانات اهلی یا خانگی تماس داشته است؟ در این صورت ممکن است دچار گزیدگی کک شده باشد.

۳) بررسی کنید که آیا کودک به تازگی از ماده  غذایی جدید استفاده نکرده است.

۴) به خاطر آورید که آیا به فرزندتان داروی جدیدی نداده اید.

۵) استفاده از پماد یا لوسیون کالامین و یا استحمام در لگن یا وان آب سردی کهداخل آن حدود یک مشت جوش شیرین حل کرده باشید، برای تسکین خارش مفید

است

اگر خودتان نتوانستید دلیل خارش را بیابد و آن را برطرف کنید یا اگر خارش علامتی از بیماری های عفونی است و یا موجب بی خوابی کودک شده است، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید.

 پزشک کودک را معاینه می کنند تا علت خارش را تشخیص دهد در صورتی که خارش علامتی از بیماری باشد، پزشک بر طبق نوع بیماری آن را درمان می کند. ممکن است پزشک در صورت نیاز، قرص یا شربت آنتی هیستامین، شربت مسکن (استامینوفن) یا پماد تسکین دهنده  خارش (کالامین) تجویز کند.

در صورتی که خارش، خواب کودک را مختل کرده باشد، پزشک مسکن خفیفیتجویز می کند.

– به کودک لباس زیر نخی یا پنبه ای بپوشانید، نگذارید لباسهای نایلونی و الیاف مصنوعی و پشمی با پوست کودک تماس مستقیم داشته باشند؛ زیرا این الیاف محرک هستند و ممکن است موجب حساسیت یا خارش شوند.

-اگر به تازگی پودر لباسشویی یا نرم کننده  لباس کودک را عوض کرده اید، استفاده از آن را متوقف کنید و دوباره از نوع قبلی استفاده کنید و ببینید که آیا خارش کودک با این اقدام برطرف می شود یا خیر. لباسهای کودک را به طور کامل آبکش کنید تا مواد شوینده داخل آنها باقی نماند.

– برای شستشو و حمام کردن کودک از صابون و شامپوی ملایم استفاده نمایید.

– در صورت امکان به دستهای کودک دستکش بپوشانید و ناخن هایش را کوتاه نگه دارید تا در صورت خاراندن شدید، از آزردگی و خراش پوست و نفوذ عوامل عفونی به پوست جلوگیری شود 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *