قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / چه کسانی در معرض بیماری پارکینسون هستند؟
بیماری پارکينسون
بیماری پارکينسون

چه کسانی در معرض بیماری پارکینسون هستند؟

چه کسانی در معرض بیماری پارکینسون هستند؟

بیماری پارکینسون 

بیماری پارکینسون؛ (parkinson’s disease: PD) شایع ترین نمونه از خانواده  بیماریه ای تحلیل برنده عصبی است که با درجات متغیری از پارکینسونیسم (شامل کاهش و آهسته شدن حرکات، لرزش زمان استراحت، سفتی، کشیده شدن پاها بر روی زمین در هنگام راه رفتن و خم شدن قامت) شناخته می شود. بیماری پارکینسون در اثر از بین رفتن سلول های رنگدانه  ترشح کننده دوپامین واقع در بخش متراکم «ماده  سیاه» (Substantial nigra) ایجاد میشود.

علایم پارکینسون 

اغلب، نخستین نشانه  بیماری پارکینسون لرزش (tremOr) یک اندام، به ویژه در هنگام استراحت بدن است. به طور معمول، لرزش از یک سمت بدن، اغلب از یک دست آغاز میشود. لرزش همچنین میتواند بازوها، ساق ها، پاها و صورت را در بر بگیرد. سایر نشانه های مشخصه  بیماری عبارتند از: سفتی اندام ها و تنه، آهسته شدن غیرطبیعی حرکت ارادی (برادی کینزی: bradykinesia) یا فقدان حرکت (آکینزی ؛ akinesia) و اختلال  تعادل و هماهنگی بدن، خستگی در ۵۰٪ موارد وجود دارد.

ناتوان کننده ترین اختلال بیماری، برادی کینزی است که با تمام امور زندگی روزمره مانند راه رفتن، بلند شدن از روی صندلی، چرخیدن در بستر و پوشیدن لباس تداخل می کند. کنترل حرکتهای ظریف نیز مختل می شود که با کاهش مهارت های دست و نیز دستخط تظاهر مییابد. بیمار دچار میکروگرافی می شود، یعنی دستخط وی به شکل ریزتر از معمول و در هم و برهم و غیر خوانا در می آید. تکلم با صدای آرام (هیپوفونی: hypophonia) و افزایش بزاق، سایر تظاهرات مشکل ساز برادی کینزی بصل النخاع هستند. صدای بیمار خشن و مونوتون می شود. لرزش استراحت با فرکانس ۴ تا ۶ هرتز و به طور معمول به شکل یک طرفه و ابتدا از قسمت انتهایی و از انگشتان و مچ دست آغاز می شود و ممکن است نمایی شبیه تسبیح انداختن یا شمارش حب داشته باشد. معمولاً لرزش به قسمت بالاتر همان طرف گسترش مییابد و گاهی پیش از آنکه با گذشت یک سال یا بیشتر به سمت مقابل انتشار پیدا کند ساق پا را گرفتار میسازد. ممکن است مدتی بعد، لرزش در لبها، زبان و فک ایجاد شود ولی سر را مبتلا نمی کند. سفتیبه صورت مقاومت متحدالشکل نسبت به حرکت غیر فعال حول یک مفصل در تمام دامنه  حرکت آن حس می شود و ظاهری شبیه به «پلاستیک» ایجاد می کند. گسیختگی های منظم و کوتاه مدت مقاومت، طی حرکت غیر فعال، ممکن است «احساس چرخ دنده »  ایجاد نمایند. فرد معاینه کننده برای خم و راست کردن مچ یا آرنج یاپای بیمار با مقاومت زیادی رو به رو می شود و مانند این است که می خواهد چرخ دنده  را حرکت دهد). دیستون (حرکات جنبشی غیرعادی ناشی از اختلال تون عضلانی) در قسمت انتهایی بازو یا ساق ممکن است در اوایل بیماری، بدون ارتباط با درمان، به ویژه در بیماران جوان تر ایجاد شود. همچنین دیستونی مزبور ممکن است در اثر درمان دارویی پارکینسون برانگیخته شود. دیستونی تقریباً در ۲۰٪ موارد وجود دارد. اختلال راه رفتن به صورت برداشتن گام های کوتاه و کشیدن پا بر روی زمین و تمایل به چرخاندن تمام بدن از علایم آشکار بیماری پارکینسون هستند.

چهره بیمار به شکل «ماسک مانند» در می آید  و بیمار در هماهنگ کردن حرکات بدن دچار اشکال میشود. حرکتهای کمکی بدن مانند جلو و عقب رفتن بازوها در هنگام راه رفتن و نیز حرکت های خود به خودی کاهش پیدا می کنند. علایم غیر حرکتی بیماری پارکینسون عبارتند از: افسردگی و اضطراب، اختلال شناخت، اختلالات خواب، اختلالات حس و درد، کاهش حس بویایی و اختلالات عملکرد خودکار، بعضی از این اختلالات (مثل کاهش بویایی، افسردگی و اختلالات خواب) ممکن است مدتی قبل از شروع علایم حرکتی وجود داشته باشند. چرب بودن پوست و درماتیت سبوروییک (شوره)، بی اختیاری ادرار، شب ادراری، کاهش عملکرد جنسی و کاهش وزن از جمله اختلالات سیستم خودکار هستند. علایم حسی اغلب به صورت حس ناراحت کننده  بی قراری داخلی تظاهر می یابند. درد و ناراحتی انتهاها میتواند نشانه  قابل ملاحظه  باشد یا هنگام کم کردن تدریجی داروهای ضد بیماری پارکینسون روی دهد. بعضی از بیماران دچار کوتاه شدن تنفس، بدون وجود بیماری قبلی تنفسی زمینه ای می شوند. اختلال در حساسیت کنتراست بینایی، تمایز رنگ، دو بینی و اختلال در کنترل حرکات چشم روی میدهد. اختلالات خواب در بیماری پارکینسون شایع اند.

درمان پارکینسون 

بیماری پارکینسون، اختلال مزمن است که به درمان وسیع، شامل آموزش بیمار و خانواده وی، خدمات حمایتی گروهی، مراقبت بهداشتی عمومی، فیزیوتراپی، ورزش و تغذیه نیاز دارد. در حال حاضر بیماری پارکینسون علاج قطعی ندارد ولی استفاده از دارو و عمل جراحی میتواند موجب بهبود علایم آن شود.

 

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *