قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / چه کنیم تا سرطان کلیه نگیریم؟
سرطان کلیه
سرطان کلیه

چه کنیم تا سرطان کلیه نگیریم؟

چه کنیم تا سرطان کلیه نگیریم؟

سرطان کلیه

سرطان کلیه

غالباً سرطان کلیه به شکل توموری که از بافت خود کلیه منشا گرفته، ایجاد می شود و به ندرت سرطان کلیه از نوع متاستاتیک است یعنی از سایر قسمت های بدن به کلیه می آید. عوامل مرتبط با ایجاد سرطان کلیه عبارتند از: تماس با هیدروکربن های معطر، استعمال دخانیات و مصرف داروهای حاوی فناستین، ممکن است مدتها بعد از ایجاد سرطان کلیه، علایم و نشانه هایی موجود نباشند و سپس ادرار خونی، درد پهلو، تب، توده قابل لمس، بی اشتهایی و کاهش وزن بروز نمایند. معمولاً برای درمان تومورهای پارانشیم کلیه، از خارج کردن کلیه (نفرکتومی کامل؛ radical nephrectomy) همراه با خارج کردن گره های لنفاوی ناحیه و برای درمان تومورهای لگنچه، از خارج کردن کلیه و حالب (نفرواور ترکتومی nephrOureterectomy) استفاده می شود. ممکن است قبل یا بعد از جراحی، از رادیوتراپی استفاده شود. رادیوتراپی همچنین در تومورهای غیرقابل جراحی به کار میرود. شیمی درمانی میتواند موجب تسکین موقت علایم بیماری شود.

علایم سرطان کلیه:

1- تغییرات ادرار
اغلب اوقات، چنانچه مشکلی در کارکرد کلیه ها صورت پذیرد، اولین نشانه های آن در وضعیت ادرار مشاهده می شود. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک متخصص است:
دفعات مکرر ادرار در شب
مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده
ادرار تیره رنگ
دفع ادرار به همراه خون
احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن
2- ورم
عدم کارکرد صحیح کلیه ها، منجر به جمع شدن مایعات در بدن و بروز ورم می شود. این ورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست، شکم و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است.
3- خستگی
کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می کند عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است. اگر کلیه از کار بیفتد، تولید این هورمون نیز متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتا سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود.
کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.
4- لکه‌ها، جوش های پوستی و خارش پوست
کار کلیه، حذف مواد زائد از خون است. اگر کلیه ها کم کار شده یا از کار بیفتند، این مواد زائد وارد خون می شوند که می تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند.
5- حس کردن طعم آهن در دهان و یا نفسی آغشته به بوی آمونیاک
تجمع اوره و سایر مواد زائد در بدن، باعث می شود که طعم مواد غذایی را متفاوت حس کنید. ممکن است این مساله حتی علاقه شما را به خوردن گوشت و سایر مواد غذایی کم کند و وزن تان به شدت کاهش یابد.
6– تهوع و استفراغ
مواد زائدی که به خاطر کم کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشته شده است منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

7- تنگی نفس
تنگی نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می شود: اول اینکه تجمع مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه ها می شود. عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول های بدن، سلول های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می کند.
8– احساس سرما
کم خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود.
9- سرگیجه و عدم تمرکز
کم خونی و کاهش میزان اکسیژن در خون به علت نارسایی کلیه، باعث می شود که مغز شما هم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند. این مساله منجر به سرگیجه، توهم و بروز مشکل در سیستم حافظه و تمرکز می شود.
10- درد پهلو و پاها
برخی از افراد مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است درد شدیدی را در پشت، پهلوها و یا پاهای خود احساس کنند. نارسایی پلی‌کیستیک کلیه، باعث ورم و درد شدید خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *