قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / چه کنیم تا کودکانمان شپش نگیرند؟
شپش در کودکان
شپش در کودکان

چه کنیم تا کودکانمان شپش نگیرند؟

چه کنیم تا کودکانمان شپش نگیرند؟

شپش در کودکان چیست

اگر دانه های سفید رنگی را به صورت چسبیده به تارهای موی سر کودکان مشاهده کردید که مانند شورهٔ سر قابل جدا شدن بود، به شپش سر مشکوک شوید. با دیدن این بیماری ناراحت نشوید، زیرا درمان آن بسیار ساده است.پیش از تماس با دکتر، به مدرسهٔ فرزندتان مراجعه کنید تا در مورد شیوع شپش سر بین سایر دانش آموزان اطلاعاتی به دست آورید.

human-head-louse

برخی از والدین به محض اطلاع از وجود شپش سر در بین همکلاسیهای فرزندشان عصبانی شده و با مدیر مدرسه تماس می گیرند و از او میخواهند که سر دانش آموزان به طور روزانه بازرسی شود. برخی دیگر خواهان تشکیل جلسهٔ اضطراری انجمن اولیا و مربیان می شوند.

من به عنوان یک متخصص کودکان و یک پدر با این عکس العملها آشنایی دارم. یک بار وقتی دختر من مبتلا به شپش سر شد، معلم او بسیار وحشت زده شد و اصرار می کرد که موی بلند او را کوتاه کنیم، ولی این نگرانی به زودی از بین رفت، بدون این که به کوتاه کردن موی سر او نیازی باشد.

علل ایجاد شپش در کودکان

شپش بیضوی شش پایی که روی موی سریافت می شود، پدیکولوس کاپیتیس نامیده می شود. رنگ این شپش سفید- طوسی بوده و دو میلیمتر طول دارد. انتقال آن از شخصی به شخص دیگر، از طریق تماس مستقیم سر و یا استفادهٔ مشترک از کلاه، تل سر، شانه و برسی است. تخم این حشره می تواند به مدت یک هفته در روی پارچه و لباسوقالی و موکت زنده بماند، اما این مدت برای شپش فقط دو روز است.

 

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *