قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / چگونه از ناراحتی های ثانویه یبوست در کودکان جلوگیری کنیم؟
یبوست در کو دکان
یبوست در کو دکان

چگونه از ناراحتی های ثانویه یبوست در کودکان جلوگیری کنیم؟

چگونه از ناراحتی های ثانویه یبوست در کودکان جلوگیری کنیم؟

ناراحتی های ثانویه یبوست در کو دکان و پیشگیری از آن

چنانچه یبوست بهبود نیابد، سبب پیدایش ناراحتیهای ثانویه می شود. ترکهای مقعدی یکی از این ناراحتی هاست که پوست مقعد و ناحیهٔ اطراف آن را دچار ترک و زخم های ریز می کند. این ناراحتی دردناک بوده و باعث پیدا شدن خون روی مدفوع و یا شورت کودک می شود. فشردگی مدفوع نیز از سایر ناراحتیهای ثانویه است. در اینناراحتی، مدفوع به شدت سخت شده و راه خروج را میبندد. یکی دیگر از این ناراحتیها، عفونتهای مجاری ادرار است که سبب بسته شدن مثانه می شود  اگر کودکی بزرگتر از چهار سال، کنترل مدفوع خود را از دست بدهد و در طول روز یا شب خود را کثیف کند، بیماری او را انکو پرزیس مینامند.

این بیماری رایج نبوده و تنها در یک درصد کودکان دبستانی دیده می شود. بیماری نام برده در کودکانی که دارای بوستاهای نامنظم هستند و همچنین کودکانی که شکم آنها منظم ولی ناقص کار می کند نیز مشاهده می شود. بسیاری از این کودکان احساس زور زدن پیش از دفع را از دست می دهند و نمی توانند مدفوع خود را کنترل کنند. بیشتر والدین در مورد مدفوع غیرارادی فرزندشان بسیار نگران می شوند، اما شما سعی کنید عصبانی نشوید، زیرا مشکل را پیچیده تر خواهید کرد. به پزشک مراجعه کنید با علت انکو پرزیس را تشخیص دهد. گاهی اوقات، فشارهای شدید روانی در کودک یا خانوادهٔ او نیز سبب بروز این بیماری می شود.

اگر متخصص کودکان، نتوانست علت روانی بیماری را بیابد، به یک روانشناسی راجعه کنید تا عوامل ناراحت کننده را یافته و شما را در مورد مدیریت رفتاری و کنترل بیماری، راهنمایی کند اگر فرزندتان به یبوست مزمن مبتلاست، یعنی یبوست او ادامه دارد و یا هرچند ماه کابار تکرار می شود، به متخصص کودکان مراجعه کنید. یشگیری از بیماری هنگامی که کودک دو ساله شد، سعی کنید برنامهٔ روزانهٔ توالت رفتن را به او اموزید. آموزش دادن پیش از این سن، مؤثر نخواهد بود، زیرا کودک هنوز نمی تواند از طرفیزیکی دفع خود را کنترل کند. به تدریج آموزش را ادامه دهید و طی آن کودک خود تشویق کنید تا یادگیری او آسان تر شود.

آموزش همراه با انتقاد و فشار و عصبانیت ازیادگیری او جلوگیری کرده و هر دو شما را ناراحت و نگران می کند. هنگامی که کودک در مراحل نخستین یادگیری مدفوع کردن ارادی است، گاهی به طور اتفاقی خودش را کثیف می کند، باید این قبیل پیشامدها را بپذیرید و ناراحت نشوید. یک آموزشی موفقبه زمان کافی نیاز دارد که برای هر کودک متفاوت است. آموزشی خوب، یادگیری فرزند شما را افزایش میدهد و او از این یادگیری احساس شادمانی خواهد کرد. می توانید در مورد مراحل آموزشی توالت رفتن فرزندتان، با متخصص کودکان مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *