قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / چگونه از پوست در مقابل تابش نور خورشید محافظت کنیم؟
حفاظت پوست در مقابل تابش آفتاب
حفاظت پوست در مقابل تابش آفتاب

چگونه از پوست در مقابل تابش نور خورشید محافظت کنیم؟

چگونه از پوست در مقابل تابش نور خورشید محافظت کنیم؟

حفاظت  پوست در مقابل تابش آفتاب:

اگر دوست دارید برنزه شوید ولی تمایل ندارید به آفتاب زدگی دچار شوید باید با دقت تمام بدن خود را با روغن یا کرم ضدآفتاب آغشته کنید. اینمحصولات چگونه عمل میکنند؟ اشعه ماوراء بنفش که باعث قرمزی پوست می شود با اشعه ماوراء بنفش که روی ملانوسیت ها اثر میکنند. از جهت طول موج تفاوت مختصری دارد. کرم ها یا روغنهای ضدآفتاب به عبارتی اشعه مضر را که باعث اریتم (قرمزی) پوست می شود جذب می کنند و به اشعه ای که روی ملانوسیت ها تأثیر میگذارند، اجازه عبور می دهند.

سالی سبیلات مانتیل و اسید پارا آمینوبنزوئیک دور ماده شناخته شده در ساختن این محصولات می باشند. روغن نارگیل نیز تأثیر مشابهی دارد.

اما ساختن روغن ها و کرمهای حاوی این مواد مسئله  را ایجاد می کنند بدین معنی که برای استفاده در ساحل دریا تولید شده اند. این مواد باید درآب غیر محلول باشند و اگر در کوهستان به کار میروند باید چرب باشند، درغیر اینصورت با عمل تعریق از بین میروند.:

کرم ضدآفتاب برای پوست های معمولی

سالی سبیلات مانتیل………………30 گرم

روغن کوپراه (یا روغن نارگیل)….. ۳۰ گرم

کره کاکائو …………………. ۱۵ گرم

از نور خورشید ظهر پرهیز کنید
از ساعت ۱۱ صبح تا سه بعدازظهر از نور مستقیم خورشید پرهیز کنید،زیرا پرتو فرابنفش خورشید (UV) در این زمان در بیشترین حد خود است. در این مدت زمانی حتی نشستن در سایه نیز بی خطر نیست، زیرا بازتاب نور خورشید این پرتو را به بدن منتقل می کند.

پوشش مناسب
پوشیدن لباسی مناسب خود را از شر پرتو فرابنفش خورشید نجات دهید. شلواری بلند به همراه پیراهنی آستین بلند به تن کنید و پوششی نیز بر سر داشته باشید.
جنس پارچه های مختلفی که بر تن دارید در مقابل تابش خورشید واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند. لباس هایی وجود دارند که مخصوص دفع این پرتو ساخته شده اند.
 استفاده از کرم های پوست مناسب
کرم های پوست مناسب برای خود تعیین و تهیه کنید. این کرم ها در مقابل پرتو فرابنفش خورشید واکنش های مختلفی نشان می دهند. به هنگام خرید این کرم ها توجه داشته باشید که آنها دارای فیلتر ویژه در مقابل پرتو فرابنفش A باشند. این پرتو در کنار خطرات دیگر عامل اصلی برای ایجاد سرطان پوست است.
محاسبه مدت زمانی که می توانید زیر آفتاب بمانید
هر نوع پوستی از پنج تا ۲۰ دقیقه می تواند پرتو مستقیم آفتاب را تحمل کند. در صورت استفاده از کرم های پوست مناسب این زمان افزایش می یابد. هر فردی باید این زمان را برای خود محاسبه کند و بیش از این زمان زیر تابش مستقیم آفتاب نماند.
بطور مثال پوستی که فقط پنج دقیقه تابش آفتاب را تحمل می کند با استفاده از کرم شماره ۵۰ می تواند تا چهار ساعت در آفتاب بماند. باید قبل از پایان این زمان با نور خورشید وداع کرد.
 به اندازه کافی کرم بزنید
یک انسان بالغ به طور متوسط حدود ۳۵ گرم کرم ضدآفتاب برای بدن خود نیاز دارد. ۳۵ گرم کرم حدود چهار قاشق غداخوری می شود. کرم زدن پوست را باید تکرار کرد و البته باید دانست که مالیدن کرم بر بدن زمانی که می توانید در آفتاب بمانید را افزایش نمی دهد.
نکته مهم اینکه همیشه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیش از حمام آفتاب بدن خود را کرم بزنید.
عینک آفتابی استفاده کنید
تابش آفتاب شدید سبب می شود چشم ها آسیب جدی ببینند. این آسیب ها طی چندین سال جمع می شوند و از جمله به شبکیه چشم آسیب می رسانند یا به کدورت عدسی منجر می شوند.
پرتو فرابنفش خورشید می تواند در کوتاه مدت نیز به سرخی، سوزش، خارش و تاری دید چشم بیانجامد. به همین دلیل در آفتاب از عینک های آفتابی مناسب استفاده کنید.
زیر چتر بمانید
چترهای آفتابی می توانند شما را از تابش مستقیم پرتو فرابنفش خورشید حفظ کنند. چترهایی وجود دارند که مخصوص دفع پرتو خورشید ساخته شده اند، اما هنوز استانداردی برای این چترها مشخص نشده و درجه دفع پرتو فرابنفش خورشید در آنها متفاوت است. زیر چتر بنشینید و بدن خود را کرم برنید.
***در آب مواظب پوست خود باشید
در آب تابش خورشید ادامه دارد. سطح آب پرتو فرابنفش خورشید را تشدید می کند. در نیم متری سطح آب ۶۰ درصد به پرتو فرابنفش خورشید و ۸۵ درصد به پرتو فرابنفش A افزوده می شود. چون بدن در سطح آب خنک می شود، احساس سوختگی بدن چندی بعد محسوس می شود. به همین دلیل با کرم از بدن خود قبل از شنا حفاظت کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *