چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟


چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟

چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟

درمان افسردگی

دکتر پاپکو اعتقاد دارد که نباید زیاد به چگونگی مسائل وامور فکر کرد. باید روی واقعیات تمرکز و از توجه زیاد به مسائل غیرشخصی خودداری گردد. فکراحساس بی حوصلگی صبح ها زودتر از خواب برخاسته و شب ها قدری دیرتر بخوابید تا حالت تعادل روحی و نشاط فراهم شود.

خواب کافی 

ولی باید به قدر کافی خوابید. دکتر رابرت جیف (مشاور امور خانواده وازدواج در کالیفرنیا) میگوید بسیاری از افراد به دلیل خواب بیش از حد ویا بی خوابی دچار افسردگی می شوند. نیاز افراد به خواب متفاوت است ولی همه به طور متوسط به ۸ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند و باید از میزان خواب کافی برخوردار بود.

پرهیز از مصرف محرک ها 

قهوه و سیگار محرک های مجاز در کلیه اماکن است که مواد محرک آن ها باعث نشاط کاذب فرد می شود. دکتر جیف قهوه و سیگار را مخدر قوی میداند که ابتدا نشاط کاذب و سپس بی حوصلگی فرد را باعث میشود. با نوشیدن یک یا دو لیوان مشروب به فرد حالت نشاط و سرحالی دست میدهد که دوام زیاد ندارد. الکل حقیقتاً عامل قوی در پریشانی است و مصرف آن افسردگی فرد را افزایش می دهد. بنابراین باید سیگار را ترک و از مصرف محرک ها حتی الامکان پرهیز شود.

معاشرت 

ارتباط با دیگران از جمله ابزار قوی در مبارزه با افسردگی است. توانایی در معاشرت بسیاری از مردها بیشتر شبیه هنرپیشه مشهور کلینت ایستود است تا فیل دالاهو به ویژه زمانی که با مسئله ای درگیر هستند. دکترجیف معتقد است که مردها بیش از زنان در جامعه احساس تنهایی می کنند و خیلی اوقات که مسئله ای آن ها را درگیر می کند کسی را ندارند که با وی درددل کنند به عبارت دیگر در ارتباط و معاشرت با دیگران از توانایی کمتر برخوردارند. در صورت افسردگی باید سعی شود که با همسر و دوستان صمیمی ارتباط نزدیک تر برقرار شود وبه طور حتم آنان ازشنیدن حرف ها و درددل شما خوشحال میشوند.

دوستی کنید و دوست دیگران باشید 

دکتر پاپکو معتقد است عدم ارتباط با چیزی فراتر از خود (دیگران)، خطر ابتلاء به افسردگی را افزایش می دهد.بنابراین معاشرت کنید و به دیگران علاقه نشان دهید و بذر دوستی بکارید تا دوستان فراوان یافته و احساس تنهایی نکنید.

نقش گریستن در مبارزه با افسردگی

گریه اولین و ساده ترین راه مبارزه با افسردگی است هر فرد نیاز دارد که گاهی گریه کند. به نظر دکتر جیف خانم ها راحت تراز آقایان ناراحتی خود را با گریه کاهش می دهند. توانایی در گریستن اهمیت زیادی دارد. احساس غم باید به گونه ای بیان شود تا در وجود انسان نماند. مسایل روحی هر چه پنهان تر بمانند بیشتر و راحت تر تبدیل به افسردگی می شوند و در صورت نیاز با گریستن ناراحتی خود را بروز دهید. داروهای رایج چون داروهای مسکن و فشارخون و آنتی هیستامین ها افسردگی را افزایش می دهند و در صورت اثر منفی دارو بر روان فرد، باید با پزشک یا داروساز مجرب جهت تعویض دارو مشورت شود. افسردگی شدید و علائم آن در مبارزه با افسردگی، خود فرد میتواند نقش مهمی داشته باشد ولی در صورت افسردگی شدید باید به یک متخصص مراجعه شود. به گفته دکتر دیوید دونر (استاد و نایب رئیس علوم روان رفتاری دانشگاه واشنگتن) بدخلقی و بی حوصلگی به مدت یک روز مهم نیست ولی در صورت ادامه علائم افسردگی باید به متخصص مراجعه شود. آقایان عملاً نسبت به افسردگی شدید بی توجه و کمتر در پی معالجه هستند که این مسئله نتایج و عواقب جدی را به دنبال دارد. متخصصین دلیل افسردگی شدید را به طور دقیق نمیدانند. شاید دلیل آن تغییرات شیمیایی در بدن ویا ریشه های روانی چون یادآوری رفتارهای بد و یا عکس العمل در برابر ضربات روحی باشد . زمانی که افسردگی شدت مییابد، بی توجهی به آن دور از عقل و خطرناک است. دکتر دونر معتقد است که احتمال خودکشی در آقایان در افسردگی شدید در مقایسهبا خانم ها دو برابر است. به همین دلیل تشخیص علائم خطرناک افسردگی اهمیت بسیار دارد. در صورت مشاهده تکرار و تداوم علائم زیر به پزشک مراجعه شود :احساس ہی حوصلگی در اغلب اوقات روزاز دست دادن انگیزه در انجام کلیه امور و فعالیت ها.افزایش یا کاهش زیاد وزن .بی خوابیاحساس پریشانیاحساس خستگیاحساس گناهو یا احساس بیهودگی و بی ارزشیعدم تمرکز و تصمیم گیریداشتن فکر خودکشیمیزان شیوع :هر مردی در زندگی دیر یا زود دچار افسردگی می شود که افسردگی شدید در ۱۰ درصد مردان تشخیص داده می شود زیرا کمتر به پزشک مراجعه میکنند.عوامل مؤثر:امراض، داروها و عدم تعادل ترکیبات شیمیایی در مغز می تواند باعث افسردگی شوند. متخصصین معتقدند که توارث از عوامل مهم است و افرادی که پدر یا مادر افسرده دارند ۳ برابر افراد دیگر در معرض ابتلاء قرار دارند.سن : امکان ابتلاء در هر سنی وجود دارد. آقایان معمولا در سنین ۳۰ سالگی در معرض این بیماری قرار می گیرند.جنسیت : احتمال ابتلاء به افسردگی در خانم ها ۲ برابر آقایان است.مراجعه : جهت تشخیص و کنترل به پزشک خانواده و جهت تعیین نوع معالجه به روانپزشک و جهت روان درمانی به روانشناسی مراجعه شود .ابتدای  این مطلب را می توانید در قسمت  اول مشاهده کنید 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد