چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟


چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟

چگونه بفهمیم دچار افسردگی شدیم؟

افسردگی  

نشریات ویژه خانم ها برخلاف نشریات ویژه آقایان، مملو از مقالاتی پیرامون مبارزه با افسردگی است، دستوراتی چون، راحت گریه کنید، نگرانی های خود را یادداشت کنید، و یا به دیگران به پیوندید، که به نظر میرسد کاربردی ندارند - هرچند بیشتر آن ها صحیح هستند . به نظر دکتر میشل پایکو (روانشناس بالینیسانتیاگو) بهترین راه مبارزه با افسردگی سرگرم کردن خود و کار کردن است.

درمان افسردگی

بسیاری از انواع افسردگی ها با خود درمانی معالجه نمی شوند. افسردگی بالینی شدید که اغلب ناشی از ناهماهنگی ترکیبات شیمیایی مغز یا حوادثی که منجر به ضربات شدید روحی است، سالانه ۵ درصد افراد را مبتلامیسازد و معمولاً مطالعه مطالب و مقالات در مبارزه با آن موثر نیست. مسئله مهم این که بیماری افسردگی، شامل اندوه های شدید درازمدت و یا ناراحتیهای موقتی قابل درمان است  به گفته دکتر ماتیو آر، من زا (استادیار بخش روانپزشکی و عصب شناسی مرکز پزشکی نیوجرسی) ۸۰ تا ۹۰ درصد افسردگی های شدید بالینی قابل معالجه اند و بیماران می توانند به زندگی عادی برگردنند. معالجهٔ موفق افسردگی بالینی به کمک متخصصین کارآمد و با تجربه و داروهای مفید میسر است. در عین حال بیمار خود بهترین و مؤثرترین عامل درمان افسردگی های روزانه است.زمینه ابتلاء به افسردگی در افراد بدبین بیش از افراد خوش بین است. در بیشتر موارد دلیل اصلی افسردگی طرز نگرش فرد به زندگی و جهان است تا مسئله بیولوژیکی در مغز. به نظر دکتر پاپکو مسئله زمانی پیش میآید که فرد منفی نگر باشد و فقط خود را قبول داشته باشد.برای مثال فرض کنید به شخصی یک تلفن اداری کردهاید ولی او در پاسخ به شما زنگ نزده باشد. در این مورد چه فکر می کنید؟ آیا تصور می کنید که فرد گرفتار است و هر چه زودتر به شما تلفن خواهد کرد و یا تحریک شده و فکر می کنید که مشغله وی بیش از این است که به فردی چون شما تلفن کند .دکتر پاپکو معتقد است این نوع خود آزاری و خود محوری عمیق در آقایان در سنین ۳۰ و ۶۰ سالگی رواج دارد و خطر ابتلاء به افسردگی برای افراد کودک مانده به دليل خود محوری بیش از حد، بیشتر است. مثلاً در مورد تلفن بالا فکر می کند چرا به او تلفن نکرده است و تصوراتی این گونه که خلق و خوی وی را دچار نوسان می کند.

افسردگی پنهان

به نظر میرسد درمان افسردگی های پنهان پیچیده تر و سخت تر باشد. داروهای ضد افسردگی بسیار در دسترس است که بر ترکیبات شیمیایی مغز تأثیر و از افسردگی جلوگیری می کنند ولی درمان نهایی نبوده و دارای عوارض جانبی شدید هستند و باید در افسردگی های شدید استفاده شوند.ادامه این مطلب را می توانید در قسمت دوم مشاهده کنید 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد