قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / چگونه بفهمیم سرطان سینه داریم؟!؟!؟
سرطان پستان
سرطان پستان

چگونه بفهمیم سرطان سینه داریم؟!؟!؟

چگونه بفهمیم سرطان سینه داریم؟!؟!؟

 درمان سرطان پستان

یک کار تیمی است و مطالعات نشان داده اند که در بیماران سرطانی که فقط توسط یک پزشک یا پزشکان مختلف ولی در ویزیت های جداگانه درمان می شوند، نتایج درمانی ضعیف تر از واقعی است. که متخصصین مختلف با همکاری یکدیگر به امر درمان آنان می پردازند. با توجه به شرایط موجود، همکاری تیمی متخصصینی که هر یک به طور جداگانه شما را ویزیت می کنند، میتواند نتایج درمان را بهتر کند.

توجه کنید که معاینه پستان و توضیح روشهای مختلف درمانی در سرطان پستان، نیاز به وقت و ارتباط کافی شما با پزشک معالجتان دارد. واضح است. که آنها با نگاه کردن به صورت شما نمی توانند تمام بیماریهای شما را تشخیص دهند. این موضوع که پزشکی بدون معاینه کردن و با صرف وقت بسیار کم سرطان پستان را تشخیص دهد نشانه ازحاذق بودن او نیست. زیرا برای انتخاب نوع درمان لازم است معاینات کامل انجام شود و نظر بیمار نیز مورد ملاحظه قرار گیرد.

شما مهمترین فرد در تیم مراقبتی خودتان هستید. این شما هستید برای درمان خود، بر اساس آنچه که در مورد بیماریتان آموخته اید و از صحبتبا دیگران به دست آورده اید، برنامه ریزی می کنید. اطراف خود را با افرادی که به حمایتشان در این زمان نیاز دارید، پر کنید. از جمله این افراد زنانی هستند که قبلاً مراحلی را طی کرده اند که شما هم اکنون در حال طی آنمی باشید.

انواع سرطان سینه
1- سرطان مجرایی: 85 تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سینه، سلول های سرطانی رشد می کنند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

2- سرطان لوبولی : 8 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، اما سرطان سینه نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جزو علائم این سرطان می باشد. از طریق بیوپسی سینه (نمونه برداری از بافت سینه) می توان این سرطان را تشخیص داد.

3- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می دهد و موجب قرمزی و ورم سینه می شود و ظاهر سینه را ملتهب می کند. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید: اندازه سینه به طور ناگهانی بزرگ شود، پوست سینه شبیه پوست پرتقال بود، پوست سینه دائما در حال خارش بود، سینه گرم و سفت شده باشد، درد سینه داشته باشید، نوک سینه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.

4- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولا در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش دار و فلس‌مانند و قرمزرنگ می شود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

علائم سرطان سینه
– وجود برآمدگی و یا ضخیم شدن سینه و یا زیر بغل
– تغییر اندازه و یا شکل سینه در فرد بالغ
– از نوک سینه، مایعی بریزد که شیر نیست
– تغییر اندازه و شکل نوک سینه
– تغییر رنگ و یا بافت نوک سینه و یا هاله اطراف نوک پستان
– پوست سینه دارای فرورفتگی، چروکیدگی و یا جوش باشد.

اگر درد سینه دارید …
در مراحل اولیه سرطان سینه ممکن است هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته باشید. توسط ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می توانید تغییرات سینه خود را متوجه شوید. خودتان نیز می توانید هر ماه، پستان خود را معاینه کنید و تغییرات را بفهمید.
به یاد داشته باشید، بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم می باشند و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب بهبود می یابند.
اگر شما هر نشانه غیرطبیعی را در سینه خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه، شانس زندگی فرد را بیشتر می کند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *