قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟
کم خونی
کم خونی

چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟

چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟

کم خونی

عارضه ایست مربوط به خون که در نتیجه کم شدن شماره گلبولهای سرخ خون پدید می آید و یا بر اثر کم شدن مقدار هموگلبین خون. هموگلبین ماده رنگی گویچه های سرخ خون بوده وظیفه حمل اکسیژن بافتهای مختلف بدن میباشد. اگر مقدار هموگلبین کمتر از میزان عادی و یا تعداد گویچه های سرخ خون کم باشد در اینصورت مقدار اکسیژن بافت های بدن نمیرسد.

کم خونی در دوران آبستنی دارای اهمیت خاص است زیرا بدن مادر و نوزاد هر دو بمقدار نسبتاً زیاد اکسیژن احتیاج دارد. کم خونی ممکن است در نتیجه از دست دادن مقدار زیادی خون و یا بر اثر کمبود اهن کافی در غذاها تولید شود.

آهن و پروتئین دو ماده مهم سازندهٔ هموگل بین میباشند. جگر و تخم مرغ دارای مقدار قابل توجه آهن و پروتئین است زن آبستن آسانتر از دیگران بکم خونی دچار میگردد. زیرا عموماً تهیه مقدار کافی آهن بوسیلهٔ خوراک بطوریکه احتیاجات مادر و نوزاد هر دو را تامین کند لازم است. نوزاد در خلال ماههای قبل از تولد باید مقدار کافی آهن در بدن خود

ذخیره کند تا بتواند پس از تولد در ماههائی که منحصراً شیر مادر میخورد و از خوردن غذا محروم است از اهن ذخیره استفاده نماید و نیازمندی بدنرا نسبت بآهن جواب گوید. در دوران آبستنی اغلب مواد آهن دار تجویز می شود تا مقدار آهن را در بدن زن آبستن بدینوسیله تأمین کند. و برای این منظور پزشک هرچند یکبار خون را از لحاظ مقدار هموگلبین آزمایش می کند و در نتیجه آزمایش مواد آهن دار تجویز می نماید. بعضی از اقسام کم خونیهای زمان آبستنی علل پیچیدهتر از اینها را دارد و بهمین سبب علاج آن مشکلتر می باشد. در علاج کمخونی از میوه ها و سبزیهای مشروحه ذیل استفاده نمایند: پسته در تولید و تشکیل هموگلوبین همکاری دارد” انجیر در درمان کمخونی رل بزرگی دارد مواد قندی موجود در انجیر عبارت است از لوولز و گلوکز که بخوبی جذب بدن میگردد. وجود آهن در انجیر داروی بیماران کم خون بوده و میتواند بهترین درمان برای بیماران باشد که مورد عمل جراحی قرار گرفته اند ” تره فرنگی ” جعفری شاه بلوط، خربزه ” شاهی^ اسفناجآلوخرما ” زردآلو “مالاس سیاه” زرده قراقاط ^ انگور ذرت بوداده یا فرنی ذرت ۱۰

عمل مواد آهنی در خون:

رسیدن فوائد مواد آهنی باعضاء بوساطت گلبول خون است بدینوسیله که پس از آنکه در گلبولها ثابت شد بواسطه دوران (جریان) عمومی در همه اعضاء گردش می کند و اکسیژنی که در اوست. بهمه می رساند و بعضی اعمال تغذیه و فوائد دیگر را بجا می آورد و بوسیله فضولات و ترشحات دفع می شود.

استعمالات ترا پوتیکی:

مورد استعمال عمده و اصلی آهن در اقسام انمی است.انمی اصلی و انمی کلرتیک. باید دانست که در این مرض عده گلبول گاه زیاد و گاه کم میشود. کم و زیادی او هیچ اهمیتی ندارد و مرض عبارت است از کم شدن وزن گلبول بواسطه کمی هموگلبین و آهن طبیعی او که تقریباً وزن آهناست. در شخص متوسط الجثه که ۷۰ کیلوگرم وزن داشته باشد ۳ گرم استبنصف میرسد.

طریقه اثر آهن در کم خونی:

بعضی از پزشکان معتقدند که آهن در خود گلبول اثر نموده و او را بحالت طبیعی در می آورد ولی (کلد برناد) و (دوژ لوژن بومطز) عقیده شان برآنند که آهن تغذیه عمومی بدن را تحریک نموده بدین واسطه عمل هاضمه و اشتها برقرار گشته مرض کم خونی رفع میگردد.

طریقه استعمال آهن در انمی کلرتیک:

با تجویز پزشک یکی از املاح اهنی را استعمال نمود در ابتدای مرض و متدرجا بمقدار مصرف افزود و همیشه دوا را بین غذا بمریض بخورانند. که در غیر این وقت غالباً سبب سنگینی معده و بی میل به غذا می شود و اگر ملح سازگار نیفتاد تبدیل بملح دیگر نمایند بخصوص گاهی می شود املاح غیر محلول فایده نمیکند باید ملح محلول بکار برد خاصه طر طرات فزیک و پطاسیک و ترک دوا جایز نیست تا اینکه علامات مرض بالمره رفع شود و پس از رفع مرض گاه گاهی تا شش ماه چند روزی داده و ترک نمایند.

انمی بواسطه ریزش خون:

املاح آهنی مستعمل است در اشخاص که یک سبب خون زیاد از انها خارج شده مانند خون نفاس و یا خون دماغ مکرر و یا بریده شدن شریان و غیره.

انمی عرضی:

آنمی عرضی از پوربورا و اسکر بوت. در این مرض آهن جایز نیست مگر پس از رفع مرض اصلی،

انمی نقاهتی:

در حالت کم خونی که در نقاهت امراض استعمال آهن جایز نیست مگر اینکه زمان نقاهت طولانی باشد و الا همان اندازه آهن که در اغذیه موجود است کافی خواهد بود.

دو سگل مستعمل است در خروج منی بدون اراده ممزوجاً دیژیتال مفید است در عرق زیاد هم املاح آهنی ممزوجاً با بلادن مستعمل است.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *