قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / چگونه درد زانو را درمان کنیم..؟؟
درد زانو
درد زانو

چگونه درد زانو را درمان کنیم..؟؟

چگونه درد زانو را درمان کنیم..؟؟

زانو بزرگترین مفصل بدن است و از تعدادی رباط، غضروف و زردپی تشکیل شده است. چون این مفصل اغلب باید تمام وزن بدن را روی سطح نسبتاً کوچک خود تحمل کند، علاوه بر این اتصالات برای حفاظت از خود به کمک عضلات نیرومند اطراف نیازمند است.

در نتیجه بخش مهمی از توانبخشی زانو بعد از آسیب دیدگی یا جراحی باید شامل تقویت عضلات پا باشد. تقریباً یک چهارم آسیب دیدگی های ورزشی زانوها را شامل می شوند. از میان این آسیب هاپارگی منیسک و آسیب دیدگی رباط از همه مهمترند. دو منیسک غضروفی در سمت داخل و خارج وجود دارند که مانند بالشتک هایی استخوان های ران و درشت نی را از هم جدا می کنند.

دو جفت رباط که به طور عمده باعث تثبیت مفصل زانو می شوند، رباطهای جانبی و آسیب دیدگی رباط های جانبی اغلب در اثر ضربه مستقیم به زانو ایجاد می شود. رباط جانبی داخلی اغلب تنها با مراقبت های توانبخشی بهبود می یابد. آسیب دیدگی رباط های متقاطع بویژه اگر با پارگی منیسک همراه باشد اغلب نیاز به جراحی دارد. ترمیم غضروف و رباط زانو را اغلب می توان با جراحی آرتروسکوپی” که در آن برش کوچکی در کپسول مفصلی داده میشود و لوله های نازکی داخل آن میگردد، انجام داد.

جراح در حالی که با یک لوله مفصل را مشاهده میکند، میتواند با لوله دیگر عمل ترمیم را انجام دهد. جراحی از این طریق آسیب کمتری به مفصل میزند و به میزان زیادی عوارض و دوره بهبود یافتن را کاهش می دهد. بعد از آسیب دیدگی رباط، درد، دشواری در تحمل وزن و تورم ظرف ۱ تا ۲ ساعت به وجود میآید. این آسیب دیدگی ها را به منظور محدود کردن تورم تا هنگام مراجعه به متخصص شکسته بند یا مرکز فوریت ها، باید با نوارهای پهن کشی و چسبان بی حرکت کرد، و آن را بالا قرار داد و روی آن کیف آب یخ گذاشت.

در صورت تورم زانو، کیف آب یخ را در ۲۴ ساعت اول برای کاهش درد و تورم روی آن قرار دهید. زانوها را میتوان با تقویت عضله چهارسر ران (دسته عضلانی بزرگی که در قسمت قدامی ران واقع است) محافظت کرد. این کار به بهترین نحوی با تمرین های بالا بردن پا و دوچرخه سواری (دقت کنید که زین دوچرخه در ارتفاع مناسب و در عقب تنه دوچرخه باشد، زانو باید تنها کمی خم شود) انجام می شود. دقت کنید که کفشتان مناسب باشد.

اگر روی پاشنه ها راه می روید و یا دچار کجی زانو هستید، ممکن است به کفش های اصلاح کننده مخصوص نیاز داشته باشید. در مورد این مسئله و هرگونه زانو درد مزمن به متخصص شکسته بندی مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *