قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / چگونه درد ناشی از دندان در آوردن را میتوان درمان کرد؟
درد دندان
درد دندان

چگونه درد ناشی از دندان در آوردن را میتوان درمان کرد؟

چگونه درد ناشی از  دندان در آوردن را میتوان درمان کرد؟

Tething  (درد ناشی از  دندان در آوردن )

اولین دندان های کودک از حدود ۶ تا ۷ ماهگی شروع به درآمدن می کند. در هنگام دندان در آوردن تولید بزاق افزایش مییابد و از دهان بچه بیرون می چکد و کودک انگشتانش یا هر وسیله دیگری را که به دستش برسد به داخل دهانش میبرد و لثه هایش را به حالت جویدن روی آن فشار می دهد. ممکن است کودک در این هنگام بی قرار و بداخلاق شود و مدام به مادر و پدرش بچسبد، احتمالی دارد کودک دچار اختلالاتخواب شود و بیشتر از حالت عادی گریه کند و جیغ بکشد. توجه داشته باشید بیشتر این علایم معمولاً قبل از بیرون آمدن دندان ایجاد میشود. مهم است که بدانید علایمی از قبیل استفراغ، اسهال، جوش پوشک یا کم اشتهایی ربطی به درآوردن دندان ندارد درصورت مشاهده  این علایم ممکن است کودک ناراحتی دیگری داشته باشد

آیا درد ناشی از دندان درآوردن خطرناک است؟

دندان در آوردن و علایم همراه با آن (افزایش ترشح بزاق و آب ریزش از دهان، بی قراری و گریه) هیچ گاه خطری در پی ندارد.

علائم احتمالی درد ناشی از درآوردن

 • افزایش بزاق و چکیدن آب از دهان
 • تمایل به گاز گرفتن اجسام سفت و انگشت
 • بی قراری و افزایش وابستگی به والدین
 • کم خوابی و مشکل در خوابیدن
 • ورم کردن و قرمز شدن لثه و ناحیه ای که دندان از ان بیرون می اید

  در ابتدا چه باید بکنم؟

  ۱) اگر قادر به یافتن دلیل بی قراری فرزندتان نیستید، با انگشتتان لثه های او را لمس کنید. اگر دندان او در حال درآمدن باشد با انگشتتان قطعه  سفت یا تیزی را حسخواهید کرد و مشاهده خواهید کرد که لثه ورم کرده و قرمز به نظر میرسد.

  آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

 • در مورد درد ناشی از در آوردن دندان نیازی به مراجعه به پزشک نیست، مگر این کهدر کودک علایم دیگری از بیماری را مشاهده کنید و یا بیش از حد نگران شوید.

  پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

  پزشک در مورد کنار آمدن با علایم در آمدن دندان و مواجهه با بی قراری وگریه کودک، به شما توصیه هایی می کند و در صورت نیاز، به طور موقت نوعی دارویضد درد را برای آرام شدن و کاهش بی قراری کودک تجویز می کند.

  چه کمکی می توانم بکنم؟

   -سعی کنید بیشتر به کودک توجه کنید و مراقب او باشید. کودک در هنگام دندان درآوردن بیشتر به توجه و تسلای شما نیاز دارد. فکر نکنید که با درآوردن دندان، نیاز کودکبه شیر قطع می شود، کودکان پس از دندان درآوردن نیز به شیراحتیاج دارند و شیردهی از طریق سینه برای مادرهیچ مشکلی را ایجاد نمی کند.

  – برای تسکین درد لثه های کودک به اودندان گیر بدهید. (هیچ گاه دندان گیر را با این تصور که موجب تسکین درد می شود داخل فریزر نگذارید، زیرا موجب آسیب رساندن به لثه  کودک می شود.) می توانید به کودک تکه ای هویج یا میوهای سفت مثل سیب بدهید تا لثه هایش را روی آن فشار دهد. در این هنگام در کنارشی بمانید ومراقب باشید تکه کنده شده  هویج وسیب یا هر ماده  غذایی دیگری، به گلویش نپرد و موجب خفگی او نشود.

  – نوع داروی ضد درد را با مشورت پزشک انتخاب کنید، زیرا در مراحل دنداندرآوردن ممکن است بعضی از داروهای ضددرد برای کودک نامناسب و خطرآفرین

  – برای تسکین درد و تحریک لثهها گاهی اوقات انگشت خود را روی لثه  کودک بمالید. بهتر است از استفاده از ژل های تسکین دهنده درد دندان (که در بازار موجود است) اجتناب کنید زیرا این ژل ها حاوی بی حس کننده  موضعی هستند و فقط اثری موقتی بر کاهش درد دارند و حتی ممکن است موجب آلرژی (حساسیت و آسیب لثه)شوند

  – اگر فرزندتان از خوردن غذا امتناع میکند او را به خوردن مواد غذایی سرد از قبیلماست، بستنی یا ژله تشویق کنید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *