قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / چگونه دندان درد را آرام کنیم؟!
دندان درد
دندان درد

چگونه دندان درد را آرام کنیم؟!

چگونه دندان درد را آرام کنیم؟!

دندان درد 

دندان درد، دردی است که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شود. پوسیدگی به علت تجزیه  غذای بین دندانها و ایجاد اسید و فرسایش دندان به وجود می آید در فرایند پوسیدگی، سطح سخت خارجی دندان (مینا) ساییده و خراب می شود و پس از آن پوسیدگی به لایه  نرم داخلی و در نهایت (در صورت تأخیر در درمان) به مغز دندان و اعصاب انتقال می یابد و منجر به احساسی درد به خصوص در هنگام تماس دندان با مواد خیلی خنک، داغ یا شیرین می شود.

پوسیدگی دندان و عفونت های لثه توسط پلاک میکروبی دندان به وجود می آید، پلاک دندان پوشش چسبنده ای است که از ترکیب بزاق و بقایای غذا و باکتریها بر سطح دندان ایجاد می شود. این باکتریها در هنگام حضور مواد قندی فعال می شوند و تکثیر مییابند؛ فلوراید دندانها را در برابر این باکتریها مقاوم می کند، بنابراین مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و حفظ بهداشت دهان و مراجعه ی منظم (هر ۶ ماه یک بار) به دندانپزشک، به پیشگیری از پوسیدگی کمک موثری می کند. این مسئله اهمیت دارد که دندانهای شیری، به علت پوسیدگی و یا آبسه (انتقال عفونت به ریشه  دندان) زودتر از موعد کشیده نشوند. کشیدن پیش از موعد دندان های اولیه (شیری) موجب ایجاد فاصله در بین دندان ها می شود و در نتیجه احتمال زیادی وجود دارد که دندانهای جدید دایمی از جای اصلی خود منحرف شوند و کج و نامرتب درآیند. به همین دلیل پیشگیری و درمان فوری پوسیدگی های سطحی، علاوه بر این که از دندان درد جلوگیری میکند از اهمیت چشمگیری نیز برخوردار است.

آیا دندان درد خطرناک است؟

اگر دندان درد سریع و در مراحل اولیه درمان شود هیچ خطری ایجاد نمیکند ولی اگربدون درمان و به حال خود رها شود، در صورتی که آبسه  دندان عامل دندان درد باشد ممکن است بترکد و موجب انتشار عفونت شود. به علاوه در حالتی که پوسیدگی دندان عامل دندان درد باشد، پیشرفته شود، احتمال دارد که ریشه ی آن که در فک زیر دندان شیری قرار دارد، آسیب ببیند و منجر به پوسیدگی و حتی از دست دادن دندان دایمیشود.

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر کودک دچار درد ناحیه  فک و گوش درد و دردهای تپنده (زق زق کننده) و شبیه به تیر کشیدن در دهان و بین دندانها شده است، به وسیله  دسته  قاشقی باملایمت روی دندان ضربه بزنید و در مورد درد ناحیه از کودک سوال کنید تا بتوانید مبدا اصلی درد را تعیین کنید.

۲) تا مراجعه به پزشک برای تسکین دندان درد به کودک شربت مسکن .استامینوفن) بدهید

۳) دور بطری یا کیسه  آبگرم حوله یا دستمال بپیچید و آن را روی بالش و گونه ی گرم کردن موضع، درد را کاهش میدهد کودک، در ناحیه ای که درد میکند قرار دهید

۴) از ضد دردهای موضعی از قبیل روغن الریحمیخک یا ژلهای بی حس کننده برای تسکین دندان درد استفاده نکنید زیرا این مواد ممکن است به لثه آسیب برسانند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت بروز دندان درد کودک را فوراً نزد دندانپزشک ببرید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

دندانپزشک دندان کودک را معاینه میکند و میزان و وسعت خرابی (پوسیدگی)را بررسی میکند. ممکن است فقط پرکردن دندان لازم باشد که در این صورت پزشک این کار را انجام می دهد، ولی در صورتی که آبسه ی دندان ولثه وجود داشته باشد، دندانپزشک چرک را از داخلی آبسه خارج می کند. در صورتی که پوسیدگی آنقدر پیشرفته باشد که راهی برای نگه داشتن دندان وجود نداشته باشد و کشیدن آن ضروری باشد، پزشک با توجه به سن کودک و احتمالاً تحت بی حسی موضعی دندان پوسیده راز ریشهبیرون میکشد.

چه کمکی می توانم بکنم؟

– مواد قندی را تا حد ممکن از رژیم غذایی کودک کم کنید. مواد غذایی مثل شکلات، شیرینی، کیک و بیسکویت و بعضی از کنسروها و نوشیدنیهای گازدار محتوی درصد بسیار بالای قند هستند؛ در حد امکان از خوردن این گونه غذاها پرهیز کنید و در صورت استفاده از آنها بلافاصله دندان را مسواک بزنید.

– از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید. به این منظور از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. در صورتی که به آب  محل زندگی شما فلوراید اضافه نشده

است، با مشورت پزشک از قرص یا قطرههای فلوراید به صورت حل شده در نوشیدنیها، برای کودک استفاده کنید و در مورد روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان از پزشک راهنمایی بگیرید.

– حتماً روزی یک بار به خصوص قبل از خواب، خودتان دندان کودک را مسواک کنید و یا تا سن ۶ تا ۷ سالگی بر مسواک زدن او نظارت داشته باشید، تا صحیح مسواک بزند.

– به محض این که اکثر دندان های کودک در می آید (حدود سن ۲ سالگی) مراجعات ۶ ماه یک بار به دندانپزشکی را برای او آغاز کنید و سعی کنید از سنین پایین او را به دندانپزشکی عادت دهید.

– پس از خوردن مواد غذایی قند دار، کودک را به خوردن آب تشویق کنید زیرا آب، مقدار زیادی از قند را از دندانها پاک میکند و آنها را شستشو می دهد.

– استفاده از شیشه  شیر را در طولانی مدت ادامه ندهید و عمل نوشیدن را از فنجان و لیوان به کودک آموزش دهید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *