قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / چگونه راحت تر بخوابیم و چگونه بیدار بمانیم …؟؟؟
خواب
خواب

چگونه راحت تر بخوابیم و چگونه بیدار بمانیم …؟؟؟

چگونه راحت تر بخوابیم و چگونه بیدار بمانیم …؟؟؟

 

مواد غذایی خواب آور 

 

مواد شیرین و مواد نشاسته در اغلب اشخاص مانند قرص خواب آور مؤثر است.

طی سال دراز در طب سنتی از عسل به عنوان مادهٔ خواب آور استفاده می شده است.

دکتر ورتمن دانشمند تغذیه در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) و کارشناسی مسائل خواب می گوید اگر برای خواب رفتن و خوب خوابیدن مشکل دارید نیم ساعت قبل از خواب مقداری در حدود ۳۰ گرم از مواد شیرین و نشاسته ای بخورید. این کار برای برخی اشخاص اثر قرص خواب آور دارد بدون این که عوارض جانبی و ناراحتی در موقع بیدار شدن صبح و احتمال اعتیادداشته باشد.

به پیشنهاد دکتر ورتمن برای خوب خوابیدن باید از رژیم غذائی کم چربی و کم پروتئین استفاده کرد.

 

مواد غذایی ضد خواب 

 

به نظر عده ای از کارشناسان بخصوصی سابقأمرسوم بود که برای ایجاد خواب ازیک فنجان شیر گرم یا داغ استفاده می کردند و معتقد بودند خیلی مؤثر است. ولی علوم جدید تغذیه آن را تأیید نمی کند زیراشیر دارای مقدار کافی مادهٔ شیمیائی خواب آورتریپتوفان که در مغز به مادهٔ آرام بخش سروتونین تبدیل می شود نیست. محققان مؤسسه MIT فکر می کنند که خوردن یک فنجان شیر در اغلب اشخاص ممکن است حتی موجب بیداری شود.

از طرف دیگر در تحقیقات جدید کشف شده است که وجود نوعی موادمخدر طبیعی به نام کازومورفین” در شیر ممکن است تا حدودی خاصیت خواب آوری شیر را تأیید کند. دکتر وارو تایلر” از کارشناسان صاحب نظر در دانشگاه پردیو میگوید از نظر تئوری مواد کازومورفین ممکن است به دلیل ناشناخته در برخی اشخاص اثر خواب آور داشته باشد بخصوص اگر شیر گرم باشد و شاید واقعاً اثر مواد کازومورفین باشد.

دکتر اندریو پزشکی در آریزونا تأیید می کند که شیر ممکن است برای رفع بی خوابی در بعضی اشخاص مؤثر باشد و او شخصاً مشاهده کرده است که شیر در عده ای افراد اثر قرص مسکن و آرام بخش داشته است. در نتیجه توصیه دانشمندان این است که هرکس باید به ندای فیزیولوژی بدن خودش توجه کند اگر شیر گرم برای او خواب آور بود از ان استفاده کند.

مطلب پیشنهادی

سرکلاژ

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم   بارداری های چندقلو برخی از متخصصان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *