قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / چگونه سینوزیت کودکان را کاهش دهیم؟
سینوزیت در کودکان
سینوزیت در کودکان

چگونه سینوزیت کودکان را کاهش دهیم؟

 چگونه سینوزیت کودکان را کاهش دهیم؟

سینوزیت

به التهاب و عفونت سینوس ها، سینوزیت میگویند. سینوسها حفره های پر از هوادر استخوانهای اطراف بینی، در ناحیه  پیشانی و گونهها هستند. سینوزیت در شیرخواران و نوزادان به ندرت اتفاق می افتد زیرا سینوس های آنها به طور کامل تشکیل نشده است. سینوزیت در اثر عفونت میکروبی، به دنبال سرماخوردگی و سرفه و گلودرد چرکی در کودکان بزرگتر دیده می شود. از آنجایی که سینوس ها نیز مانند بینی از غشای مخاطی پوشانده شده اند و به حلق وصل شده اند، عفونتهای گلو و حلق به راحتی قابل انتشار به سینوس ها است. در هنگام ابتلا کودک به سرماخوردگی و گلودرد ممکن است میکروبها به سینوس ها راه یابند، در این صورت مخاط  های سینوسی پر از چرک می شود و سینوس ها این مخاط چرکی را از طریق مجراهای باریکی به درون بینی و حلق میریزند که ممکن است در اثر سرماخوردگی این مجراها ملتهب و مسدود شوند و در نتیجه مخاط در سینوسها جمع شود. این اتفاق موجب افزایش و تکثیر عفونت در سینوس ها می شود. معمولاً طولانی شدن سرماخوردگی و ترشح زرد مایل به سبز از بینی نشانه ای از ابتلای کودک بهسینوزیت است.

عوارض سینوزیت

سینوزیت خطر خاصی ایجاد نمیکند، ولی اگر به طور کامل و سریع درمان نشود ممکن است مزمن (کهنه) شود که در این صورت درمان آن مشکل تر است.

علایم سینوزیت

ترشح چرکی به رنگ زرد مایل به سبز از بینی که قبل از ان به صورت ابریزش شفاف و جاری از بینی بوده است

درد در اطراف بینی و گونه ها

درد در هنگام حرکت دادن سر

تب خفیف

گرفتگی بینی

درمان سینوزیت

۱) اگر فرزندتان سرماخورده است، سرفه می کند، یا گلودرد چرکی دارد، به ترشحات بینی از نظر تغییر رنگ (زرد مایل به سبز) توجه کنید.

۲) در صورتی که کودک علایم سینوزیت از جمله گرفتگی بینی دارد، مقداری جوهر نعناع یا داروی بخور مشابه آن را در آب جوش حل کنید و به کودک بخور آن را بدهید، برای بخور دادن ظرف یا لگن را روی میز بگذارید و کودک را روی صندلی بنشانید و حوله ای را در اطراف سر او بگیرید. مراقب باشید بخار آب کودک را برای برطرف شدن گرفتگی بینی نسوزاندا گرفتگی بینی معمولاً از طریق بخور به کودک بخور بدهید برطرف می شود.

۳) در هنگام درد به کودک مسکن (استامینوفن) بدهید.

اگر در فرزندتان علایم سینوزیت، از جمله طولانی شدن سرماخوردگی و ترشحات زرد مایل به سبز از بینی را مشاهده نمودید و این ترشحات پس از ۲ روز بهبود نیافت، دراولین فرصت او را نزد پزشک ببرید.

 -پزشک برای برطرف کردن عفونت، آنتی بیوتیک تجویز میکند. در صورتی که عفونت شدید باشد و با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک برطرف نشود، پزشک برای جلوگیری از کهنه و مزمن شدن سینوزیت، تجویز آنتی بیوتیک را تمدید می کند.

-احتمال دارد پزشک به منظور جلوگیری از عود مجدد سینوزیت، در هنگام سرماخوردگی برای کودک قطره  بینی تجویز نماید تا ترشحات از سینوسها کشیده و خشک شوند.

– اگر کودک دچار سینوزیتهای عود کننده و مزمن شود، پزشک او را به متخصص گوش و حلق و بینی معرفی میکند تا اگر ضرورت داشته باشد به منظور کشیدن و خارج کردن چرک سینوس ها، کودک را تحت عمل جراحی قرار دهد.

– اگر فرزندتان سردرد یا تب دارد به او شربت تب بر و مسکن (استامینوفن) بدهید،

– به کودک بخور جوهر نعناع با مشابه آن بدهید تا علایم سینوزیت از جمله گرفتگی بینی برطرف شود یا کاهش یابد.

– اتاق کودک را بیش از حد گرم نکنید. سعی کنید هوای اتاق را معتدل و مرطوب نگه دارید زیرا هوای خشک علایم سینوزیت را شدیدتر می کند.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *